De ce s-au dus Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu în Coreea de Sud. Sunt două mize mari pentru România

×
Publicitate

România caută bani pentru energie nucleară și pentru hidrocentrale în Coreea de Sud. Premierul și șeful Camerei Deputaților sunt deja în a două vizită de rang înalt la Seul, din toamnă și până acum.

Asiaticii au fost invitați să contribuie la construcția a șase reactoare nucleare modulare, pe care România le va construi cu americanii, dar și la retehnologizarea centralei de la Cernavodă.

O miză mare la masa discuțiilor este și colaborarea în domeniul apărării, în contextul în care sud-coreenii s-au dovedit furnizori de echipamente militare și mașini de luptă pentru armatele europene.

Premierul Nicolae Ciucă a plecat în Coreea de Sud însoțit de președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, de o parte dintre miniștri, dar și de șeful companiei care operează centrala de la Cernavodă.

Suntem deschiși să analizăm posibilitățile unei cooperări tripartite România-Republica Coreea-SUA în domeniul energiei nucleare și încurajăm participarea investitorilor sud-coreeni la proiecte precum cel al reactoarelor modulare de mici dimensiuni (SMR) și în investițiile de la Cernavodă”, a precizat Guvernul într-un comunicat.

Din primele discuții, se conturează posibilitatea ca sud-coreenii să investească în energia nucleară de la noi, atât în reactoare modulare mici, cât și la Cernavodă. Anunțul a fost făcut chiar de Nicolae Ciucă după o discuție cu premierul din Coreea de Sud.

Claudiu Cazacu, specialist energie: ”Coreea a dezvoltat și a optimizat atât pe partea de reactoare clasice, cât și pe cea de reactoare modulare. Soluția de a lucra cu firme din Coreea de Sud în anumite condiții poate să fie una avantajoasă din punctul de vedere al costurilor. Există două grupuri industriale implicate în tehnologia reactoarelor modulare și unul lucrează cu firma din SUA care va le va implementa inclusiv la noi.”

România are deja în derulare un parteneriat cu o companie americană pentru construcția a șase reactoare modulare, cu o capacitate de producție de electricitate de 462 MW, la Doicești, județul Dâmbovița, pe locul unei foste termocentrale. Proiectul va costă 7 miliarde de dolari și va fi demarat în 2026.

Potrivit unor surse politice, coreenii ar putea fi implicați în retehnologizarea unității 1 de la Cernavodă. Au fost invitați să se implice și în construcția de hidrocentrale la noi, spune ministrul Energiei, Virgil Popescu: "Am vorbit despre proiectul retehnologizării Unității 1 Cernavodă și (...) i-am invitat să investească și în proiectele de construcție a hidrocentralelor alături de Hidroelectrica” - a precizat pe Facebook ministrul Energiei.

Este a două vizită de rang înalt făcută în Coreea de Sud, după cea din septembrie a ministrului Apărării, care la Seul a vizitat și o mare expoziție de tehnică Militară. În aceeași perioadă, premierul l-a întâlnit în Japonia pe omologul coreean.

Sud-coreenii s-au dovedit furnizori interesanți pentru armatele europene de echipamente militare și mașini de luptă. De exemplu, Polonia a anunțat în această vară că va cumpăra din Coreea de Sud 1.000 de tancuri, 600 de sisteme de artilerie, dar și zeci de avioane de luptă, ca să le înlocuiasă pe cele donate Ucrainei.

Potrivit unor surse, și noi am fi interesați achiziții în acest domeniu. Comunicatul oficial al guvernului menționează o colaborare în domeniul apărării, în contextul războiului, iar detaliile urmează să fie stabilite.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
GALERIE FOTO Camila Giorgi, decizie de ultim moment! A îngrijorat pe toată lumea cu dispariția sa desprinsă din ”Dosarele X”
Citește și...
Nicușor Dan, despre criza carburanților: ”Există o perspectivă îngrijorătoare”. Ce urmează

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat vineri, după participarea la Consiliul European informal, că există "o perspectivă îngrijorătoare pe termen mediu" în ceea ce priveşte criza carburanţilor, în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu.

Mesaj din scaun cu rotile, după ce George Simion l-a făcut ”paraplegic” pe președinte. ”Viețile noastre, folosite ca insultă”

Uniunea Salvaţi România anunţă depunerea unei sesizări oficiale la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), ca urmare a declaraţiilor publice făcute de liderul AUR, George Simion, la adresa preşedintelui Nicuşor Dan.

Avionul militar folosit de președintele român în deplasări externe a primit dotări speciale. Instalate de un serviciu secret

Aeronava militară Spartan folosită de preşedintele Nicuşor Dan în deplasările externe a fost modernizată şi are comunicaţii permanente şi extinse în timpul zborului, au precizat vineri surse oficiale.

Recomandări
Ce noutăți aduce noua lege a salarizării la bugetari. Cea mai mică și cea mai mare leafă

În absența celor de la PSD de la guvernare, premierul Ilie Bolojan pregătește trei reforme urgente. Noua lege a salarizării bugetare elimină indemnizația de hrană și sporul pentru condiții vătămătoare, în timp ce angajații care performează vor fi premiați

UE schimbă regulile. Telefoanele cu baterii detașabile revin din 2027

Uniunea Europeană pregătește reguli care ar putea readuce bateriile detașabile la smartphone-uri din 2027. 

Exemple de salarii bugetare pe noua lege-cadru. Cât vor câștiga profesorii, magistrații și militarii

Guvernul a elaborat o primă formă a legii salarizării din sistemul bugetar. În forma actuală, aceasta stabilește cum ar putea fi calculate salariile angajaților la stat. Până când ar putea fi pus în dezbatere publică, proiectul ar putea suferi modificări.