La ce atrocitati sunt supuse femeile fortate sa se marite cu jihadistii ISIS: batai crunte si acte sexuale "anormale"

Statul Islamic

Femeile care din zonele controlate de teroristii din gruparea Statul Islamic traiesc in teroare si sunt supuse la agresiuni sexuale traumatizante, afirma o organizatie siriana care lupta pentru drepturile omului.

 

Mai multe femei si adolescente sunt fortate sa se marite cu jihadisti, apoi sunt batute cu bestialitate si supuse la "acte sexuale anormale si brutale", scrie The Independent.

De teama, femeile se inchid in case, cursurile de la universitati au fost suspendate, iar acestora li s-a interzis sa calatoreasca pentru a nu fi rapite de terorisii ISIS.

Activistii organizatiei RBSS sustin ca ISIS profita de familiile sarace, carora le ofera sume mari de bani pentru a se casatori cu fetele lor, indiferent de varsta.

Citește și
Statul Islamic
Inca 3 executii comise de Statul Islamic. Jihadistii au impuscat doi "spioni" si l-au crucificat pe altul

Strazile nu mai sunt sigure pentru femeile neinsotite, mai noteaza RBSS.

"Unele spun ca teroristii straini se poarta ca niste monstri. Unii cer lucruri bizare de la nevestele lor si cauta sa se insoare cu fete cat mai tinere", a declarat unul dintre activisti pentru The Independent.

Articol recomandat de sport.ro
Moartea lui Boupendza naște un scandal imens în China: „Inuman! Ne facem de rușine în fața lumii“
Moartea lui Boupendza naște un scandal imens în China: „Inuman! Ne facem de rușine în fața lumii“
Citește și...
Teroristi ai grupului Stat Islamic au ars de vii 45 de ostatici, in centrul Irakului
Teroristi ai grupului Stat Islamic au ars de vii 45 de ostatici, in centrul Irakului

Militanti ai grupului terorist Stat Islamic in Irak si Siria au omorat prin incendiere 45 de persoane, in centrul Irakului, anunta seful politiei locale, citat de BBC News online.

Inca 3 executii comise de Statul Islamic. Jihadistii au impuscat doi
Inca 3 executii comise de Statul Islamic. Jihadistii au impuscat doi "spioni" si l-au crucificat pe altul

Conform unor imagini publicate pe internet, gruparea Statul Islamic ar fi executat doi presupusi spioni si l-ar fi crucificat pe altul in orasul sirian Al-Bab.

O batrana ii pune la punct pe doi teroristi ai Statului Islamic:
O batrana ii pune la punct pe doi teroristi ai Statului Islamic: "Va omorati ca magarii". Curajul ei face inconjurul lumii

O batrana i-a apostrofat pe doi militanti ai Statului Islamic, iar discursul ei curajos si acuzator la adresa teroristilor face inconjurul lumii.

Recomandări
Ce măsuri drastice ar putea lua Guvernul după alegeri. Românii le-ar resimți direct. Și salariile ar fi vizate
Ce măsuri drastice ar putea lua Guvernul după alegeri. Românii le-ar resimți direct. Și salariile ar fi vizate

O instabilitate politică după alegeri ar putea duce la un dezastru economic, conform unor surse oficiale. Şi asta pentru că situaţia economică este deja extrem de gravă.

Shimbări majore în administrarea sutelor de miliarde de lei din Pilonul 2 și 3 de pensii. Ce opțiune nouă vor avea angajații
Shimbări majore în administrarea sutelor de miliarde de lei din Pilonul 2 și 3 de pensii. Ce opțiune nouă vor avea angajații

Statul va permite celor care administrează fondurile de pensii pilon 2 și 3 să investească un procent mai mare din banii oamenilor în acțiuni mai profitabile, dar și mai riscante.

Baza militară de la Kogălniceanu va deveni
Baza militară de la Kogălniceanu va deveni "hub strategic". Surse Agerpres: Acordurile România - SUA sunt adaptate permanent

Toate acordurile România - SUA, inclusiv cele care reglementează prezenţa militară americană în ţară, sunt în vigoare și sunt adaptate permanent la evoluţiile de securitate din mediul regional, au precizat surse din domeniul Apărării pentru Agerpres.