Din toată Uniunea Europeană, românii cheltuie cei mai mulți bani pe mâncare. Educația, cel mai puțin

×
Publicitate

Dintre toți europenii, românii cheltuiesc cei mai mulți bani pentru mâncare, potrivit datelor oficiale. Mai mult de un sfert din bugetul familiei se duce pe alimente și băuturi non-alcoolice.

Dovadă că luni, la o singură zi după mesele îmbelșugate de Crăciun, hypermarketurile nu duceau lipsă de clienți.

Pe de altă parte, românii dau cel mai puțin pentru educație, puțin peste 1%.

Datele analizate de Eurostat sunt valabile pentru anul 2020, dar se pare că românii nu și-au schimbat comportamentul nici în al doilea an al pandemiei.

La mai puțin de 24 de ore de la mesele îmbelșugate de Crăciun, mulți erau din nou la cumpărături.

Reporter: S-au terminat alimentele pe care le-ati cumpărat?
Femeie: Nuuu, doar că suntem mai pretențioși, așa puțin, și copilul nu mănâncă carne de porc și trebuie să o înlocuim cu ceva.
Reporter: Deci mai faceți o tură de cumpărături?
Femeie: Da!”.

Reporter: Acum sunteti la a doua rundă de cumpărături, după sărbători?
Bărbat: Nu chiar a doua tură, așa mici, din astea uzuale, o pâine. Mâncare, nu, că a mai rămas de la Crăciun”.

Cheltuim dublu față de media europeană pentru mâncare

Iar la nivelul Uniunii Europene, datele arată că mai mult de un sfert din bugetul unei familii se duce pe mâncare.

Dintre toate țările din Uniunea Europeană, România se clasează pe locul 1 atunci când este vorba de a cheltui bani pentru mâncare și băuturi non-alcoolice.

În timp ce media europeană este de 14,8%, gospodăriile din România au alocat o sumă aproape dublă pentru ce mănâncă și ce beau - adică 26,4% din cheltuielile totale de consum.

Andreea Bobiș, manager operațional Banca Regională pentru Alimente Cluj: "Primul lucru pe care putem să îl facem este ca atunci când mergem la cumpărături, să avem o listă. Apoi, în frigider, să așezăm alimentele cu termen scurt de expirare în față, pentru a le consuma mai repede. Mai putem să facem compost sau să refolosim mâncarea”.

Pe de altă parte, România stă mai bine decât majoritatea statelor membre când vine vorba de ponderea ocupată de cheltuielile pentru locuinţă, apă, electricitate, gaze naturale.

 

CHELTUIELILE ROMÂNILOR


26,4% - MÂNCARE ȘI BĂUTURI NEALCOOLICE

18,8% - UTILITĂȚI LOCUINȚĂ

11,3% - TRANSPORT

7,2% - MOBILIER ȘI OBIECTE ELECTROCASNICE

6,4% - HAINE ȘI ÎNCĂLȚĂMINTE

6,2% - ACTIVITĂȚI RECREATIVE

6% - SĂNĂTATE

3,7% - ALTE BUNURI ȘI SERVICII

3,5% - TURISM

1,2% - EDUCAȚIE

SURSA: EUROSTAT

În timp ce în Slovacia și Finlanda, 30% din buget pleacă spre întreținere, românii alocă aproape 19%.

Sociolog: ”Compensează în ultimii 30 de ani lipsurile pe care le-au avut în perioada ceaușistă”

Transportul, mobila și electrocasnicele ocupă locuri fruntașe în cheltuielile românilor, în timp ce sănătatea, comunicațiile și turismul sunt lăsate în urmă. Iar cei mai puțini bani sunt acordați pentru educație.

Sociologii vorbesc și despre un comportament dobândit de o parte a populației din timpul comunismului.

Ioan Husu, sociolog UBB: ”Unele categorii care încearcă recent să compenseze în ultimii 30 de ani lipsurile pe care le-au avut în perioada ceaușistă. Acest comportament iese din zona raționalului. Noi avem un coș zilnic sau lunar foarte scump”.

Specialiștii europeni care au realizat studiul spun că românii au cheltuit anul trecut mult mai puțini bani pentru vacanțe din cauza pandemiei.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Un cunoscut doctor din Oradea a murit la 51 de ani, după un infarct miocardic. Soția lui este cardiolog

Un cunoscut medic primar ortoped, angajat al Spitalului Judeţean din Oradea şi asistent universitar la Facultatea de Medicină şi Farmacie din municipiu, a murit, joi dimineaţă, în urma unui infarct miocardic suferit în ziua precedentă. 

Legea salarizării unice: Salariul minim nu va mai fi indice de referință. Scenariu: Salariile cresc cu 25-30%

Ministrul Muncii, Florin Manole, a declarat joi că discuţiile pe legea salarizării unice sunt nu doar începute, ci şi avansate, într-un grup de lucru, Banca Mondială fiind consultant. 

Armata reduce tariful. Cu cât poate fi închiriat Stadionul Steaua

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, joi, reducerea cu 10.000 de euro a tarifului de închiriere pentru Stadionul Steaua. 

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.