Mihaela Buzărnescu, în finala de dublu a turneului WTA de la Nottingham

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Sambata 16 Iunie 2018 19:35
Mihaela Buzarnescu

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu și partenera sa britanică Heather Watson s-au calificat, sâmbătă, în finala probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Nottingham.

Pereche a învins cuplul fomat din Lizette Cabrera (Australia) și Irina Falconi (SUA), cu  7-5, 6-1. Buzărnescu şi Watson s-au impus în doar 64 de minute de joc, informează Agerpres.

Cabrera şi Falconi au condus cu 5-4 şi au servit pentru set, dar cuplul româno-britanic a reuşit să întoarcă scorul şi să câştige primul act cu 7-5. Setul secund a fost dominat de Mihaela Buzărnescu şi partenera sa, care s-au impus cu 6-1.

Buzărnescu şi Watson şi-au asigurat un cec de 6.400 dolari şi 180 de puncte WTA la dublu, iar în ultimul act vor înfrunta cuplul Alicja Rosolska (Polonia)/Abigail Spears (SUA).

Aceasta este a treia finală WTA de dublu din carieră pentru Buzărnescu, toate anul acesta, după ce a pierdut la Praga alături de belarusa Lidia Morozova şi a cucerit titlul la Strasbourg, alături de Raluca Olaru.

La simplu, Buzărnescu s-a oprit în sferturile de finală la Nottingham.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Mihaela Buzarnescu Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Agerpres

Mihaela Buzărnescu, învinsă în optimi la Roland Garros în doar o oră
Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Svitolina şi a ajuns în optimile Roland Garros
Mihaela Buzărnescu s-a calificat, în premieră, în turul al treilea la Roland Garros. Cu cine va juca
Simona Halep
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale
Anunțul făcut de Lucian Bute pe rețelele de socializare, în această dimineață
Simona Halep, în finala pentru lovitura anului
cristina neagu
Victorie dramatică pentru România în fața Spaniei, la Campionatul European de handbal
Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei
Cristian Pletea, medaliat cu bronz la CM de juniori, la tenis de masă
Victorie fantastică la Campionatul European de Handbal pentru România.Româncele au șanse la aur
Cristina Neagu, mesaj impresionant în meciul România – Norvegia. Româncele au învins detașat campioana Europei
Naționala de handbal a României a învins Norvegia cu 31-23, la EURO 2018