Simona Halep a fost eliminata de Maria Sharapova dupa un meci blestemat! "Data viitoare vreau sa fiu mult mai agresiva"

Simona Halep

Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a jucat in noaptea de vineri spre sambata cu Maria Sharapova (locul 6 WTA si cap de serie numarul 5), in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

Simona Halep a fost invinsa cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4, de Maria Sharapova. "Pentru data viitoare imi doresc sa fiu mult mai agresiva", a declarat Halep dupa meci, conform site-ului oficial al turneului de la Cincinnati.

Primul set a fost unul al break-urilor. Cele doua jucatoare nu au putut sa-si fructifice serviciul, cu o exceptie, realizata de Halep, la scorul de 2-1. Ghemurile au fost disputate, dar romanca a reusit sa castige primul set, cu 6-3. Diferenta a fost facuta de mobilitatea Simonei, care i-a permis o defensiva dezarmanta in fata agresivitatii adversarei, dar si de "generozitatea" Mariei Sharapova in ceea ce priveste dublele greseli (5 fata de 2 Haep) si greselile nefortate (22-5). Halep a incercat si a reusit in acest prim set sa lungeasca schimburile de mingi si acest lucru a incomodat-o pe rusoaica.

Aflata in dificultate, Sharapova a apelat din nou la arsenalul de trucuri din dotare, intarzierea serviciului si mingile aruncate gresit in momentele in care se pregatea sa serveasca. La scorul de 1-4, ea a cerut time-out pentru a primi sfaturile antrenorului Sven Groeneveld, apoi dupa primul set a cerut sa mearga la cabine pentru a-si schimba echipamentul, lipsind aproape cinci minute. Antrenorul Simonei Halep, Wim Fissette, a profitat de aceasta intrerupere si i-a acordat si el cateva sfaturi elevei sale.

Halep nu a parut afectata de pauza si a inceput bine al doilea set. Ea s-a distantat la 2-0, dupa un break in ghemul al doilea, dar din acel moment Sharapova a trecut la conducerea jocului. Fara a mai face cadouri si cu lovituri din ce in ce mai puternice si mai precise, care au zdruncinat apararea Simonei Halep, rusoiaca a reusit doua break-uri la rand, si-a castigat in premiera serviciul la scorul de 1-2 si a urcat scorul la 3-2 in favoarea ei. Halep a avut o tresarire de orgoliu, egaland pe serviciul adversarei, insa Sharapova a facut rebreak si a dus apoi scorul la 5-3. La 5-4, Sharapova a avut 40-0 pe serviciul ei, Halep a egalat, dar rusoiaca a castigat pana la urma setul, cu 6-4, dupa aproape 50 de minute de joc.

Inaintea decisivului, romanca a mers si ea la vestiare. Ea a inceput la fel de bine si acest ultim set, a condus din nou cu 2-0 si, tot ca in setul precedent, a fost egalata. Apoi cele doua jucatoare si-au fructificat serviciul pana la 4-4, cand Sharapova a reusit break-ul. Un moment controversat s-a petrecut la 5-4 si 15-15 pentru Sharapova. Arbitrul a strigat "out" pe o minge ce parea castigata de Halep, romanca a cerut "challenge", iar reluarea i-a dat dreptate. Arbitrul de scaun a decis repetarea punctului, starnind protestele romancei, care a sustinut ca arbitrul a strigat "out" dupa ce Sharapova a jucat mingea si a trimis-o in fileu. Punctul s-a repetat si a fost castigat de rusoiaca, ea incheind ulteror si setul, cu 6-4, dupa un meci de doua ore si 32 de minute de joc.

Aceasta a fost cea de-a cincea infrangere suferita de Halep in fata Mariei Sharapova, din tot atatea partide disputate. Prima intalnire dintre cele doua sportive a avut loc in turul doi al turneului de la Indian Wells din 2012, Sharapova castigand cu scorul de 6-3, 6-4. in acelasi an, dar in primul tur de la Beijing, sarapova s-a impus cu scorul de 7-5, 7-5. In primavara acestui an, Maria Sharapova a castigat finala turneului de la Madrid, scorul fiind 1-6, 6-2, 6-3, iar apoi s-a impus in finala la Roland Garros, scor 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Calificarea in sferturile de finala este recompensata la turneul de la Cincinnati cu un premiu de 64.170 de dolari si cu 190 de puncte WTA. La editia trecuta, Halep, locul 25 WTA atunci, a atins tot faza sferturilor de finala, fiind eliminata de Serena Williams, cu scorul de 6-0, 6-4. Sportiva din Constanta avea de aparat 225 de puncte la turneul american.

Simona Halep va participa saptamana viitoare la turneul Premier de la New Haven, unde este detinatoarea trofeului.

CITITI pe Sport.ro: Simona s-a certat cu arbitra, TOATA arena a inceput sa huiduie! VIDEO

NEWS ALERT Lovitură grea pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de scoțieni

Premierul Victor Ponta a reusit sa creasca de la 400 de like-uri pe zi pe Facebook la aproape 3.000 dintr-o singura postare. E drept, una cu Simona Halep.

Tenismena Simona Halep si-a lansat, joi, pagina oficiala de Facebook, toate celelalte pagini care pretind a fi ale sportivei romance fiind doar falsuri.

Halep va deveni anul acesta numarul 2 mondial. Na Li nu participa la turneele americane

Jucatoarea de tenis Na Li, locul 2 WTA, a anuntat, joi, ca nu va participa la turneele de pe continentul nord-american, nici la US Open, din cauza unei accidentari.

Cătălin Cîrstoiu: „Nu sunt în incompatibilitate. La Anemona Med mi-am ajutat colegi”

Medicul Cătălin Cârstoiu, candidatul comun al PSD și PNL pentru Primăria Capitalei a declarat că mandatul său este pe masa coaliției. Liderii celor două partide i-au cerut să lămurească acuzațiile de incompatibilitate.

Statele membre NATO au ajuns la un acord privind Ucraina. Decizia anunțată de Jens Stoltenberg

Statele membre NATO au ajuns la un acord cu privire la trimiterea de sisteme de apărare antiaeriană suplimentare în Ucraina, printre care baterii de rachete Patriot, a anunţat, vineri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.