Din cauza gerului, oamenilor străzii li s-a oferit adăpost. "Stau acolo, pe două țevi"

×
Publicitate

Codul portocaliu de ger s-a simţit duminică seară şi în Iaşi. Motiv pentru care poliţiştii locali au patrulat toată noaptea prin oraş şi le-au oferit persoanelor fără casă un adăpost pe timpul nopţii

Mulţi însă au refuzat ajutorul, iar situaţia s-a repetat şi în Botoşani.

În Iaşi, frigul a fost cel mai mare duşman al persoanelor care dorm sub cerul liber. Puţini au fost însă cei care s-au lăsat convinşi de poliţişti să meargă la Centrul de Urgenţă pentru Recuperare şi Integrare Socială din oraş.

Alţii au fost încântaţi de ideea de a primi o farfurie cu mâncare şi un pat cald.

Om fără adăpost: "Nu am avut niciodată casă. Pentru că părinţii mei nu au avut grijă de mine niciodată. Eu am muncit"

Reporter: "Ce faceţi în nopţi geroase, cum e acum, -20 grade?"

Om fără adăpost: "Stau acolo, pe alea două ţevi"

Daniel Ungureanu, purtător de cuvânt Poliţia Locală Iaşi: "Având în vedere temperaturile scăzute din aceste zile, poliţiştii locali au reluat activităţile de indentificarea şi conducerea la adăpostul de noapte a persoanelor defavorizate. Sunt şi persoane care nu doresc ajutor nostru, dar noi le avem în atenţie pentru a nu avea evenimente nedorite"

Şi la Botoşani Poliţia Locală le-a venit în ajutor persoanelor care îşi duc traiul de pe o zi pe alta. Din 43 de persoane găsite fără casă însă, opt au refuzat ajutorul.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Satele rămase pustii din cauza exodului la oraș: „Am avut 35 de înmormântări și zero botezuri”

Din cauza exodului la oraş ori peste graniţe, multe sate româneşti sunt aproape pustiite. În sute de localităţi, mai trăiesc doar câţiva bătrâni gârboviţi de ani, griji şi nevoi.

Mărțișoare lucrate manual, la târgurile din Capitală: Baba Dochia flutură un steag „rezist”

Peste câteva zile vine mărţişorul. Fiecare personaj feminin important din viaţa noastră se aşteaptă să primească acest simbol care stârneşte, inevitabil, un zâmbet şi poate chiar aduce o sărutare.

Dragobetele, în cluburi. ”Mi-am dus iubita acasă ca să mai agăţ câte ceva"

Cine n-a avut pereche de Valentine's Day a sperat că nu va petrece singur de Dragobete.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.