Țara unde Meta, TikTok şi Google vor fi obligate să plătească pentru ştiri. Ce a anunțat Guvernul

62416436
Shutterstock

Platformele digitale vor fi obligate să plătească pentru ştirile australiene, indiferent dacă încheie sau nu noi acorduri cu editorii, împiedicând companii precum Meta să ocolească codul de negociere pentru presă.  

Joi, guvernul Albanese şi-a prezentat "stimulentul de negociere a ştirilor", o taxă aplicată platformelor digitale care sunt efectiv rambursate printr-o compensare dacă plătesc direct companiile de ştiri, scrie The Guardian.

Guvernul nu intenţionează să obţină venituri prin această măsură, deoarece taxa va fi stabilită la un nivel mai ridicat decât cel pe care platformele digitale l-ar plăti în cadrul contractelor directe, stimulându-le să plătească editorilor, nu guvernului.

Măsura răspunde anunţului făcut în martie de Meta, societatea mamă a Facebook şi Instagram, care a anunţat că nu va mai finanţa ştirile australiene prin acorduri cu editorii.

Noul model va impune platformelor digitale cu venituri în Australia de peste 250 de milioane de dolari - cel puţin Meta, Bytedance (TikTok) şi Google - să participe prin plata unei taxe fixe sau să încheie contracte directe.

Deşi guvernul poate garanta că nu vor fi mai puţini bani care vor ajunge de la platforme la editorii de ştiri în termeni globali, noul sistem ar putea în continuare să dezavantajeze editorii mici dacă platformele îşi compensează complet răspunderea prin acorduri cu editorii mai mari.

După ce va fi legiferat, obligaţia de plată va fi retroactivă până la 1 ianuarie 2025, iar veniturile din contractele plătite după această dată vor fi, de asemenea, eligibile pentru compensări.

În 2025 vor avea loc consultări cu privire la nivelul taxei şi la un mecanism de distribuire în cazul în care o platformă optează să plătească taxa guvernului în loc să încheie acorduri cu companiile media.

Guvernul a optat pentru modelul de taxare şi compensare pentru a preveni refuzul platformelor digitale de a difuza ştiri ca mijloc de a evita obligaţia de a negocia cu editorii locali.

Codul de negociere pentru mass-media a fost introdus în 2021 pentru a aborda dezechilibrul semnificativ al puterii de negociere dintre platformele digitale şi editorii de ştiri.

Codul a permis platformelor digitale, inclusiv Meta şi Google, să pompeze aproximativ 200 de milioane de dolari în mass-media australiană, al cărei model de afaceri a fost perturbat de creşterea platformelor digitale.

Comisia parlamentară mixtă pentru social media şi societatea australiană a recomandat în octombrie crearea unei "taxe pe platformele digitale" pentru companii precum Meta şi Google - denumită de unii "taxă pe tehnologie" - pentru a finanţa jurnalismul de interes public.

Raportul interimar al comisiei pentru media sociale s-a concentrat asupra Meta, criticând în special decizia acesteia de a nu reînnoi contractele şi "de-prioritizarea ştirilor" pe platformele sale.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Momentul uluitor în care o mașină de gunoi sare pur și simplu în aer

Locuitorii unui cartier din Chicago, Statele Unite, au tras o sperietură de zile mari după ce o mașină de gunoi a sărit în aer.  

Sirienilor nu le vine să creadă că sunt liberi, după 50 de ani de teroare. ”Încă trăiesc cu senzația că sunt urmărită”

Rebelii sirieni au incendiat mormântul lui Hafez al-Assad, tatăl fostului președinte aflat acum în exil, în Rusia.  

Un McLaren s-a rupt în două după ce s-a izbit de un copac. Șoferul și pasagerul au murit. VIDEO

Un accident șocant a avut loc pe o șosea din Dallas, în Statele Unite. 

Recomandări
Ziua Marinei la Constanța: 3.500 de militari, 50 de nave și 15 aeronave participă la demonstrații

Mii de oameni sunt așteptați de la ora 10:00, pe faleza Cazinoului din Constanța, pentru festivitățile de Ziua Marinei. 

Mesajul lui David Popovici, după ce a cucerit Parisul: ”Ici c'est Roumanie!” | VIDEO

”Ici c'est Roumanie!” (Aici este România), a scris David Popovici în social media, după ce a câştigat a treia medalie de aur consecutivă la 200 m liber la Campionatele Europene.

Mii de credincioși au avut o noapte de rugăciune pe dealul Mănăstirii Nicula, înainte de prăznuirea Adormirii Maicii Domnului

Pe dealul Mănăstirii Nicula din județul Cluj s-a încheiat o noapte de rugăciune sub cerul liber. Mii de credincioși au participat la procesiunea ținută de un sobor de preoți.