Simona Halep s-a calificat in sferturile US Open, dupa o victorie in doua seturi. Urmatorul adversar: Serena Williams

Simona Halep

Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului, luni, la New York, dupa ce a invins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5.

Halep, semifinalista anul trecut la Flushing Meadows, a facut un meci excelent si si-a adjudecat victoria intr-o ora si 38 de minute.

Romanca a inceput foarte bine si a dominat primul set, in care a condus cu 4-0. Iberica (28 ani, 12 WTA) a revenit si a luat doua ghemuri la rand, dar reprezentanta noastra a reusit un nou break si a incheiat setul cu 6-2, in 46 de minute. Primul set a avut schimburi foarte lungi de mingi, incheiate in majoritate in favoarea Simonei, ghemurile fiind deosebit de disputate, al treilea durand circa zece minute.

Setul al doilea a fost mai echilibrat si cu rasturnari spectaculoase de scor sub privirile managerului Simonei, Virginia Ruzici, ale presedintelui Federatiei Romane de Tenis, George Cosac. Suarez a condus cu 1-0, apoi Halep a luat doua ghemuri la rand, iberica a intors scorul si a avut 3-2, Simona s-a desprins la 5-3 si parea ca va incheia conturile. Carla Suarez Navarro a cerut o pauza de urgenta pentru a merge la toaleta, iar apoi a avut o revenire remarcabila, egaland situatia, 5-5. Halep a facut un nou break, iar apoi a incheiat conturile cu 7-5.

Halep a avut in acest meci 4 asi, in timp ce spanioloaica nu a reusit niciunul, avand in schimb 2 duble greseli (niciuna pentru constanteanca). Halep a avut procentaje superioare atat la primul serviciu, cat si la punctele facute cu ambele servicii. Simona Halep a avut 25 de mingi direct castigatoare, fata de 24 ale ibericei, a comis 18 erori nefortate, fata de 24 ale adversarei.

După ce cântăreața Anca Pop a plonjat în Dunăre cu mașina și a murit, șefii CNAIR au montat un parapet despre care inițial spuneau că „nu se justifică”

Simona Halep si Carla Suarez Navarro au ajuns la 11 meciuri directe (6-5 pentru romanca), iar Simona a castigat patru din ultimele cinci confruntari. Halep are cinci victorii pe hard si unul pe iarba, in timp ce toate succesele Carlei au venit pe zgura, ea impunandu-se si in cel mai recent meci direct, anul trecut, in semifinale la Roma, cu 2-6, 6-3, 7-5.

Halep si-a asigurat un cec de 450.000 de dolari si 430 de puncte WTA, urmand sa joace in sferturi cu Serena Williams, care a invins-o pe Iaroslava Svedova cu 6-2; 6-3.

Spaniolii s-au lămurit în privința lui Ianis Hagi, după România - Columbia 2-3

Simona Halep e eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati, 3-6, 4-6. Kerber poate ajunge nr 1 mondial daca va castiga turneul. In finala, Kerber o va intalni pe Pliskova.

Simona Halep s-a calificat la pas in sferturile turneului de la Cincinnati. Cine va fi urmatoarea sa adversara

Simona Halep, numarul patru mondial, s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), ddupa ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusa Daria Gavrilova.

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Presa americană:
Presa americană: "Mafia românească vine după cardurile voastre". Metoda prin care interlopii fac 9 mil. $ pe lună

Procurorii din California susțin că mafia românească a dat o nouă înfățișare unei vechi înșelătorii: skimming-ul cardurilor de debit.