Taxele vamale suplimentare impuse de Donald Trump produselor chinezeşti ajung la 145%. Aurul atinge un nou record

62524773

Taxele vamale suplimentare aplicate produselor chinezeşti de către Statele Unite ating în prezent 145%, se arată într-un decret al Casei Albe publicat joi.

În decret se precizează condiţiile aplicării noii ofensive împotriva Beijingului anunţată miercuri de către Donald Trump, relatează AFP.

Potrivit acestui decret - în care este confirmată ”pauza” unei părţi a texelor impuse celorlalte ţări -, creşterii cu 125% a texelor vamale impuse Chinei anunţate miercuri de către Donald Trump i se adaugă cele 20 de procente care exista la începutul lui martie, în cadrul luptei împotriva traficului cu fetnanil, un opioid puternic care cauzează o gravă criză sanitară în Statele Unite.

Toate aceste taxe se adaugă celor care existau deja la întoarcerea lui Donald Trump la Casa Albă.

Pe de altă parte, aurul - considerat o valoare de refugiu în războiul comercial declanşat de către Donald Trump - a crescut joi la un nou vârf istoric de 3.171 de dolari uncia, imediat după deschiderea pieţelor americane.

Către ora 15.35 GMT (18.35, ora României), aurl creştea cu 2,83% la 3170,25 de dolari uncia.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Președintele Germaniei: O armată europeană nu ar putea înlocui NATO. Să nu ne refugiem în alternative

O armată europeană nu ar putea înlocui NATO, a declarat joi preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, citat de DPA.

Condiția pe care Donald Trump ar putea să o pună pentru a nu retrage trupe americane din Europa

Donald Trump recunoaște că ia în calcul o diminuare a prezenței militare americane din Europa.

Parchetul rus cere pedeapsa cu închisoarea împotriva unor jurnalişti pentru colaborare cu organizaţia lui Aleksei Navalnîi

Parchetul rus a cerut joi aproape şase ani de închisoare împotriva a patru jurnalişti acuzaţi de colaborare cu organizaţia "extremistă" a fostului opozant Aleksei Navalnîi, decedat într-o închisoare din Rusia în 2024, potrivit Mediazona, citat de AFP.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.