Studiu: Copiii cu vârste sub 10 ani produc mai mulţi anticorpi împotriva COVID-19

62155261
Shutterstock

Copiii cu vârste mai mici de 10 ani prezintă niveluri de anticorpi mai mari după infectarea cu noul coronavirus în comparaţie cu adolescenţii şi cu adulţii, potrivit unui studiu publicat luni, relatează AFP, conform Agerpres. 

Acest studiu, realizat de Weill Cornell Medicine şi publicat în revista ştiinţifică JAMA (Journal of the American Medical Association), ar putea să răspundă, parţial, la o întrebare care este în continuare studiată intens de către cercetători: De ce sunt copiii mai puţin afectaţi de formele simptomatice de COVID-19?

Anticorpii sunt sintetizaţi pe cale naturală de organism în prezenţa unui virus, cu scopul de a lupta împotriva acestuia şi de a îl elimina.

Oamenii de ştiinţă au analizat peste 31.000 de teste serologice (pentru a măsura prezenţa anticorpilor în sânge) realizate la New York între lunile aprilie şi august din 2020. Ei s-au concentrat asupra acelora care s-au dovedit pozitive şi care indicau astfel o infecţie precedentă cu COVID-19.

Conform rezultatelor, copiii cu vârste cuprinse între un an şi 10 ani au dezvoltat un nivel mediu de anticorpi IgG (Imunoglobulina G, clasa de anticorpi cel mai frecvent prezentă în sânge) "semnificativ mai ridicat" decât la adulţi.

De altfel, cele mai scăzute niveluri de anticorpi IgG au fost observate la tinerii adulţi din categoria de vârstă 19-30 de ani, apoi ele cresc odată cu vârsta, din motive "care rămân deocamdată neclare", potrivit autorilor studiului.

Analize mai amănunţite au fost realizate pe un număr mai mic de eşantioane sangvine prelevate de la copii, adolescenţi şi tineri adulţi, pentru a îi ajuta pe cercetători să compare mai bine răspunsul imunitar între aceste categorii de vârstă.

Nivelul mediu de anticorpi IgG s-a dovedit a fi de două ori mai mare la copiii din grupa de vârstă 1-10 ani decât în rândul adolescenţilor (11-18 ani), care, la rândul lor, prezentau un nivel de două ori mai ridicat de anticorpi decât tinerii adulţii (19-24 ani).

"Rezultatele noastre sugerează că diferenţele de manifestări clinice ale maladiei COVID-19 la pacienţii minori, comparate cu cele observate la pacienţii adulţi, ar putea să se datoreze, parţial, unui răspuns imunitar legat de vârstă", au explicat autorii cercetării.

"Datele noastre ar putea să explice parţial nivelul global mai redus al simptomelor şi al cazurilor severe ale bolii în rândul copiilor infectaţi", au adăugat ei.

Un alt aspect remarcat: testele serologice s-au dovedit pozitive pentru un procent similar de copii, de adolescenţi şi de adulţi. Acest aspect sugerează că micii pacienţi, deşi suferă mai puţin din cauza acestei boli, "ar putea să reprezinte un important rezervor de transmitere" pentru maladia COVID-19, notează autorii studiului.

Luna trecută, un studiu apărut în revista Nature a sugerat că micii pacienţi se apără mai bine împotriva noului coronavirus graţie unui mai bun răspuns imunitar înnăscut, care intervine în prima linie de luptă cu infecţiile şi care acţionează înaintea imunităţii dobândite (din care rezultă anticorpii).

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile unui milionar, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile unui milionar, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Descoperirea care oferă speranță împotriva unei boli crunte. Compusul pătrunde în creier

O echipă de cercetători din Australia a descoperit, în cadrul experimentelor realizate în laborator, că un medicament care transportă cupru la nivelul creierului reduce în mod semnificativ proteinele toxice asociate cu boala Alzheimer.

Un test poate depista mii de boli genetice la fătul aflat în dezvoltare. Metoda ar putea reduce testele invazive din sarcină

Un nou test de sânge matern care poate detecta mii de afecţiuni genetice grave la fătul aflat în dezvoltare ar putea reduce necesitatea efectuării unor investigaţii invazive în timpul sarcinii, potrivit oamenilor de ştiinţă, scrie The Guardian.

Medicii legiști protestează față de noua lege a salarizării. ”Volumul de muncă a crescut foarte mult, salariile scad”

Nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, medicii legiști din Baia Mare și Bistrița au intrat joi în grevă timp de două ore. 

Recomandări
Veștea sfidează decizia PNL: „Nu îmi depun mandatul. Voi candida pentru funcția de premier și voi face un Guvern”

Adrian Veștea a anunțat luni noapte că nu își va depune mandatul, în ciuda deciziei conducerii PNL de a nu susține guvernul pe care a fost desemnat să îl alcătuiască de către președintele Nicușor Dan. 

PNL a decis să nu susțină Guvernul Veștea. Parlamentarii care nu respectă hotărârea, excluși. Mesaj către Nicușor Dan

Conducerea PNL a decis luni noapte să nu susțină guvernul care va fi format de către Adrian Veștea, liberalul desemnat premier de către președintele Nicușor Dan, fără consultări cu partidul. Parlamentarii care încalcă decizia vor fi excluși din partid.

Confuzie în jurul acordului de pace SUA-Iran. Donald Trump anunță armistițiul, însă Israelul continuă bombardamentele

Donald Trump a vrut neapărat să vină la summitul G7 din Franța cu vestea păcii în Orientul Mijlociu, așa că a anunțat duminică noapte că s-a înțeles cu Teheranul. Vineri, la Geneva, ar urma să fie parafată prima etapă a unui acord de pace.