Mumia faraonului egiptean Tutankhamon a ars dupa imbalsamare

Tutankhamon

Mumia faraonului egiptean Tutankhamon a luat foc in interiorul sarcofagului, ca urmare a unei incercari esuate de imbalsamare, potrivit unui nou documentar realizat de oamenii de stiinta, informeaza dailymail.co.uk.

Dupa moartea sa, in 1323 i.e.n., Tutankhamon a fost imbalsamat rapid si ingropat, iar cercetatorii cred ca o reactie chimica cauzata de uleiurile folosite la imbalsamarea faraonului au declansat incendiul.

Un fragment de tesut prelevat de la mumia faraonului, al carui mormant a fost descoperit in 1922, de arheologul Howard Carter si contele de Carnarvon, a fost analizat de cercetatori, care au confirmat ca trupul sau a ars in timp ce era inchis in sarcofag.

Egiptologul Chris Naunton a analizat notele originale ale lui Carter si a efectuat o autopsie virtuala a corpului folosind tehnologii de scanare.

"Desi masca mortuara si alte comori sunt foarte cunoscute, o mare parte dintre dovezi au fost trecute cu vederea", a spus Naunton.

Citește și
Tutankhamon, Egipt
Faraonul Tutankhamon a murit din cauza unei dereglari hormonale. Teoria surprinzatoare a medicilor

"In ciuda atentiei de care mumia lui Tutankhamon s-a bucurat de-a lungul anilor, starea sa ciudata a fost trecuta cu vederea. Carbonizarea si posibilitatea ca o imbalsamare ratata sa duca la arderea spontana a corpului imediat dupa ce a fost inmormantat a fost o descoperire cu adevarat neasteptata, o revelatie de fapt", a mai spus egiptologul.

"Cred ca ceea ce arata acest proiect este ca, atunci cand vine vorba despre materiale vechi, este intotdeauna ceva de invatat si probabil ca va mai fi si in viitor, dar cu acest studiu am facut un pas inainte in vederea intelegerii a ceea ce s-a intamplat la sfarsitul vietii lui Tutankhamon", a adaugat acesta.

Documentarul "Tutankhamun: The Mystery Of The Burnt Mummy" va fi difuzat pe Channel 4 pe 10 noiembrie.

Tutankhamon a devenit faraon la varsta de 10 ani, in 1333 i.e.n., si a domnit timp de noua ani, pana la moartea sa. A facut parte din dinastia a 18-a, care a domnit in perioada Noului Regat din istoria Egiptului.

In 2010, cercetatorii germani au avansat o noua explicatie posibila pentru moartea faraonului Tutankhamon, care ar fi putut fi cauzata de o maladie sangvina congenitala. Cercetatorii de la Institutul Bernhardt-Nocht (BNI) pentru maladii tropicale din Hamburg au respins teoria prezentata in luna februarie a aceluiasi an de un grup de egiptologi, coordonat de Zahi Hawass, directorul Consiliului pentru antichitati egiptene, potrivit careia Tutankhamon ar fi murit din cauza malariei si a unei maladii osoase. Cercetatorii germani sprijina teoria maladiei drepanocitoza (anemie falciforma), frecventa in regiunile afectate de malarie, in special in Africa.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
Citește și...
Misterul mortii lui Tutankhamon a fost rezolvat dupa 3336 de ani. Explicatia cercetatorilor
Misterul mortii lui Tutankhamon a fost rezolvat dupa 3336 de ani. Explicatia cercetatorilor

Moartea celui mai faimos faron din lume, Tutankhamon, a reprezentat unul dintre marele mistere ale lumii antice. Acum specialistii spun ca au descoperit motivul real al decesului acestuia.

Faraonul Tutankhamon a murit din cauza unei dereglari hormonale. Teoria surprinzatoare a medicilor
Faraonul Tutankhamon a murit din cauza unei dereglari hormonale. Teoria surprinzatoare a medicilor

A fost cel mai cunoscut faraon al unei dinastii care a domnit peste una dintre cele mai mari civilizatii ale lumii.Despre moartea lui Tutankhamon au existat multe teorii, iar acum specialistii spun ca au descoperit motivul real al decesului acestuia.

Nu
Nu "blestemul faraonului" a omorat 20 de oameni in Londra. Ipoteza terifianta lansata de un istoric

Mortile misterioase care au avut loc in Londra, la scurt timp dupa descoperirea mormantului lui Tutankhamon in Egipt, nu au legatura cu vreun blestem antic. Ipoteza lansata de un istoric este insa mult mai socanta.

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade
Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.