Simona Halep s-a calificat in sferturile US Open, dupa o victorie in doua seturi. Urmatorul adversar: Serena Williams

Simona Halep

Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului, luni, la New York, dupa ce a invins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5.

Halep, semifinalista anul trecut la Flushing Meadows, a facut un meci excelent si si-a adjudecat victoria intr-o ora si 38 de minute.

Romanca a inceput foarte bine si a dominat primul set, in care a condus cu 4-0. Iberica (28 ani, 12 WTA) a revenit si a luat doua ghemuri la rand, dar reprezentanta noastra a reusit un nou break si a incheiat setul cu 6-2, in 46 de minute. Primul set a avut schimburi foarte lungi de mingi, incheiate in majoritate in favoarea Simonei, ghemurile fiind deosebit de disputate, al treilea durand circa zece minute.

Setul al doilea a fost mai echilibrat si cu rasturnari spectaculoase de scor sub privirile managerului Simonei, Virginia Ruzici, ale presedintelui Federatiei Romane de Tenis, George Cosac. Suarez a condus cu 1-0, apoi Halep a luat doua ghemuri la rand, iberica a intors scorul si a avut 3-2, Simona s-a desprins la 5-3 si parea ca va incheia conturile. Carla Suarez Navarro a cerut o pauza de urgenta pentru a merge la toaleta, iar apoi a avut o revenire remarcabila, egaland situatia, 5-5. Halep a facut un nou break, iar apoi a incheiat conturile cu 7-5.

Halep a avut in acest meci 4 asi, in timp ce spanioloaica nu a reusit niciunul, avand in schimb 2 duble greseli (niciuna pentru constanteanca). Halep a avut procentaje superioare atat la primul serviciu, cat si la punctele facute cu ambele servicii. Simona Halep a avut 25 de mingi direct castigatoare, fata de 24 ale ibericei, a comis 18 erori nefortate, fata de 24 ale adversarei.

Simona Halep si Carla Suarez Navarro au ajuns la 11 meciuri directe (6-5 pentru romanca), iar Simona a castigat patru din ultimele cinci confruntari. Halep are cinci victorii pe hard si unul pe iarba, in timp ce toate succesele Carlei au venit pe zgura, ea impunandu-se si in cel mai recent meci direct, anul trecut, in semifinale la Roma, cu 2-6, 6-3, 7-5.

Halep si-a asigurat un cec de 450.000 de dolari si 430 de puncte WTA, urmand sa joace in sferturi cu Serena Williams, care a invins-o pe Iaroslava Svedova cu 6-2; 6-3.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Simona Halep e eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati, 3-6, 4-6. Kerber poate ajunge nr 1 mondial daca va castiga turneul. In finala, Kerber o va intalni pe Pliskova.

Simona Halep s-a calificat la pas in sferturile turneului de la Cincinnati. Cine va fi urmatoarea sa adversara

Simona Halep, numarul patru mondial, s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), ddupa ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusa Daria Gavrilova.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuzată de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Ce ar fi provocat gaura misterioasă care a apărut în oraşul prahovean Slănic. „Nimeni nu știe ce e dedesubt”

Este alertă la Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.