In inchisoare, ca la hotel. Detinutii din Statele Unite vor plati 142 de dolari pe noapte "cazarea"

60534628

O inchisoare din Statele Unite ii va taxa pe puscariasi cu cate 142 de dolari pentru fiecare noapte de detentie, in incercarea de a crea un echilibru in buget. Initiativa a fost apreciata atat de mult, incat masura s-ar putea aplica in toata tara.


Cei care sunt incarcerati in inchisoarea Riverside din California, vor trebui sa plateasca pentru pat, mancare si toate serviciile de care beneficiaza.

Oficialii sunt indignati ca celebritati bogate, cum ar fi Lindsay Lohan, care ajung in inchisoare, “mananca” fara jena din banii contribuabililor.

Ei au spus ca taxa, care se apropie de tariful perceput de hotelurile de lux din zona, este destinata acoperirii gaurii din bugetul provinciei, care este de 80 de milioane de dolari.

Directorul inchisorii Riverside a spus: “Comiti infractiunea, ispasesti pedeapsa, iar acum va trebui sa si platesti”.

El a estimat ca un sfert din detinutii din aceasta inchisoare pot sa plateasca taxa, iar administratia ar putea sa colecteze anual aproximativ 4 milioane de dolari.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
O femeie i-a spus in vazul lumii sotului ei ce cadou isi doreste de Craciun. Omul a ramas socat

O sotie nemultumita i-a dat sotului un indiciu foarte clar despre cadoul pe care si-l doreste de Craciun: a agatat pe un gard de la marginea drumului un banner prin care ii cere divortul.

Copiii din aceasta imagine au fost candva doi BAIETI gemeni. Afla-le povestea uluitoare

Desi s-au nascut gemeni identici baieti, Wyatt Maines nu s-a simtit niciodata ca fratele lui, Jonas. In timp ce Jonas se juca de-a Spiderman si piratii, Wyatt prefera papusile Barbie.

El este cel mai amabil hot din lume. Cum a jefuit o banca si ce a facut cu banii

Un pensionar britanic a fost poreclit “banditul zambaret”, dupa ce a jefuit o banca in timp ce isi pastra o atitudine de adevarat gentleman si zambea amabil casierului.

Recomandări
Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.