O cladire istorica a Bucurestiului s-a intors la proprietarul de drept. Povestea garajului Ciclop, construit de Bragadiru

×
Codul embed a fost copiat

A fost prima parcare supraetajata a romanilor si primul imobil din Europa construit cu sistem anti-seismic pe role, dand tonul cladirilor moderniste din Bucuresti.

Astazi este monument istoric si gazduieste in prezent un festival de arta. Este vorba despre Garajul Ciclop, de pe Bulevardul Magheru, ridicat din ordinul unuia dintre cei mai mari bogatasi ai Romaniei, Dumitru Bragadiru. Dupa ani intregi de procese, s-a intors in familie.

Aparitia garajului "Auto Palace Ciclop", in 1928, avea sa influenteze decisiv felul in care urma sa arate pe atunci cel mai modern bulvard al capitalei - Magheru. La vremea respectiva, familia Bragadiru era a doua ca avutie in Romania, dupa nababul Cantacuzino.

"E unul din putinele bunuri ale familiei care a ramas in familie. Avea locul ei foarte bun si bine stabilit in Bucurestiul interbelic, care era un oras european si egal cu alte orase europene", a spus Yvette Fulicea, una dintre mostenitoarele familiei Bragadiru.

Yvette Fulicea este stra-stranepoata marelui Dumitru Bragadiru. S-a imbogatit in timpul Razboiului de Independenta, pe cand le vindea soldatilor rachiu adus pe datorie de la greci. A avut sase copii. Dupa 50 de ani de comunism, in care multi dintre urmasi au fost arestati, iar bunurile lor confiscate, averea se imparte acum tot la sase mostenitori.

Citește și
lacurile tei si floreasca
Proiectul de 88 de milioane de lei al Bucurestiului. Prin ce transformare uimitoare vor trece lacurile Tei si Floreasca

"Ce am recuperat? De unde se termina hotel Ambasador, se vede delimitarea, ce e putin mai inalt e cinematograful Scala, care e tot al nostru si merge pana la colt", a explicat Yvette.

Printr-o decizie judecatoreasca definitiva si irevocabila, parcarea Ciclop le-a fost restituita, dar este inca administrata de o societate privata. Zilele acestea, spatiul este inchiriat pentru desfasurarea festivalului Art Safari. Si ca o ironie a sortii, singura descendenta a Bragadirilor care a ramas in Romania a intrat la ea acasa, ca un om simplu, dupa ce si-a cumparat bilet.

In perioada interbelica, aceasta era una dintre cele mai moderne cladiri ale Bucurestiului, ridicata dupa modelul celor din Statele Unite, in ideea ca Bulevardul Magheru sa semene cu 5th Avenue. Aici isi parcau masinile de lux cei mai instariti bucuresteni. Azi, fostul garaj a fost transformat intr-o uriasa galerie de arta de care se vor bucura, pana duminica, cateva zeci de mii de oameni.

Si tot soarta a facut ca cea care a terminat Belle Arte sa regaseasca aici ceea ce iubeste mai mult. Nu stie ce va face cu acest monument, insa decizia nu este doar a ei. Isi permite, insa, sa viseze.

"As muri de placere sa poata sa ramana o vesnica galerie de arta, cum as muri de placere ca cinematograful Scala sa redevina cinematograf pentru bucuresteni", a incheiat Yvette.

Pe langa cladirea Ciclop, cei sase mostenitori detin si Palatul Bragadiru. Sunt inca in proces pentru celebra Fabrica de Bere, de pe bulevardul Regina Maria, dar si pentru alte mari proprietati.

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Primaria Bucuresti a castigat in instanta sapte hectare din Parcul Herastrau. Oprescu va darama toate constructiile ilegale
Primaria Bucuresti a castigat in instanta sapte hectare din Parcul Herastrau. Oprescu va darama toate constructiile ilegale

Dupa ani in sir de procese, 7 hectare din Parcul Herastrau vor reveni bucurestenilor. Este vorba despre un teren, pe care Primaria Capitalei, l-a castigat marti, alaturi de Clubul de Yachting, printr-o decizie judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Proiectul de 88 de milioane de lei al Bucurestiului. Prin ce transformare uimitoare vor trece lacurile Tei si Floreasca
Proiectul de 88 de milioane de lei al Bucurestiului. Prin ce transformare uimitoare vor trece lacurile Tei si Floreasca

Lacurile Floreasca si Tei din Capitala se vor transforma, din depozite de gunoaie, in baze de agrement - promit autoritatile. In locul buruienilor vor aparea amfiteatre, piscine si debarcadere.

Proteste in mai multe orase mari din tara si in strainatate: Romanii cer oprirea despaduririlor abuzive. Mesajul lui Iohannis
Proteste in mai multe orase mari din tara si in strainatate: Romanii cer oprirea despaduririlor abuzive. Mesajul lui Iohannis

"Vrem sa respiram, nu sa defrisam" - au strigat mii de oameni iesiti sa protesteze in Bucuresti si alte orase mari din tara.

Recomandări
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede

Guvernul a adoptat, în şedinţa de marţi, aşa-numita „Ordonanţă-trenuleţ”, care reduce anumite cheltuieli, amână altele şi reglementează aspecte necesare până la aprobarea bugetului pentru anul viitor.

Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului
Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a anunţat finalizarea cercetărilor în dosarul "Ferma Dacilor" cu privire la împrejurările în care a avut loc incendiul din data de 26 decembrie 2023, în urma căruia au decedat opt persoane.

CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează

Consilierii CGMB au aprobat marți proiectul de hotărâre care stabilește nivelul impozitelor și taxelor locale în București începând din 2026.