Urmările codului galben de ninsori. 7 persoane între care şi un bebeluş, implicate într-un accident

×
Codul embed a fost copiat

16 judeţe, plus capitala, sunt sub cod galben de ninsori viscolite. În Teleorman 7 persoane printre care şi un bebeluş au fost implicate într-un accident din cauza gheţii formate pe şosea.

La malul mării toate porturile au fost închise din cauza vântului puternic. Pe unele drumuri din sudul şi sud-estul ţării vizibilitatea este redusă, din pricina viscolului şi a ninsorii puternice.

Două autoturisme s-au lovit frontal în comună Crângu, judeţul Teleorman, după ce şoferii nu au adaptat viteza la condiţiile de drum. 7 persoane au avut nevoie de spitalizare, printre ele şi un bebeluş de numai 8 luni. Unul dintre şoferi a avut nevoie de descarcerare în urma impactului.

Un bărbat 66 de ani din judeţul Olt a ajuns şi el la spital după ce autoturismul pe care-l conducea s-a răsturnat în afară drumului. Maşina nu era echipată cu anvelope de iarnă.

În judeţul Constanța drumarii au intervenit cu peste 100 de utilaje, iar deocamdată nu sunt şosele închise. Se circulă însă cu dificultate şi pe drumurile care leagă judeţul Constantă de Tulcea.

Citește și
politia romana, campanie politie, scandaluri psd
Planul Poliției Române să se apropie de cetățeni. „Nu apără oamenii, apără hoţia"

După numai câteva ore de la instituirea codului galben, nordul judeţului Constanța este afectat de viscolul puternic, se circulă extrem de greu, vizibilitatea este redusă la sub 50 de metri. În acest moment, pericolul nu îl reprezintă ninsoarea, ci vântul care aduce zăpada de pe câmp şi o poate troieni pe şosele.

În jurul orei 10.00, în multe zone din Dobrogea ploaia s-a transformat într-una îngheţată, iar drumurile au fost acoperite cu polei.

Dimineață a început şi furtuna pe mare.

Autorităţile au decis să închidă toate porturile maritime din cauza vântului puternic care sufla în rafale uneori şi cu 75 de km/h. Cu greu poţi sta în picioare pe malul mării. La mal valurile au peste patru metri.

Dobrogea este sub o avertizare de cod galben de vreme severă, până miercuri seară, la ora 20.

Vântul va continua să sufle cu putere cel puţin până vineri dimineaţă, anunţă meteorologii, iar temperatura resimţită va fi cu cel puţin cinci grade mai mică faţă de cea arătată de termometre.

Autorităţile portuare vor menţine măsura de închidere a porturilor până când vremea se va mai îndrepta .

Acest cod galben de vreme severă este valabil până la ora 20.00, dar tot de atunci va intra în vigoare o nouă informare meteo valabilă până în dimineaţa zilei de vineri.

Vom avea parte tot de vânt puternic, iar în zonele unde a nins, zăpada va fi viscolită.

Vremea se va menține deosebit de rece până la sfârșitul săptămânii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Strat de zăpadă și ger in Capitală. 11 accidente produse în ultimele 24 de ore
Strat de zăpadă și ger in Capitală. 11 accidente produse în ultimele 24 de ore

În Bucureşti ninge de câteva ore, iar un strat subţire de zăpadă s-a depus deja pe şosele. Vizată de vreme rea este şi jumătate de ţară pentru care a fost emis un cod galben de ninsori viscolite.

Planul Poliției Române să se apropie de cetățeni. „Nu apără oamenii, apără hoţia
Planul Poliției Române să se apropie de cetățeni. „Nu apără oamenii, apără hoţia"

Poliţia Română intră într-o amplă campanie de îmbunătăţire a imaginii, afectată în ultima vreme în special de scandalurile plăcutelor cu mesaj anti-PSD.

Cod galben de ninsori în București și 16 județe. Stratul de zăpadă va măsura și 15 cm
Cod galben de ninsori în București și 16 județe. Stratul de zăpadă va măsura și 15 cm

Pregătiţi-vă de o iarnă grea. Vine în forţă, de marţi noapte, inclusiv în Bucureşti. Meteorologii au emis Cod Galben de ninsori viscolite pentru jumătate de ţară. Vizate sunt 16 judeţe din sud-estul țării. Mai rău este că, după viscol, se va lăsa gerul.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.