Prognoza meteo pe 2 săptămâni. Vremea se va răci treptat

62114759

Prognoza meteo 12 - 15 aprilie. Vremea se va răci treptat, aşa încât valorile termice vor ajunge mult mai scăzute decât cele normale în a doua decadă a lunii aprilie.

În intervalul 13-16 aprilie şi în jurul datei de 19 sau 20 aprilie va fi ridicată probabilitatea pentru ploi, se arată în prognoza de specialitate, valabilă pentru perioada 12 - 25 aprilie, publicată luni de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Banat

 

În Banat, la începutul primei săptămâni, vremea se va răci treptat, aşa încât valorile termice vor ajunge mult mai scăzute decât cele normale în a doua decadă a lunii aprilie, cu medii ale maximelor de 7 - 8 grade şi ale minimelor de 1 - 2 grade. Încălzirea vremii din 16 - 19 aprilie va apropia regimul termic de normalul perioadei prin valori medii ale temperaturilor maxime de 15 - 16 grade şi ale temperaturilor minime de 4 - 5 grade.

Ulterior, până la sfârşitul celei de-a doua săptămâni de prognoză, nu sunt estimate oscilaţii termice importante pe fondul răcoros al vremii, astfel că se vor înregistra, în medie, maxime de 15 - 16 grade şi minime de 5 - 6 grade.

Citește și
Schimbări de temperatură și ploi în toată țara. Cum va fi vremea de Paște. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni
Schimbări de temperatură și ploi în toată țara. Cum va fi vremea de Paște. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni

În intervalul 13-16 aprilie şi în jurul datei de 19 aprilie va fi ridicată probabilitatea pentru ploi, mai ales averse, local însemnate cantitativ şi trecător însoţite de descărcări electrice, iar în celelalte zile ale intervalului celor două săptămâni, temporar vor fi ploi în general slabe.

Crișana

 

În Crişana, vremea se va răci treptat la începutul primei săptămâni şi se va ajunge la valori termice mult mai scăzute decât cele normale în a doua decadă a lunii aprilie, cu medii ale maximelor de 6 - 7 grade şi ale minimelor de 1 - 2 grade. Încălzirea vremii din 16 - 19 aprilie va apropia regimul termic de normalul perioadei prin valori medii ale temperaturilor maxime de 15 - 16 grade şi ale temperaturilor minime de 3 - 5 grade.

Până la sfârşitul celei de-a doua săptămâni de prognoză se estimează că vremea va fi răcoroasă, cu oscilaţii termice puţin importante de la o zi la alta, astfel că se vor înregistra, în medie, maxime de 15 - 16 grade şi minime de 4 - 5 grade.

În intervalul 13 - 16 aprilie şi în jurul datei de 20 aprilie va fi ridicată probabilitatea pentru ploi, mai ales averse, local însemnate cantitativ şi trecător însoţite de descărcări electrice, iar în celelalte zile ale intervalului celor două săptămâni, temporar vor fi ploi în general slabe.

Transilvania

 

În Transilvania, la începutul primei săptămâni, vremea se va răci treptat, aşa încât valorile termice vor ajunge mult mai scăzute decât cele normale în a doua decadă a lunii aprilie, cu medii ale maximelor de 6 - 7 grade şi ale minimelor de - 1 şi 0 grade.

Încălzirea vremii din 16 - 19 aprilie va apropia regimul termic de normalul perioadei prin valori medii ale temperaturilor maxime de 14 - 15 grade şi ale temperaturilor minime de 1 - 2 grade.

Ulterior, până la sfârşitul celei de-a doua săptămâni de prognoză, nu sunt estimate oscilaţii termice importante pe fondul răcoros al vremii, astfel că se vor înregistra, în medie, maxime de 13 - 15 grade şi minime de 2 - 3 grade.

Pe tot parcursul intervalului de prognoză, probabilitatea pentru precipitaţii va fi ridicată.

Maramureș

 

În Maramureş, vremea se va răci treptat în intervalul 13 - 15 aprilie şi se va ajunge la valori termice mult mai scăzute decât cele normale în a doua decadă a lunii aprilie, cu medii ale valorilor termice diurne în jurul a 6 grade şi nocturne de 2 - 3 grade.

Încălzirea vremii din 16 - 19 aprilie va apropia regimul termic de normalul perioadei prin valori medii ale temperaturilor maxime de 15 - 16 grade şi ale temperaturilor minime de 4 - 5 grade.

Până la sfârşitul celei de-a doua săptămâni de prognoză se estimează că vremea va fi răcoroasă, cu oscilaţii termice puţin importante de la o zi la alta, astfel că se vor înregistra, în medie, maxime de 15 - 16 grade şi minime de 4 - 5 grade.

În intervalul 13 - 16 aprilie şi în jurul datei de 20 aprilie va fi ridicată probabilitatea pentru precipitaţii, local mai însemnate cantitativ.

În celelalte zile ale intervalului celor două săptămâni, temporar vor fi ploi în general slabe.

Moldova

 

În Moldova, vremea se va încălzi uşor în primele două zile ale intervalului, când media maximelor termice se va situa în jurul a 18 - 19 grade, apoi se va răci.

Astfel, în perioada 14 - 17 aprilie, temperaturile diurne se vor situa în medie între 10 şi 12 grade, valori cu mult sub cele normale.

Începând cu data de 18 aprilie, tendinţa temperaturilor va fi de creştere uşoară şi treptată, media maximelor urmând să atingă valori de 14 - 15 grade în ultimele zile din cea de-a doua săptămână.

Minimele termice nu vor avea variaţii semnificative şi se vor situa în medie între 4 şi 6 grade, exceptând prima noapte când acestea vor fi mai scăzute la medii de 2 - 3 grade.

Temporar va ploua în cea mai mare parte a intervalului, dar pe arii mai extinse şi în general moderat cantitativ în intervalul 14 - 16 aprilie.

Dobrogea

 

În Dobrogea, vremea va fi apropiată de regimul termic normal în primele două zile, când se vor înregistra temperaturi maxime medii de 14 - 15 grade, dar începând cu data de 14 aprilie va deveni mai rece decât în mod obişnuit, cu valori diurne în medie de 11 - 13 grade.

Abia spre finalul celei de-a doua săptămâni va fi posibilă o creştere a maximelor spre medii de 14 - 15 grade.

Minimele termice nu vor avea variaţii semnificative şi se vor situa în medie între 5 şi 7 grade.

Temporar va ploua în cea mai mare parte a intervalului, dar pe arii mai extinse şi în general moderat cantitativ în data de 14 aprilie.

Muntenia

 

În Muntenia, vremea se va încălzi uşor în primele două zile ale intervalului, când media temperaturilor maxime va fi de 18 - 20 de grade, apoi se va răci. Astfel, în perioada 14 - 16 aprilie, valorile diurne se vor situa în medie la 11 - 12 grade, cu mult sub cele normale.

Începând cu data de 17 aprilie, tendinţa temperaturilor va fi de creştere uşoară şi treptată, media maximelor urmând să atingă valori în jurul a 16 grade în ultimele zile din cea de-a doua săptămână.

Minimele termice nu vor avea variaţii semnificative şi se vor situa în medie între 3 şi 6 grade.

Temporar va ploua în cea mai mare parte a intervalului, dar pe arii mai extinse şi în general moderat cantitativ în data de 14 aprilie.

Oltenia

 

În Oltenia, vremea se va încălzi uşor în primele două zile ale intervalului, când media maximelor termice se va situa în jurul a 18 grade, apoi se va răci.

Astfel, în perioada 14 - 16 aprilie, temperaturile diurne se vor situa în medie la 10...12 grade, valori mult sub cele normale.

Începând cu data de 17 aprilie, tendinţa temperaturilor va fi de creştere uşoară şi treptată, media maximelor urmând să atingă valori de 16 - 17 grade spre finalul celei de-a doua săptămâni.

Minimele termice nu vor avea variaţii semnificative şi se vor situa în medie între 2 şi 6 grade.

Va ploua, în general moderat cantitativ în intervalul 13 - 14 aprilie şi doar pe arii mai restrânse şi slab în restul intervalului.

La munte

 

La munte, în primele două zile se vor înregistra temperaturi maxime medii de 9 - 10 grade, apoi vremea se va răci accentuat.

Astfel, în perioada 14 - 16 aprilie, temperaturile diurne se vor situa în medie între 0 şi 2 grade, valori cu mult sub cele normale. Începând cu data de 17 aprilie, tendinţa temperaturilor va fi de creştere uşoară şi treptată, media maximelor urmând să atingă valori în jurul a 6 grade la finalul celei de-a doua săptămâni.

Minimele termice nu vor avea variaţii semnificativ şi vor fi preponderent negative, cuprinse în medie între -4 şi 0 grade.

Temporar vor fi precipitaţii slabe în cea mai mare parte a intervalului, mai ales sub formă de ploaie, exceptând intervalul 13 - 16 aprilie, când vor fi în general moderate cantitativ şi predominant sub formă de ninsoare.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Câtă încredere! Turcia și-a prezentat deja echipamentul pentru Cupa Mondială
GALERIE FOTO Câtă încredere! Turcia și-a prezentat deja echipamentul pentru Cupa Mondială
Citește și...
Schimbări de temperatură și ploi în toată țara. Cum va fi vremea de Paște. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni
Schimbări de temperatură și ploi în toată țara. Cum va fi vremea de Paște. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni

Prognoza meteo pentru perioada 23 martie – 20 aprilie 2026. Vremea în perioada sărbătorilor Pascale nu va fi una bună. În prima săptămâna, temperaturile sunt mai ridicate, însă ulterior frigul își face simțită prezența.

Vremea azi, 24 martie 2026. Temperaturile urcă în toată țara, cu maxime de 18 grade
Vremea azi, 24 martie 2026. Temperaturile urcă în toată țara, cu maxime de 18 grade

Marți se încălzește peste tot. Avem atmosferă schimbătoare și câțiva stropi de ploaie în sud și în centru. Pe crestele Carpaților apar precipitații slabe, sub formă de lapoviță și ninsoare.

Cum va fi vremea în ultima săptămână din luna martie. Prognoză ANM
Cum va fi vremea în ultima săptămână din luna martie. Prognoză ANM

Vremea va fi schimbătoare la nivelul întregii țări la final de martie. Va ploua și vor fi temperaturi scăzute.

Recomandări
Bolojan, mesaj pentru minerii din Piața Victoriei: Personal, înţeleg situaţia socială, însă sunt corect și vă spun adevărul
Bolojan, mesaj pentru minerii din Piața Victoriei: Personal, înţeleg situaţia socială, însă sunt corect și vă spun adevărul

Premierul Ilie Bolojan afirmă, după întâlnirea de marţi cu reprezentanţii Complexului Energetic Oltenia, că „personal” înţelege situaţia socială, însă este „corect” cu ei şi cu oamenii pe care îi reprezintă şi le spune „adevărul”.

Cum a fost descoperită fabrica de bani, ascunsă într-o pădure din județul Suceava. Ținta traficanților era Bulgaria
Cum a fost descoperită fabrica de bani, ascunsă într-o pădure din județul Suceava. Ținta traficanților era Bulgaria

Peste un milion de euro, bani falși, ar fi urmat să pătrundă pe piețele din România și Bulgaria și să creeze haos.

Cererea pentru instalații GPL s-a dublat în ultimele săptămâni. Gazul petrolier lichefiat scade costurile la jumătate
Cererea pentru instalații GPL s-a dublat în ultimele săptămâni. Gazul petrolier lichefiat scade costurile la jumătate

Șoferii caută alternative, iar unii se grăbesc să-și monteze sisteme GPL pe mașini. Gazul petrolier lichefiat scade costurile la jumătate și crește autonomia.