„Am greşit”. Benjamin Netanyahu îşi cere scuze pentru acuzaţiile lansate împotriva serviciilor de informaţii

62393640
Getty

Premierul Benjamin Netanyahu şi-a retras duminică o postare de pe reţeaua de socializare X în care acuza serviciile de informaţii ale Israelului.

 

Benjamin Netanyahucă preciza că au eşuat în a-l avertiza cu privire la planurile Hamas de a ataca ţara şi în locul acesteia a pus o postare în care îşi cere scuze, relatează DPA.

„Am greşit. Lucruri pe care le-am spus după conferinţa de presă (de sâmbătă) nu ar fi trebuit să fie spuse şi îmi cer scuze pentru ele", a precizat Netanyahu în postarea în ebraică.

Anterior, Netanyahu postase că nu a fost primit niciun avertisment în niciun stadiu. "Dimpotrivă, toţi oficialii din domeniul securităţii, inclusiv şefii informaţiilor militare şi Shin Bet (serviciul de informaţii interne) au estimat că descurajarea împotriva Hamas este eficientă şi că funcţionează în direcţia unui aranjament", a menţionat el în postarea care a fost ştearsă.

„Îmi exprim sprijinul deplin pentru toţi şefii forţelor de securitate. Îl susţin pe şeful marelui stat major, pe comandanţii şi pe soldaţii Forţelor de apărare israeliene (IDF) care sunt pe front şi luptă pentru noi. Împreună vom câştiga", a afirmat şeful guvernului în noua postare.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Aproximativ 400 de migranţi şi refugiaţi mânioşi au perturbat traficul în portul Rhodos. De ce sunt nemulțumiți

Circa 400 de migranţi şi refugiaţi au manifestat duminică în portul insulei Rhodos din Grecia, perturbând traficul pentru a cere transferul lor în partea continentală a ţării, transmite AFP, citând gărzi de coastă elene.

 

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres: Situaţia din Gaza devine ''din ce în ce mai disperată''

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a tras un semnal de alarmă duminică în legătură cu o situaţie "din ce în ce mai disperată" în Fâşia Gaza, deplângând faptul că Israelul şi-a "intensificat operaţiunile militare acolo", relatează France Presse.

Relațiile amoroase ale lui Matthew Perry. Printre iubitele sale s-a numărat și Julia Roberts

Fanii serialului „Friends” deplâng moartea actorului Matthew Perry, interpretul celebrului personaj „Chandler Bing”. Acesta, deși a avut relații amoroase cu o serie de celebrități, nu a fost niciodată căsătorit și nu a avut copii.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității, vot final. Senatorii decid soarta unui proiect de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii decid prin vot, astăzi, soarta Legii ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Momentul în care o dronă cu explozibil descoperită pe plaja Olimp a fost detonată controlat | VIDEO

Un fragment de dronă a fost găsit, miercuri dimineaţă, pe plaja din Olimp. Accesul turiştilor în zonă a fost restricţionat.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.