Anunțul Simonei Halep despre retragere: „Sunt pe final”

62106497
Getty

Simona Halep a declarat, vineri, că nu se gândeşte la retragere, dar consideră că la 28 de ani este pe final de carieră.

"Eu joc cu România pe spate tot timpul, cu România lângă mine tot timpul şi atunci când consiider că sunt aptă sută la sută, joc în echipa de FedCup tot timpul şi joc permanent pentru România la toate turneele. (n.r. - Cele mai frumaose amintiri din Zona Golfului le am) când am câştigat Dubaiul, şi la Doha am câştigat, sunt două turnee care îmi plac, sper să fac rezultat bun şi de data aceasta. Ca de fiecare dată, plec cu gânduri bune, pozitive, m-am pregătit foarte bine, sunt încrezătoare, vedem ce va fi. Am fost acasă în toată perioada (nr. - după Australian Open) şi m-am bucurat de aceste zile, mi-au prins foarte bine şi m-am resetat. A fost foarte bine că m-am pregătit la Dubai înaintea sezonului, mi-a prins bine în Australia, sper ca şi de data aceasta să-mi meargă bine la Dubai pentru că-mi plac condiţiile. (n.r. - despre faptul că a spus că este la final de carieră) Am 28 de ani, fac 29 anul acesta, e normal să fiu pe final de carieră, am deja zece ani sau chiar mai mult (n.r. - în circuit), nu mă gândesc la retragere, dar sunt pe final", a declarat Halep, la Aeroportul International Otopeni.ţ

Jucătoarea română de pe locul 2 mondial a plecat la Dubai, unde începe, luni, un turneu de categorie Premier, la care va fi acceptat pentru prima dată, de probă, coaching-ul din tribună, transmite News.ro.

"Nu ştiu, şi pentru mine va fi interesant, de la juniori nu mi s-a mai întâmplat acest lucru, chiar nu ştiu dacă e bine sau rău, o să vedem acum. Aveam un cod al semnelor şi îl respectăm în continuare", a precizat ea

Întrebată cum este fără preparator fizic, după ce l-a îndepărtat din echipa ei pe Teo Cercel, Halep a răspuns: "Nu pot să spun că e greu sau uşor, am făcut singură pregătirea fizică perioada aceasta, am avut un pic nevoie de timp să-mi rearanjez exerciţiile şi vom vedea ce urmează."

După turneul de la Dubai, jucătoarea din Constanţa va participa la turneul de la Doha, care anul acesta este de categorie Premier 5.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe teren în timpul meciului cu Ucraina. Ce gest a făcut înainte de incident. VIDEO

Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe teren în timp ce evolua pentru naționala Danemarcei, a anunțat duminică federația de fotbal a țării. După scurt timp, reprezentanții au anunțat că este conștient și într-o stare bună.

CSM Bucureşti a câştigat medalia de bronz în Liga Campionilor, după victoria cu Brest Bretagne Handball

Echipa CSM Bucureşti a obţinut, duminică, medalia de bronz la Turneul F4 al Ligii Campionilor, după ce a învins în finala mică formaţia Brest Bretagne Handball, scor 32-26 (15-13).

Hagi, după victoria cu Ţara Galilor: „Am arătat că se poate, jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei”

Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Ţara Galilor, că naţionala a arătat că "se poate" şi că jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei.

Recomandări
Cum ar putea fi afectați românii cu credite de ancheta Consiliului Concurenței privind ROBOR. Explicațiile unui analist

O amendă record pentru sectorul bancar a fost anunțată de Consiliul Concurenței. Instituția a sancționat 10 bănci, cele mai mari din România, pentru înțelegeri privind stabilirea indicelui ROBOR. 

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații care ar putea fi propuși în viitorul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.