Scandalul Schengen. Klaus Iohannis încearcă să tempereze furia românilor: Votul Austriei nu a fost antiromânesc

×
Publicitate

Președintele României, Klaus Iohannis, a încercat, miercuri, să tempereze furia românilor în scandalul legat de Schengen, afirmând că votul Austriei nu a fost unul ”antiromânesc”.

 

Aflat la Bruxelles, înainte de ședința Consiliului European care are loc joi, 15 decembrie, șeful statului a încercat să explice care este situația actuală a României în ceea ce privește aderarea la Spațiul Schengen.

În declarația pe care a susținut-o în fața jurnaliștilor, președintele a afirmat că - de fapt - Austria nu a pus niciodată condiții României pentru aderarea la Schengen, ci acestea au fost adresate Comisiei Europene, care ar trebui să rezolve problema migrației ilegale, pentru ca România ... să poată intra în Schengen.

Reporter: Mă interesează să știu dacă, la discuțiile pe care le veți purta, vă așteptați ca Austria să vină cu noi condiții pentru România sau va fi vorba doar despre o condiție politică și, odată trecută, să rămână aceeași situație ca acum, doar să se schimbe votul.

Președintele Klaus Iohannis: ”Nu au fost din capul locului condiții pentru România puse de Austria. Condițiile puse de Austria s-au adresat Comisiei și felului în care Comisia poate să îngrădească migrația ilegală. Și, sigur, noi putem să contribuim, fiindcă împreună lucrăm și cu Comisia. Dar argumentul Austriei nu a fost unul construit pe împotriva României sau împotriva Bulgariei. Ei s-au folosit de această etapă pentru a arăta că au prea mulți migranți și, în această situație, ei nu consideră că trebuie lărgit spațiul Schengen. Deci argumentul lor nu a fost unul antiromânesc sau antibulgăresc. A fost un argument legat de migrație ilegală”.

De asemenea, șeful statului a afirmat că, ”recent”, cancelarul Austriei a spus că votul țării sale împotriva României ”înseamnă de fapt o amânare, nu înseamnă un NU definitiv”.

În realitate, avem 2 probleme. Cele 2 probleme sunt odată atitudinea Austriei, care este rezervată. Acum a votat NU, dar recent cancelarul austriac a spus că acest vot înseamnă de fapt o amânare, nu înseamnă un NU definitiv. Este o nuanțare a poziției. Acest vot a fost valabil și pentru România, și pentru Bulgaria.” - a susținut Klaus Iohannis, la Bruxelles.

De altfel, șeful statului și-a manifestat speranța că, final, românii își vor da seama că poziția Austriei a fost doar ”o sincopă și nu o respingere completă a României”.

Reporter: În ce măsură amânarea aderării intrării României la spațiul Schengen contribuie la creșterea unui sentiment de euro-scepticism în rândul românilor, care spun uneori că sunt tratați ca niște cetățeni de europeni de mâna a doua?

Președintele Klaus Iohannis: ”E posibil să apară reacții negative la cetățeni români, dar speranța mea este că, dacă abordăm procesul foarte serios, și în final venim cu o soluție, și eu sunt hotărât să vin cu o soluție, oamenii vor vedea că a fost o sincopă și nu o respingere completă a României”.

Șeful statului a ținut să mai sublinieze faptul că ”noi nu avem niciun interes să generăm sau să perpetuăm o problemă. Noi avem tot interesul să rezolvăm problemele și asta vom face și în continuare.”

Drept pentru care, președintele a anunțat, oficial, că instituțiile de stat ale României nu vor boicota Austria - asta deși ministrul PSD al Transporturilor, Sorin Grindeanu, tocmai a anunțat și el, tot oficial, că mai multe companii aflate în subordinea ministerului pe care îl conduce vor renunța la serviciole bancare ale BCR, care este deținută de Austria.

Acest moment, după părerea mea, poate fi tratat într-o singură cheie, cu diplomație. Orice altceva, după părerea mea, este exclus. Am auzit în ultimele zile nenumărate opinii, sfaturi și așa mai departe, și vreau să vă spun foarte clar, nu va exista, deci, atenție, nu va exista un boicot la adresa Austriei din partea statului sau autorităților publice. Nu așa se tratează astfel de probleme.” - a afirmat președintele României, la Bruxelles.

 

Articol recomandat de sport.ro
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Citește și...
Președintele Nicușor Dan vrea să medieze conflictul Bolojan-Grindeanu. PSD amenință cu plecarea de la putere

Șeful statului vrea să medieze conflictul din Coaliția de guvernare și va discuta săptămâna viitoare cu Ilie Bolojan și cu Sorin Grindeanu.

Nicuşor Dan: E o certitudine că, în ancheta DIICOT, două din persoanele din echipa cu care am lucrat au fost şi în filmare

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că este ”o certitudine” că, în ancheta DIICOT privind fotografiile lansate în campania electorală din 2025, două din persoanele din echipa cu care a lucrat au fost şi în filmarea apărută în spaţiul public.

Nicuşor Dan: În privinţa referendumului pentru justiţie, e aproape gata sistemul informatic care ne va permite să-l organizăm

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, marţi, că este aproape finalizat sistemul informatic care va permite organizarea referendumului pentru justiţie.

Recomandări
România înăsprește regulile second-hand: maximum 2 mașini/an, interdicții pentru „daune totale” și restricții la alte produse

România pregătește una dintre cele mai dure reglementări pentru piața produselor second-hand. 

NASA a publicat primele fotografii cu fața ascunsă a Lunii, realizate de astronauții misiunii Artemis II

NASA a publicat primele fotografii realizate de astronauții misiunii Artemis II în timpul survolului Lunii.

Corvinul, Dinamo și Rapid, mesaje emoționante la moartea lui Mircea Lucescu. ”Cuvinte prea mici pentru un nume atât de mare”

Corvinul Hunedoara, Dinamo și Rapid au fost primele cluburi care au trimis mesaje de condoleanțe după vestea morții lui Mircea Lucescu. ”Il Luce” a fost antrenor la toate cele trei cluburi.