Simulare Evaluare Națională 2018. Elevii din clasa a VIII-a își testează cunoștințele

61821889

Simulare Evaluare Națională 2018. Ministerul Educaţiei Naţionale organizează, în perioada 5 - 7 martie, la nivel naţional, simularea evaluării naţionale.

Potrivit Agerpres, sunt aşteptaţi să participe cei aproape 180.000 de elevi înscrişi în clasa a VIII-a la începutul anului şcolar 2017 - 2018.

Conform calendarului, luni, 5 martie, are loc proba de Limba şi literatura română, marţi, 6 martie, proba la Matematică, iar miercuri, 7 martie, cea de Limba şi literatura maternă.

Comunicarea rezultatelor este prevăzută pentru data de 16 martie.

"Probele încep la ora 9,00, moment în care, în fiecare sală, vor fi distribuite subiectele. Accesul elevilor în săli este permis până la ora 8,30. Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise este de două ore din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui elev", precizează Ministerul Educaţiei Naţionale, într-un comunicat.

Subiectele sunt elaborate de specialiştii Centrului Naţional de Evaluare şi Examinare, în mod similar cu modelele publicate pe subiecte.edu.ro, şi sunt proiectate astfel încât tratarea lor să valorifice capacităţile elevilor pe temele prevăzute în programa de examen şi parcurse până la această dată.

Potrivit comunicatului, corectarea lucrărilor va fi realizată, în baza unor bareme care asigură unitatea şi obiectivitatea evaluării şi notării la nivel naţional, de către doi profesori din unităţile de învăţământ în care elevii susţin simularea de evaluare națională.

"Notele obţinute la simulare nu se contestă şi nu se trec în catalog. Totuşi, în situaţiile excepţionale în care se doreşte consemnarea notelor în catalog, acest lucru se poate face în baza unei cereri scrise depuse de cei interesaţi. În acelaşi timp, rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, şedinţe cu părinţii, precum şi la nivelul consiliului profesoral în vederea adoptării unor măsuri adecvate fiecărei situaţii în parte, scopul fiind îmbunătăţirea performanţelor şcolare", subliniază MEN.

MEN precizează că obiectivele simulării sunt familiarizarea elevilor cu rigorile examenului pe care îl vor susţine la finalul ciclului gimnazial, stabilirea nivelului real de pregătire atins în această etapă, precum şi optimizarea pregătirii în vederea obţinerii unor rezultate satisfăcătoare la probele din luna iunie.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Aproape 29.000 de locuri de muncă vacante la nivel naţional. 134 de posturi disponibile în Spaţiul Economic European

Angajatorii din România oferă 28.931 de locuri de muncă la nivel naţional, iar alte 134 de posturi sunt disponibile în Spaţiul Economic European (SEE), prin intermediul reţelei EURES România, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Sistem nou pentru reabilitarea clădirilor degradate din București. Proprietarii ar urma să primească înapoi banii cheltuiți

Primăria Capitalei propune un nou sistem pentru reabilitarea clădirilor degradate din zonele protejate. Imobilele ar urma să fie inventariate, lucrările prioritizate, iar proprietarii ar putea primi o parte din bani pentru lucrări. 

Cum au ajuns fermierii români să iasă pe pierdere chiar și într-un an cu suprarecoltă. Oamenii nu le iau pepenii nici gratis

În faţa unei suprarecolte de pepeni, unii cultivatori fluieră a pagubă în loc să calculeze profitul. 

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.