Primarii bucuresteni pot fi acuzati de multe! Nu si de lipsa imaginatiei

60142267

Daca fostul primar al capitalei vorbea despre zeci de parcari subterane sau despre gradini suspendate intr-un Bucuresti plin de praf, actualul este si mai si.

Sorin Oprescu viseaza cu ochii larg deschisi la curse de cai si la un parc zoologic in vecinatatea orasului. Edilul sef anunta ca in timp ce guvernul o sa investeasca masiv in aeroportul de la Adunatii Copaceni, Primaria Bucurestiului e gata sa finanteze un complex urias in sudul capitalei.

Unul dintre consilierii municipali catalogheaza proiectul drept fantezist in primul rand pentru ca autoritatile din Bucuresti nu au cum sa detina proprietati in Ilfov, in lipsa unei zone metropolitane care ar trebui reglementata prin lege.

Spre dezamagirea primarului nici autostrada suspendata pe care o viseaza inca din campania electorala nu poate sa devina realitate, chiar daca localitatile vecine ar dona teren capitalei.

Asa ca pana sa ne bucuram de aceste investitii din afara orasului, Oprescu are cel putin o restanta. De doua luni nu reuseste sa rezilieze contractul pentru parcarile cu plata ale firmei Dalli.

La capitolul reusite, primaria bifeaza doar patru terase demolate din cele 20 care functioneaza fara autorizatie, pietele volante de weekend si internet wireless in parcuri. Pacat ca orasul este inca plin de santuri si ca desi este vara, iar oamenii sunt in concediu, tot mai exista blocaje in intersectii.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Câte biblioteci mai sunt astăzi în România și câte cărți se află pe rafturile lor. Număr surprinzător de posturi TV și radio

România a avut o reţea de 7957 biblioteci, în 2025, în scădere cu 226 unităţi faţă de anul 2024, acestea dispunând de circa 152 milioane volume, potrivit datelor comunicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

O lună de la explozia dronei din Galați. Cine și-a asumat costurile unui caz unic în România

A trecut o lună de la explozia unei drone care a distrus un apartament situat la ultimul etaj al unui bloc din Galaţi, a rănit o femeie şi pe fiul acesteia şi a avariat parţial alte locuinţe de la acelaşi nivel.

„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Recomandări
Negocierile pentru Guvern au intrat în blocaj total. Nici Grindeanu, nici Mureșan nu au majoritate. Ce propune UDMR

Negocierile pentru formarea noului Guvern sunt oficial blocate. În timp ce PSD şi PNL încearcă să-și impună propriul candidat, în funcția de premier liderul UDMR propune o coaliție formată din PSD, PNL și UDMR.

Concluzii după CSAT. România va cere aliaților din NATO să asigure “o postură de descurajare și apărare aeriană puternică”

În şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, condusă de preşedintele Nicuşor Dan, s-au analizat obiectivele României la Summitul NATO, care se va desfăşura în perioada 7-8 iulie 2026, la Ankara.

Probă de Bacalaureat amânată, în premieră, din cauza căldurii: ”Mi s-au topit creierii pe masa de examen”

În premieră pentru școala românească, examenul de Bacalaureat s-a amânat din cauza codului roșu. Candidații vor susține proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului miercuri, nu marți, cum era programul inițial.