Studiu despre obiectele nefolosite. Românii păstrează în medie 5 produse, în loc să le arunce

Frigider

80% dintre români stochează bunuri în valoare de 820 milioane de euro, se arată într-un studiu privind obiectele nefolosite.

Studiul a fost realizat de OLX împreună cu D&D Research, pentru a estima valoarea aproximativă a bunurilor funcționale, dar nefolosite, care „adună praf” în casele românilor.

Datele au fost culese din peste 900 de localități, prin intermediul participării a 7.379 de respondenți.

Electronicele mici, cea mai stocată categorie

 

În medie, românii stochează 5 produse în fiecare gospodărie, deținând cel puțin un produs din următoarele categorii: electronice mici (55.1%), electronice mari (29.7%), electrocasnice mari (21.5%) și mici (20.7%), articole pentru casă (18,9%), articole pentru grădină (18.4%), articole și accesorii de sport și timp liber (15.5%), produse pentru copii (13.1%), jocuri și jucarii (11.3%).

Citește și
oameni, studiu
Ce trebuie să faceți ca să aveți cu adevărat un concediu reușit. Sfaturile psihologilor

În ceea ce privește valoarea totală/categorie, în fruntea clasamentului se află electronicele mici (390 mil. €) și mari (164 mil. €), urmate de articolele pentru casă (99 mil. €), jocuri și jucarii (47 mil. €) și articolele și accesoriile de sport și timp liber (40 mil. €).

Cele mai stocate produse sunt telefoanele mobile (73.7%), urmate de tablete (17.8%), aparate foto și accesorii (8.0%) și camere video (0.5%)

Vechime depozitare: 1-2 ani (35%), 2-3 ani (28%), sub un an (16%), 4-6 ani (13%), mai mult de 6 ani (8%)

În ceea ce privește electronicele mari, cele mai stocate produse sunt sistemele PC și monitoarele (33.6%), urmate de laptop-uri (30.5%), console (9.8%), jocuri (6.6%), playere audio-video portabile (4.5%), componente și accesorii (4.2%) și televizoare (3.7%)

La electrocasnicele mari, cele mai stocate produse sunt aparatele frigorifice (36.6%), aparatele de bucătărie (29.8%), mașinile de spălat rufe/vase (26.6%), aragazurile, cuptoarele și hote (6.4%) și aparatele de climatizare (0.5%).

Debaraua, cel mai folosit spațiu pentru stocare

 

Conform sursei citate, cei mai mulți dintre consumatori (60%) stochează bunurile în interiorul casei, în dulapuri sau debara.

Foarte puțini (30%) sunt cei care aleg un spațiu extern: în boxă, pivniță sau șopron.

În ceea ce privește planurile pe care le au cu bunurile depozitate, 36% dintre respondenți susțin că, de obiecei, le vând sau le dau la schimb, 27% au invocat “Le țin, nu știi niciodată când ai nevoie” drept prim motiv pentru păstrarea la loc sigur, o bună parte adoptă „reciclarea”, oferindu-le rudelor sau prietenilor (20%), refolosindu-le (6%), punându-le la vânzare în târguri (2%), iar 9% aleg să le arunce.

Bunuri nefolosite – Urban vs. Rural

 

Conform studiului, 85% dintre românii din mediul urban au bunuri stocate, în timp ce consumatorii din mediul rural stochează bunuri în proporție de 71%.

Valoarea bunurilor stocate în mediul urban este de 605 mil. €, de 3 ori mai mare decât a cea din mediul rural (215 mil. €).

Cel mai mare procent al românilor care au bunuri stocate se situează în zona București-Ilfov (86%), la polul opus aflându-se românii din Sud-Vestul Olteniei (75.9%).

Valoarea maximă a bunurilor, pentru toate categoriile vizate, se înregistrează în București (136 mil. €), Timiș (36 mil. €) și Cluj (27 mil. €), iar cea mai mică în județul Tulcea (6 mil. €).

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Semnal de alarmă tras de cercetători după un studiu care a durat 13 ani
Semnal de alarmă tras de cercetători după un studiu care a durat 13 ani

Prea multă sare "în bucate" reprezintă un pericol pentru sănătatea britanicilor. Este semnalul de alarmă tras de cercetători din Londra și Liverpool - la capătul unui studiu care s-a întins pe o perioadă de 13 ani.

Ce trebuie să faceți ca să aveți cu adevărat un concediu reușit. Sfaturile psihologilor
Ce trebuie să faceți ca să aveți cu adevărat un concediu reușit. Sfaturile psihologilor

Mulți dintre cei care reușesc să plece în concediu stau stresați și pe perioada vacanței. 

Studiu alarmant: pericolul la care ne expunem dacă bem un suc acidulat pe zi
Studiu alarmant: pericolul la care ne expunem dacă bem un suc acidulat pe zi

Un singur pahar de suc dulce ori băutură acidulată, consumat zilnic, creşte riscul de cancer cu 20%.

Studiu: Ce riscă tinerii care mănâncă mulți cartofi prăjiți, pizza și chipsuri
Studiu: Ce riscă tinerii care mănâncă mulți cartofi prăjiți, pizza și chipsuri

Hamburgerii, cartofii prăjiți, pizza, șaorma și sucurile acidulate au un impact negativ asupra funcției testiculare a bărbaților tineri, arată un nou studiu.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.