Autobuzele, tramvaiele si metroul circula in noaptea de Inviere. Programul RATB si Metrorex de Paste

60618045

Trenurile de metrou, tramvaiele 41 si 16 linii de autobuz vor circula in noaptea de inviere. De asemenea, duminica si luni, in prima si a doua zi de Pasti, autobuzele, troleibuzele si tramvaiele RATB vor functiona dupa programul unei zile de duminica.

In noaptea de 19 spre 20 aprilie 2014, trenurile de metrou vor circula la un interval de zece minute, intre orele 23.00 si 01.00, apoi, pana la ora 05.00, la un interval de 20 de minute, potrivit Metrorex.

In perioada sarbatorilor pascale, respectiv de sambata pana luni, trenurile de metrou de pe toate cele patru magistrale vor circula la un interval de opt-zece minute. Pe tronsonul comun al magistralelor 1 si 3, cuprins intre statiile Dristor 1 si Eroilor, trenurile de metrou vor circula la un interval de patru-cinci minute.

In noaptea de inviere vor circula si tramvaiele 41, precum si autobuzele pe de 16 linii de noapte cu traseu spre Mitropolie.

"In noaptea de inviere, 19 spre 20 aprilie, liniile de noapte care converg catre Mitropolia Romana, si anume N102, N104, N105, N106, N107, N108, N109, N110, N111, N112, N114, N115, N116, N117, N119, N121, precum si linia de tramvai 41 vor circula pe intreg parcursul noptii pentru preluarea calatorilor care vor participa la slujba speciala ocazionata de sarbatorirea Pastelui ortodox si catolic", se precizeaza intr-un comunicat remis de Primaria Capitalei.

Restul traseelor de noapte, N101, N103, N113, N118, N120, N122, N123, N124 si N125, precum si celelalte linii de transport RATB vor functiona conform programului regulat.

In prima si a doua zi de Pasti, autobuzele, troleibuzele si tramvaiele vor circula conform programului unei zile de duminica, mai informeaza municipalitatea.

In acest an, ortodocsii si catolicii serbeaza impreuna Pastele, pe 20 aprilie.

In Capitala, slujba de inviere de la Catedrala Patriarhala va fi oficiata sambata, la ora 24.00, de PF Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, impreuna cu un sobor de preoti.

La Catedrala Sfantul Iosif din Bucuresti, celebrarea Vigiliei Pascale (Vegherea Pascala), comemorarea invierii din morti a lui Isus Cristos, incepe sambata, de la ora 23.00.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
BUGETUL romanilor pentru masa de Paste. Cat costa kilogramul de miel si ce oferte se gasesc in piete

200 de milioane de euro au cheltuit romanii anul trecut, de Paste, si nici anul acesta nu par sa dea inapoi atunci cand vine vorba de cumparaturi.

Ierusalimul, Bethleemul, Muntele Athos si Vaticanul, destinatiile preferate de romani, de Paste

Miile de pelerini romani, care isi petrec sarbatorile in locuri sfinte, isi vor incepe calatoria cu o rugaciune si o vor incheia probabil cu o revelatie.

Joia Mare, seara cu Denia celor 12 evanghelii. Ritualurile practicate in toate bisericile din tara

Cea mai importanta sarbatoare crestina se apropie. Este Joia Mare, iar in toate bisericile ortodoxe, greco-catolice si romano-catolice se fac slujbe speciale si se praznuiesc Cina cea de taina, prinderea lui Iisus si inceputul patimirii sale.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.