Performantele la care au ajuns acesti copii de 3 ani care au renuntat la creioane pentru tablete

×
Publicitate

Uitati de creioane colorate si plastilina. Viitorul apartine tabletelor.

Cel putin asta sustin educatorii de la o gradinita din statul american Virginia, care folosesc astfel de gadgeturi la ore.

Ei spun ca, pentru copiii care abia au implinit 3 ani, un interviu prin Skype cu un ingrijitor de la o gradina zoologica, de exemplu, face mai mult decat o poza cu un pinguin.

Ai idei de aplicatii? Stii sa construiesti roboti? Iubesti lumea tehnologiei si stii cum s-o faci mai performanta? Atunci inscrie-ti cele mai bune idei in competitia Smart Nation si pregateste-te sa fii premiat. Afla cum se pot intampla toate astea, aici.

Asa cum era de asteptat, exista insa si specialisti de parere ca ar putea fi "prea mult, prea devreme".

"Pe acela scrie Charlie. Iar pe acesta Leighton. Ia te uita, numele tau. Esti gata?"

Desi au numai 3 ani, cei mici sunt nedespartiti de tablete. Cu ajutorul educatoarelor, cat e ziua de lunga, deseneaza, fac poze ori invata cifrele si alfabetul.

"Pentru noi, tableta nu este un obiect de consum, ci un instrument care incurajeaza interactiunea si creativitatea.", spune Sheena Hall, directorul adjunct al gradinitei.

"Unde este aparatul tau de fotografiat? Deschide aparatul... Asa. Poti sa ii faci o poza cartonului cu numarul 2? Bravo!"

Iar parintii sunt incantati de rezultatele copiilor.

"Este incredibil cat de mult au evoluat lucrurile, e minunat ca aceasta tehnologie este accesibila copiilor nostri si cred ca este un instrument extrem de util pentru viitor.", spune Maria Demetriou, parinte.

Nu toti pedagogii sunt insa de acord cu aceasta metoda de predare, care - spun ei - grabeste maturizarea.

"Aici, la gradinita, suntem in regatul copilariei, respectam si onoram copilaria ca stare de spirit si nu credem ca trebuie sa grabim lucrurile." - Carol Petrash, educator.

O opinie sustinuta si de multi parinti, dar si de specialisti.

"Cred ca este foarte important, mai ales pentru cei mici, sa se joace in lumea in care traiesc, cu noroi si plante adevarate, nu cu cele generate pe ecranul unui computer. Au timp suficient sa faca asta mai tarziu in viata." - Susan Barr, parinte.

"O mare parte din energia creierului se concentreaza pe interactiunea cu tableta, in detrimentul relatiei interumane, un lucru extrem de important pentru dezvoltarea creierului unui copil." - Dr. Dimitri Christakis, directorul unui Centru de Pediatrie.

Deocamdata, Academia Americana de Pediatrie nu are o pozitie oficiala in ceea ce priveste folosirea tabletelor in crese si gradinite. Un lucru este cert insa, spun specialistii - moderatia este cheia unei dezvoltari armonioase.

Ce mai astepti? Vezi aici ideile geniale ale unor copii din Romania care pot schimba internetul asa cum il stii.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Cum functioneaza inventia unor romani premiata international care ar putea schimba medicina

Oamenii de stiinta din Romania au reusit ca in aceasta saptamana sa revina in tara cu o medalie de aur extrem de importanta.

Ce inseamna numele tau. Aplicatia care iti spune care e originea numelor

Pentru cei curiosi sa afle de unde provine numele lor si ce inseamna, asta ar putea fi cea mai simpla cale.

"Minunile" Targului de Inventii de la Seul: Casa plutitoare in caz de tsunami si robotul zburator

Targul de Inventii de la Seul a cucerit in acest an lumea cu cateva "minuni" tehnologice.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.