NASA urmeaza sa "izbeasca" de Luna doua sonde de observare, cu viteza de 6.000 de kilometri pe ora

61239346

Doua sonde americane care orbitau in jurul Lunii pentru a efectua masuratori si a cartografia scoarta lunara, si-au incheiat misiunea si se vor prabusi in mod controlat pe satelitul natural al Terrei au anuntat cercetatorii de la NASA, citati de AFP.

Oamenii de stiinta au calculat cu minutiozitate traiectoriile celor doua sonde pentru a evita situatia in care acestea ar putea sa cada in "situri istorice", cum sunt perimetrele in care au coborat pe Luna misiunile americane din programul Apollo. Daca sondele ar fi lasate sa se prabuseasca la intamplare, ar exista doar opt sanse dintr-un milion ca ele sa distruga unul dintre acele situri istorice.

"Cele doua sonde si-au incheiat misiunea si acum aproape ca nu mai au carburant. Deci, asa cum era prevazut de la inceput, le vom face sa se prabuseasca pe Luna, in apropiere de polul nord", a explicat, intr-o conferinta de presa, Maria Zuber, profesor de geofizica la Massachusetts Institute of Technology (MIT), coordonatoarea stiintifica a misiunii.

Cele doua sonde Grail (Gravity Recovery And Interior Laboratory), avand fiecare marimea unei masini de spalat rufe, se vor prabusi pe scoarta lunara, luni, la ora 22.28 GMT. Dupa ce isi vor fi ars ultimile ramasite de carburant, ele se vor ciocni de un munte, cu o viteza de circa 1,7 kilometri/ secunda (6120 de kilometri pe ora).

Sondele, denumite "Ebb" si "Flow", vor atinge scoarta lunara la o distanta de aproximativ 20 de kilometri una de cealalta si vor exploda in urma impactului, a precizat David Lehman, directorul acestui proiect stiintific, coordonat de Jet Propulsion Laboratory pe care NASA il detine in orasul californian Pasadena.

Din pacate, sondele se vor prabusi pe partea umbrita a Lunii si nicio imagine cu prabusirea lor nu va fi disponibila. Totusi, fotografii ale siturilor, inainte si dupa impact, vor fi realizate.

"Intrucat rezervoarele lor vor fi goale si ele nu sunt sonde de mari dimensiuni, nu ne asteptam la explozii prea mari", a adaugat David Lehman.

Sondele gemene au realizat numeroase fotografii si au efectuat masuratori foarte precise ale campului gravitational lunar, relevand repartitia maselor, grosimea si compozitia diferitelor invelisuri stratificate din care este alcatuita Luna, pana la nucleul ei. Sondele au aratat, totodata, ca scoarta lunara este mult mai subtire decat credeau oamenii de stiinta.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Inelele lui Uranus pot deconspira existenţa unor luni nedescoperite ale planetei de gheaţă

Noi observații asupra inelelor exterioare ale lui Uranus sugerează existența unor sateliți încă nedetectați ai planetei, conform unui nou studiu publicat pe 16 aprilie în Journal of Geophysical Research: Planets, transmite miercuri Space.com.

Apa potabilă poate crește riscul de hipertensiune arterială. Concluziile unui nou studiu

Când oamenii se gândesc la cauzele tensiunii arteriale ridicate, de obicei se gândesc la factori de stil de viață, cum ar fi consumul de alimente sărate, lipsa exercițiilor fizice sau fumatul.

Studiu: Un hormon ar putea revoluționa tratamentele pentru obezitate. Acesta accelerează arderea energiei în organism

Un hormon numit FGF21 poate combate obezitatea la şoareci prin activarea unui circuit cerebral recent identificat, legat de metabolism. 

Recomandări
Ilie Bolojan caută sprijin pentru un guvern minoritar după retragerea miniștrilor PSD din Executiv

Cei din PSD caută sprijin pentru o moțiune de cenzură, iar PNL e în căutare de aliați care să susțină un guvern minoritar.

Ancheta incendiului de la Matei Balș a fost finalizată. Focul ar fi pornit de la aparate de încălzire aduse de acasă

La cinci ani de la incendiul devastator de la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș din Capitală, care a curmat viața a nouă pacienți, procurorii au finalizat ancheta.

„Inspectorul Balastierelor” scoate la iveală nereguli uriașe. Sute de persoane au făcut deja sesizări

Sute de persoane au făcut deja sesizări pe platforma „Inspectorul Balastierelor”, recent lansată de Ministerul Mediului. Oamenii reclamă săpături ilegale și le cer autorităților să ia măsuri.