Deputatii au aprobat inceperea urmaririi penale a Elenei Udrea in Dosarul Campaniei Electorale din 2009. Cum au votat

×
Codul embed a fost copiat

Deputatii au aprobat, marti, solicitarea DNA referitoare la formularea cererii de urmarire penala impotriva deputatei Elena Udrea, fost ministru al Turismului, pentru savarsirea a doua infractiuni de instigare la luare de mita.

Pentru aprobarea cererii au votat 147 de deputati, impotriva au votat 96 si unul s-a abtinut.

Inaintea votului, Elena Udrea a sustinut in plen ca dosarele se fac discretionar, "pentru anihilarea politicienilor incomozi", si a adaugat, intre altele, ca notiunea de instigare la mita este una relativa.

"Nimic bun nu s-a mai intamplat in Romania ultimilor doi ani. Celor care isi doresc un nou mandat de parlamentar - sper sa aveti curajul ca impreuna, intr-un parlament nou, sa facem ceea ce este mai bine pentru tara, pentru oamenii care asteapta sa facem curajos ceea ce este nevoie", a spus Elena Udrea, conform Agerpres.

Luni, Comisia juridica a dat raport de aprobare acestei solicitari, cu 14 voturi "pentru", 2 "impotriva" si 3 abtineri.

Citește și
Elena Udrea
Elena Udrea a consultat noul dosar, cu 13 volume, a cate 200 de pagini, in care este acuzata de coruptie

Saptamana trecuta, procurorul general Augustin Lazar a trimis Camerei Deputatilor solicitarea DNA de incepere a urmaririi penale pe numele fostului ministru Elena Udrea, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a reafirmat la Palatul Parlamentului ca deputatii social-democrati vor vota in favoarea cererii justitiei.

Intrebat de jurnalisti daca se asteapta la surprize, Dragnea a spus: "Surprize ai tot timpul in viata. Daca ai viata fara de surprize, e o viata plicticoasa".

Comisia juridica a dat luni raport de aprobare acestei solicitari, cu 14 voturi "pentru", 2 "impotriva" si 3 abtineri.

Elena Udrea: "Nu m-am ocupat de finantarea campaniei"

Deputatul Elena Udrea a declarat vineri ca dosarul care a venit in aceasta saptamana la Parlament nu are legatura cu ea, pentru ca nu s-a ocupat de campania electorala din 2009.

"Dosarul il am de acum doua saptamani, nu s-a intamplat nimic nou in acest dosar, deci la fel de bine aceste acuzatii puteau sa-mi fie aduse acum doua saptamani, cand mi-au fost aduse si celelalte. Acesta este unul dintre motivele pentru care am afirmat ca trebuia acoperit un mare scandal, cel in care este implicata doamna Kovesi, si atunci s-a gasit aceasta noua inculpare a mea, ca eu sunt inculpatul de serviciu, cand este un foc de stins mai scoatem un dosar la adresa Elenei Udrea", a spus ea, la Palatul Parlamentului, unde a venit sa-si vada dosarul.

Fostul ministru al Turismului a mentionat ca dosarul vizeaza campania prezidentiala si campania pentru referendumul cu 300 de parlamentari din anul 2009, campanii pe care nu ea le-a condus.

"Nu m-am ocupat de finantarea campaniei, acuzatiile care mi se aduc mie sunt despre faptul ca doua societati comerciale au facut sponsorizari platind facturi catre niste firme de publicitate si catre niste trusturi de presa si agentii de stiri. Sumele sunt in totalitate in jur de 300.000 de euro. Pai o campanie costa, o spun cei care le-au facut, cateva milioane, zeci de milioane de euro. Adica, pe bune, chiar vrea cineva sa cerceteze cum s-au finantat campaniile? Nu cred ca pe Elena Udrea trebuie sa o intrebe", a adaugat ea.

Udrea a explicat ca acuzatiile se refera la facturi platite de niste firme din profit.

"Intr-adevar, solicitarea de plata a fost facuta de catre doi lideri politici. Deci intrebati fiind de ce au facut plata respectiva au spus ca le-a fost ceruta aceasta sponsorizare de catre doi lideri politici, dar nu de catre Elena Udrea, oameni care stiu sa faca campanii, care au organizatii in spate, deci nu aveau nevoie sa le spuna Elena Udrea sa mearga sa faca rost de sponsorizari", a spus fostul ministru.

Intrebata cat din sumele cheltuite intr-o campanie sunt bani negri, ea a raspuns ca aceste fonduri sunt cel putin duble fata de banii pe care partidele ar trebui sa-i foloseasca potrivit legii.

Elena Udrea a mentionat ca stenogramele din dosar nu au legatura cu ea, sunt doar de "cancan" si nu exista nicio declaratie a celor implicati referitoare la ea.

"Daca ne gandim iarasi la domnul Nastasia si as face o singura remarca si as pune o intrebare retorica - stim cu totii ca organizatiile politice, in functie de rezultat, isi propun oameni in functii in Guvern. Domnul George Nastasia nu a fost omul Elenei Udrea, nu eu l-am propus secretar general in minister. A fost omul organizatiei de Prahova, propus de doamna Roberta Anastase, deci daca e sa ne gandim ce campanie o fi sprijinit, unde o fi dus banii, daca a dus domnul Nastasia, eu as zice sa nu ii caute la mine, ca nu eu l-am tinut pe domnul Nastasia in functie", a afirmat Udrea.

Articol recomandat de sport.ro
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Citește și...
Comisia juridica a Camerei Deputatilor a aprobat cererea de incuviintare a urmaririi penale a Elenei Udrea
Comisia juridica a Camerei Deputatilor a aprobat cererea de incuviintare a urmaririi penale a Elenei Udrea

Comisia juridica a Camerei Deputatilor a aprobat cererea procurorului general privind incuviintarea urmaririi penale a deputatului Elena Udrea.

Elena Udrea a consultat noul dosar, cu 13 volume, a cate 200 de pagini, in care este acuzata de coruptie
Elena Udrea a consultat noul dosar, cu 13 volume, a cate 200 de pagini, in care este acuzata de coruptie

Elena Udrea a fost vineri in Parlament pentru a consulta noul dosar in care este acuzata de instigare la luare de mita.

DNA cere incuviintarea inceperii urmaririi penale pentru Elena Udrea. Cand va avea loc votul in Parlament
DNA cere incuviintarea inceperii urmaririi penale pentru Elena Udrea. Cand va avea loc votul in Parlament

Comisia juridica a Camerei Deputatilor va discuta luni cererea procurorului general privind inceperea urmaririi penale a Elenei Udrea, iar votul in plen va fi dat marti, a decis Biroul permanent al forului legislativ.

Recomandări
Cu cât au crescut taxele și impozitele locale în marile orașe din România. „Scumpirea lui Bolojan” se resimte în toată țara
Cu cât au crescut taxele și impozitele locale în marile orașe din România. „Scumpirea lui Bolojan” se resimte în toată țara

Taxele și impozitele locale au crescut în 2026 în marile orașe din România, pe fondul noilor valori impozabile introduse prin Codul Fiscal.

Mărturia părinților ai căror copii au intrat în moarte cerebrală la Spitalul Constanța. Ce le-au spus medicii din Capitală
Mărturia părinților ai căror copii au intrat în moarte cerebrală la Spitalul Constanța. Ce le-au spus medicii din Capitală

Acuzații grave la adresa Spitalului Judeţean din Constanța. Părinții a doi copii, un băiețel de 2 ani şi o fetiță de 6 ani, susțin că micii pacienți au ajuns în moarte cerebrală după ce au fost operaţi acolo.

România, sub alertă de ninsori și ger. Opt mașini au rămas înzăpezite la Constanța. Harta zonelor afectate și prognoza ANM
România, sub alertă de ninsori și ger. Opt mașini au rămas înzăpezite la Constanța. Harta zonelor afectate și prognoza ANM

România trece printr-un episod de iarnă autentic, mai multe atenționări de vreme severă fiind emise de meteorologi. Temperaturile vor scădea brusc în următoarele zile și vor fi ninsori abundente.