Tratament inovator împotriva COVID, la Spitalul Victor Babeş din Timișoara

62151654
StirilePROTV

Medicii Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" din Timişoara au inclus în lista schemelor de tratament pentru bolnavii infectaţi cu noul coronavirus un medicament nefolosit până acum în acest scop.

Este vorba despre un medicament folosit până acum în tratarea inflamaţiilor generale cronice, îndeosebi a artritei reumatoide.

Coordonatorul Compartimentului Terapie Intensivă Boli Infecţioase a spitalului "Victor Babeş" din Timişoara, dr. Voichiţa Lăzureanu, a declarat, vineri, că este vorba de anticorpi monoclonali anti-receptor Interleukină 6, iar studiile realizate până acum demonstrează că acest tratament ar reduce nevoia de ventilaţie mecanică la pacienţii infectaţi cu SARS-CoV-2 care au fost diagnosticaţi cu pneumonie.

Conform lui Lăzureanu, anticorpii monoclonali îi imită pe cei generaţi de organismul uman pentru a lupta împotriva infecţiilor, iar Interleukina 6 este o proteină produsă de celulele imune ale organismului. În urma administrării tratamentului, s-a constatat că în cazul pacienţilor cu forme moderate şi severe de boală a existat o îmbunătăţire a stării de sănătate.

"Avantajul este că poate fi administrat pe secţie şi nu este nevoie ca pacientul să fie transferat în Terapie Intensivă, cum este în cazul plasmei sau al Remdesivirului şi atunci se degrevează Secţia de Terapie Intensivă de aceste cazuri", a explicat conf. dr. Voichiţa Lăzureanu.

Tratamentul se administrează în patru doze, la un interval de opt ore, pe cale intravenoasă, în diluţie de ser fiziologic.

Specialiştii Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie "Victor Babeş" Timişoara susţin, însă, că există o "fereastră de timp", destul de redusă, pentru administrarea acestui medicament, astfel încât acesta să fie eficient.

"Cu cât tratamentul a fost administrat mai repede în evoluţia bolii, cu atât eficienţa a fost mai mare. La pacienţii critici, în fază terminală, există foarte puţină medicaţie şi doar împreună cu plasma, cu Remdesivirul, cu hemodiafiltrare sau împreună cu ventilaţia mecanică şi chiar cu instalarea unui plămân artificial mai poate să funcţioneze", a precizat Lăzureanu.

Până acum, aproape o sută de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în Spitalul "Victor Babeş" Timişoara au beneficiat de administrarea de anticorpi monoclonali anti-receptor Interleukina 6.

 

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Medicii români, epuizați în fața unui val agresiv de Covid-19. De câte mii ar mai fi nevoie în sistem

Trăim timpuri nesigure, în care fiecare zi se dovedește o lovitură năucitoare pentru societate și pentru fragilul nostru sistem de sănătate. România a depășit pragul psihologic de 3.000 de noi îmbolnăviri, depistate în doar 24 de ore.

Prea puține vaccinuri antigripale gratuite ajung la medicii de familie

Medicii de familie atrag atenţia că vaccinarea antigripală a început pentru foarte puţini pacienţi cu risc.

Spital nou cu paturi de terapie intensivă, nefolosit pentru că avizele au fost cerute prea târziu

În timp ce secţiile de terapie intensivă din 14 judeţe şi municipiul Bucureşti sunt pline de pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, şi nu mai pot îngriji alţi bolnavi, România are un spital pentru cei afectaţi de coronavirus, pe care îl ţine închis.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Bloomberg: State NATO încearcă să convingă SUA să-și păstreze trupele în Europa. Vor să suporte mai multe costuri

Statele est europene din NATO se oferă să suporte o parte mai mare din costurile trupelor americane staționate pe teritoriul lor, pentru a descuraja administrația Trump să își reducă prezența militară în regiune.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.