Crocodilul cu mana in gura si statuia lui Vlad Tepes. Cum a "reconstituit" natura un barbat din Constanta in gradina blocului

×
Publicitate

Extrem de creativi, romanii viseaza la gradini frumoase si gasesc solutii, chiar daca stau la bloc.

Unele spatii de sub balcoane s-au transformat in adevarate gradini zoologice cu ursi, crocodili, elefanti sau pasari de tot felul, care atrag imediat privirile trecatorilor. Iesite din tipar, astfel de locuri ii supara insa pe peisagisti care recomanda doar verdeata si flori.

"Asta e un crocodil si a mancat un copil si i-a ramas mana in gura. Ala e un vultur. Eu zic ca seamana, nu?", explica domnul Ilie ce are in gradina din fata blocului.

Barbatul din Constanta recunoaste ca mereu si-a dorit sa traiasca in mijlocul naturii. N-a avut parte, asa ca a "reconstituit" natura, cum s-a priceput, sub geamul de la bloc.

A fost nevoie de 7 ani de zile pentru ca locul sa se transforme intr-o adevarata gradina zoologica. Domnul Ilie a adus ursi, elefanti, o pantera. Singurul care nu prea se potriveste in piesaj este Vlad Tepes, insa proprietarul a vrut neaparat sa il puna aici, ca sa le aduca aminte trecatorilor de personajul istoric.

Pensionarul este mandru de gradina lui, mai ales ca totul este facut manual. La confectionarea figurinelor a folosit resturi de sfoara, ciment si vopsea.

Ilie Enache, proprietarul gradinii: "Din reviste am facut elefantul si un vecin spune 'fa si un pui, ca sa semene' si am facut si un pui si apoi inca una inca una. Unii oameni se inchina."

Alta zona din Constanta, aceeasi poveste. Tot la parterul unui bloc stau la loc de cinste cei sapte pitici, impreuna cu Alba ca Zapada. Proprietarul a instalat chiar si o fantana.

Vasile Campeanu, proprietar: "Uite, am pus si cana, daca cineva vrea sa bea. Aici o sa pun un glob mare si in varf am sa pun un vultur frumos."

Pensionarul a investit pana acum in gradina lui 2 ani de munca si 1.500 de lei, iar vecinii au parerile impartite. "Parerile depind de la persoana la persoana. Mie mi se pare frumos, dar pe unii ii deranjeaza. Zic ca e tiganesc", spune o femeie.

Peisagistii sunt insa categoric impotriva. Ionut Savu, architect: "E un chici, dar acum ce sa facem? In peisajul urban modern nu are ce cauta o asemenea lucrare."

Specialistii le recomanda celor care vor sa amenajeze spatiul din fata blocului sa se limiteze la vegetatie si multe flori.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Ce fac mulți români ca să câștige bani în plus, în urma scumpirilor. Au un venit mediu de aproape 35.000 de lei brut

Crește numărul românilor care folosesc o formă legală, precum persoana fizică autorizată, pentru a-și completa veniturile din salarii, prestând diverse servicii.

Eurostat: România are cei mai mulți tineri fără job și fără studii din UE. Diferența față de alte țări este uriașă

România rămâne țara din UE cu cei mai mulți tineri care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire profesională. 

Vehiculele pe care le tot cumpără românii după creșterea prețurilor de la pompă. Înmatriculările lor au crescut puternic

Creșterea prețurilor de la pompă i-a făcut pe mulți să își ia vehicule pe două roți, scutere și chiar motociclete. În primele patru luni ale acestui an, înmatriculările au crescut vertiginos. 

Recomandări
Comparația salariilor de la stat și din privat. Domeniile în care au apărut cele mai mari diferențe

O analiză realizată pe baza datelor Institutului Național de Statistică, prelucrate de Știrile PRO TV, compară salariile medii nete din 2024 pentru 56 de activități economice prezente atât în sectorul public, cât și în cel privat. 

România a semnat toate contractele SAFE. Motivul pentru care a fost respins acordul pentru Piranha 5

Toate programele de achiziții militare finanțate prin programul European SAFE au fost semnate. Ultimele 8 contracte s-au parafat vineri seară.

Cum poate reacționa NATO după incidentul din Galați. Opțiunile aflate pe masa Alianței

Ce poate face NATO după prăbuşirea unei drone atribuite Rusiei asupra unui bloc de locuinţe din România, ţară membră a alianţei militare?