Timisorenii s-au asezat la rand cu noaptea in cap pentru a primi alimentele de la Uniunea Europeana

×
Publicitate

 Romanul e invatat sa stea la cozi si pace. Desi ar putea sa-si ia in orice zi ajutoarele care li se cuvin de la Uniunea Europeana, sute de timisoreni s-au asezat azi noapte la rand si au asteptat pana dimineata sa primeasca pachetele.

 Se tem ca nu vor apuca sa le ridice pana de sarbatori si iar nu vor avea ce sa puna pe masa.

Pentru 11 produse alimentare de baza, de la zahar, faina si orez pana la fasole si bulion, oamenii s-au pus la coada inca de aseara. La prima ora a diminetii cand s-a deschis centrul de distributie al ajutoarelor, peste 200 de persoane asteptau la rand. Printre ei si cativa carcotasi. "Am venit aici ca sa ne uitam cum o ora ei descarcau un TIR. Organizarea este tot proasta. Ne dau zahar, faina, ulei", a spus un beneficiar.

In functie de categoria sociala din care fac parte, oamenii pot primi minimum 15 kilograme de faina, 5 de malai, un kilogram de paste fainoase, 5 kilograme de orez si multe alte produse. Cu sacii plini, unii dintre ei au plecat acasa cu taxiul.

In acest an, de ajutoarele primite de la Uniunea Europeana se bucura peste 19.000 de timisoreni - sunt cazuri sociale, pensionari si persoane cu handicap. Desi alimentele pot fi ridicate pana pe 31 martie, cu totii vor sa le aiba acasa de sarbatori.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Timisorenii isi pot alege trupa sau artistul care va concerta in noaptea de Revelion. Cum se voteaza

 Primaria Timisoarei face sondaj pentru artistii care sa concerteze in noaptea dintre ani pe scena care va fi amplasata in Piata Operei.

Bikerii din Vestul tarii au protestat la Timisoara impotriva furtului de biciclete. GALERIE FOTO

 Zeci de biciclisti au pornit sambata pe doua roti, prin tot centrul orasului, ca sa traga un semnal de alarma.

UNIFEST, cel mai mare festival studentesc din Romania, incepe astazi la Timisoara. Vezi programul

 UNIFEST aduce laolalta seri de film, dezbateri si actiuni prin care studentii pot dona sange. Festivalul care se va desfasura simultan in 17 orase, incepe astazi si va tine pana joi, 22 noiembrie.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.