Românii își reevaluează opțiunile locative și prioritizează chiriile în locul achizițiilor

imobiliare, chirie
Shutterstock

Storia.ro, platforma cu cele mai multe anunțuri imobiliare din România, analizează evoluția pieței imobiliare în ce privește cererea și oferta în toate segmentele semnificative.

Luna aprilie a fost marcată de scăderi ale numărului de anunțuri publicate și ale utilizatorilor interesați de oferte imobiliare.

Apartamente – ofertă în scădere pe toate segmentele

În aprilie 2022 au fost publicate cu 23% mai puține anunțuri cu apartamente de închiriat față de aceeași lună a anului trecut și cu 8% mai puține față de martie 2022. Anunțurile pentru apartamente de vânzare sunt cu 7% mai puține față de anul anterior și cu 4% mai puține față de luna anterioară.

Anunțurile cu apartamente de vânzare rămân active mai mult timp față de luna martie, chiar dacă la nivel anual tranzacțiile continuă să se încheie mai rapid. Chiriile sunt prezente la fel de mult timp pe site ca luna anterioară, însă cu 17% mai puțin decât anul trecut în aceeași perioadă.

Casele se tranzacționează mai rapid

Ofertele la case de închiriat sunt și ele într-o scădere de 17% față de aprilie 2021 și 5% față de luna martie a anului 2022. În ce privește ofertele de case de vânzare, se remarcă o stagnare față de anul trecut, dar o scădere de 8% față de luna martie a anului 2022.

Citește și
oameni pe strada
Studiu: Trei sferturi dintre români nu pot face față unor cheltuieli neprevăzute. Se împrumută de la familie ori fac rate

Casele de vânzare se și tranzacționează mai rapid – rămân active cu 8% mai puțin timp față de luna trecută și cu 6% comparativ cu anul anterior.

Terenuri – la poli opuși

În ce privește terenurile, la nivel anual, se remarcă pe de o parte cea mai mare creștere, de 29%, a ofertei de închirieri, dar și cea mai semnificativă scădere, 21%, a ofertei de vânzare. La nivel lunar, schimbările sunt mai temperate – de câteva procente.

Birouri – se oprește tendința de creștere

Pe segmentul de birouri, față de luna martie, în aprilie ofertele au scăzut cu 1% atât în ce privește vânzările, cât și chiriile. Însă, față de anul trecut, sunt cu 15% mai multe oferte de vânzare și cu 18% mai multe la închiriere.

Cererea a fost și ea în scădere, în aprilie

Scăderea de 13% a interesului pentru anunțurile imobiliare, în luna aprilie versus cea anterioară, indicată de evoluția traficului pe platformă, a fost influențată de întregul context geopolitic, precum și de perioada sărbătorilor de Paște. Aceeași tendință se poate observa și la nivel european – în Polonia și Portugalia, țări în care există platforme dedicate de imobiliare în OLX Group. Deși numărul cumpărătorilor și al chiriașilor este mai mic, a crescut proporția celor care interacționează cu anunțurile, arătându-și interesul concret pentru a încheia o tranzacție printr-o contactare.

Numărul imobilelor vândute este în scădere

Mutarea interesului spre noi segmente este vizibilă și din datele ANCPI (Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară). Numărul imobilelor vândute în întreaga țară în luna aprilie - 53.225 - este cu 26% mai mic față de luna martie. Comparativ cu anul anterior, în aprilie s-au tranzacționat cu 4% mai puține case, terenuri și apartamente.

Factori și tendințe

Creșterea inflației, dinamica geopolitică și scumpirea locuințelor sunt câțiva dintre factorii care au determinat românii să își reevalueze opțiunile locative și să prioritizeze temporar chiriile în locul achizițiilor. Costurile dezvoltatorilor cu prețurile materialelor continuă să pună presiune pe prețurile imobilelor noi, ceea ce se reflectă și în creșteri ale prețurilor de pe piața veche. În același timp, creșterea generalizată a prețurilor scade venitul disponibil, iar costurile de împrumut devin mai mari, ceea ce duce la ezitări din partea celor care plănuiesc să cumpere.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Citește și...
Studiu: Trei sferturi dintre români nu pot face față unor cheltuieli neprevăzute. Se împrumută de la familie ori fac rate
Studiu: Trei sferturi dintre români nu pot face față unor cheltuieli neprevăzute. Se împrumută de la familie ori fac rate

Cei mai mulți dintre noi suntem într-un echilibru financiar fragil. Potrivit unui studiu recent, în fața unor cheltuieli mari, neprevăzute, trei sferturi dintre români rămân fără resurse. Se împrumută de la familie, prieteni, ori fac rate.

Studiu îngrijorător: 13% dintre elevii de 10-14 ani au fumat, 30% au consumat alcool cel puțin o dată
Studiu îngrijorător: 13% dintre elevii de 10-14 ani au fumat, 30% au consumat alcool cel puțin o dată

Aproximativ 69% din elevi participă zilnic la jocuri online, 30% au consumat alcool cel puţin o dată, iar 13% au fumat, arată un studiu privind adicțiile adolescenților.

Cât alcool consumă românii. Suntem pe primul loc în UE. „Nu e atât de dramatic pe cât sună”
Cât alcool consumă românii. Suntem pe primul loc în UE. „Nu e atât de dramatic pe cât sună”

România este pe primul loc la consumul de alcool în Uniunea Europeană. Un nou raport OCDE arată că românii beau peste 12 litri de alcool pur pe an, mult peste media europeană.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.