Tragedie aviatica in Rusia. 50 de morti, dupa ce un avion a explodat la aterizare, in Kazan

×
Publicitate

50 de persoane au murit dupa ce un avion de pasageri s-a prabusit duminica pe aeroportul din orasul rus Kazan. Avionul, de tip Boeing 737, efectua o cursa interna si decolase de la Moscova.

Cronologia evenimentelor, luni, 18 noiembrie 2013:

ORA 09:00
Avionul care s-a prabusit duminica pe aeroportul din Kazan, in Rusia, a fost exploatat timp de 23 de ani, de catre sapte companii in total, inclusiv de catre compania romaneasca Blue Air, si a fost implicat intr-un accident grav in Brazilia in 2001, potrivit presei si unui site, relateaza AFP, citat de Mediafax.

Boeingul de tip 737-500 apartinand companiei Tatarstan, care a efectuat primul zbor in 1990, a fost exploatat mai intai de compania franceza Euralair Horizons, lichidata in 2005, apoi de catre Air France, timp de trei ani, potrivit site-ului specializat AirFleets.fr.

El a ajuns apoi la Uganda Airlines, care l-a exploatat aproape cinci ani, dupa care a servit trei ani in cadrul companiei braziliene Rio Sul. A apartinut apoi firmei romanesti Blue Air, celei bulgaresti Bulgaria Air si a fost cumparat de firma ruseasca Tatarstan.

In decembrie 2001, pe cand era exploatat de Rio Sul, a fost implicat intr-un accident grav la aterizare pe aeroportul Belo Horizonte, in Brazilia, fara sa provoace victime, potrivit agentiei ruse Itar-Tass, care citeaza presa braziliana.

Pe o ploaie puternica, avionul care transporta in total 108 persoane, a atins solul inainte de pista, a revenit in aer si a recazut pe pista, rupandu-i-se o parte a trenului de aterizare. Aeronava a alunecat pe reactorul situat pe aripa stanga pe o portiune de 1,7 kilometri si s-a oprit. A fost supus unor reparatii importante si reintrodus in serviciu.

ORA 07:00 Era vant puternic si cer innorat in momentul producerii catastrofei, dar anchetatorii nu exclud deocamdata nici ipoteza unei defectiuni tehnice sau a unei erori umane.

Avionul decolase de la Moscova si se pregatea sa aterizeze, duminica seara, la Kazan, capitala republicii ruse a Tatarstanului. Potrivit presei ruse, au fost cel putin doua tentative de aterizare inainte ca Boeingul 737 sa se loveasca de pista, in apropierea turnului de control, si sa ia foc.

Dupa incendiu, a urmat si o explozie - precizeaza politia locala. Toti cei aflati la bord - 44 de pasageri si 6 membri ai echipajului - au murit.

Vladimir Markin, purtator de cuvant al Comisiei de investigatii:
"Luam in calcul toate ipotezele, dar in primul rand o eventuala defectiune tehnica, eroare umana, conditii meteo si calitatea proasta a carburantului."

Printre victime se numara unul din fiii presedintelui Tatarstanului, precum si seful filialei locale a serviciilor de securitate ruse. Dar, pe lista pasagerilor nu se aflau copii - a precizat ministerul situatiilor de urgenta.

Avion KAZAN

Avionul a fost luat in leasing, in 2008, de compania aeriana Tatarstan, dar se afla in explotare din 1990. In urma cu un an, acelasi aparat, cu 78 de oameni la bord, efectuase deja o aterizare de urgenta tot pe aeroportul din Kazan, la 20 de minute dupa decolare. Printre cauzele incidentului de atunci, care nu s-a soldat cu victime, a fost evocata depresurizarea cabinei.

In ultimii ani, Rusia a avut parte de o adevarata serie neagra a catastrofelor aeriene - 33 de morti in 2012, si 44 - in 2011, cand printre victime s-au aflat membrii unei echipe de hochei, inclusiv jucatori straini de renume mondial.

Avion KAZAN

Cronologia evenimentelor, duminica, 17 noiembrie 2013:

ORA 20:20 Oficialii rusi au publicat o lista cu victimele accidentului, cei 44 de pasageri si 6 membri ai echipajului.  Agentia ITAR-TASS sustine ca printre victime se numara si Irek Minnikhanov, fiul presedintelui din Tatarstan. Kazan este al 8-lea cel mai populat oras din Rusia, este situat la 800 de km de Moscova si este capitala Republicii Tatarstan, condusa de Rustam Minnikhanov.

ORA 20:00 Presa de Rusia a obtinut prima imagine de la locul unde s-a prabusit avionul.

ORA 19:10 O eroare de pilotaj se afla cel mai probabil la originea prabusirii avionului de pasageri in republica rusa Tatarstan, afirma surse din cadrul comisiei de ancheta citate de RIA Novosti. Presa rusa a publicat o imagine din 2012 cu avionul prabusit in Kazan.

ORA 19:00 Conform Russia Today, presedintele Vladimir Putin a cerut infiintarea unei comisii pentru stabilirea cauzelor accidentului. Oficialii aeroportului din Kazan si autoritarile de la Volga Regional Emergency Center sunt in alerta si au infiintat o linie telefonica de ajutor pentru rudele victimelor.

ORA 18:50  Conform ITAR-TASS, avionul a luat foc la impactul cu pista, iar incendiul a fost stins la o ora de la dezastru.

ORA 18:45 Avionul de pasageri prabusit in republica rusa Tatarstan incercase de trei ori sa aterizeze inainte de a cadea pe pista aeroportului din orasul Kazan, anunta Ministerul rus pentru Situatii de Urgenta. "Sunt cel putin 50 de morti", relateaza oficialii, potrivit RT.

ORA 18:40 Aeroportul din Kazan a fost inchis a declarat un purtator de cuvant, citat de presa rusa. Accidentul a avut loc la ora locala 19.25 (17.25, ora Romaniei). Potrivit unui nou bilant, numarul victimelor se ridica la 50 de persoane : 44 de pasageri, plus 6 membri ai echipajului.

ORA 18:35 Avionul prabusit pe aeroportul din Kazan apartine companiei aeriene Tatarstan, potrivit presei ruse.

ORA 18:30: Potrivit primelor informatii vehiculate de presa rusa, cauzele prabusirii sunt fie o eroare tehnica a avionului, fie o greseala de pilotaj.

ORA 18:26 Un reporter din Rusia a urcat pe Twitter prima imagine de la locul accidentului. Potrivit acestuia avionul s-a prabusit la a doua incercare de aterizare, moment in care rezervoarele de combustibil au luat foc.

ORA 18:20  "Un Boeing 737 care decolase de la Moscova s-a prabusit la aterizarea pe aeroportul din Kazan si a explodat. Ne temem ca toti cei 44 de pasageri aflati la bord sunt morti" a declarat Irina Rossius, purtator de cuvant pentru Ministerul rus pentru Situatii de urgenta, relateaza Russia Today.

ORA 18:10 Avionul, un Boeing 737 ce venea de la Moscova, a explodat la aterizare pe aeroportul din Kazan. Cel putin 44 de persoane au murit.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Barilul de petrol a trecut din nou de 100 de dolari. Donald Trump avertizează Iranul după atacurile Houthi

Barilul de țiței a trecut din nou de 100 de dolari, după ce rebelii Houthi, susținuți de iranieni, au lovit două nave ale Arabiei Saudite în Marea Roșie. Intervenția islamiștilor este considerată o mutare tactică a Teheranului în războiul cu SUA.

Ce spune Google despre amenda de 890 de milioane de euro aplicată de UE. Compania are 60 de zile să rezolve problemele

Gigantul Google a fost sancționat cu 890 de milioane de euro pentru încălcarea Regulamentului Uniunii Europene, privind piețele digitale.

Dezastru în vestul Europei, dar mai ales în Italia, Franța și Spania, din cauza incendiilor. ”Un adevărat iad. Casele ard”

Este dezastru în vestul Europei, care se confruntă cu sute de incendii de vegetație, multe scăpate de sub control.

Recomandări
Ilie Bolojan: Noua lege a salarizării nu va fi gata până la 1 august

Ilie Bolojan a declarat că, în condițiile actuale, legea salarizării nu va putea fi votată în următoarea sesiune parlamentară extraordinară și că proiectul ar putea fi gata la începutul lunii august.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

FCSB - FK Auda, LIVE pe PRO TV și pe VOYO, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.