Revoltă mondială fără precedent împotriva rasismului, o altă "pandemie"

×
Publicitate

De la Londra la Sydney, mii de oameni au sfidat pandemia sâmbătă pentru a pune capăt rasismului şi brutalităţii poliţiei, o revoltă mondială fără precedent, declanşată de moartea afro-americanului George Floyd, relatează AFP.

Australia a fost prima care a deschis balul indignării mondiale. Mii de oameni au manifestat în toată ţara, fluturând bannere pe care scria "Nu pot respira", referire la cuvintele lui George Floyd, al cărui gât a fost obstrucţionat aproape nouă minute de genunchiul ofiţerului de poliţie care-l aresta pentru o infracţiune minoră.

Mai multe imagini descoperiți în galeria foto

Pentru organizatorii australieni, care au rămas insensibili la apelul guvernului de a rămâne acasă din cauza crizei de sănătate, cazul lui Floyd are multe ecouri în ţara lor. Aceştia au explicat că au dorit să denunţe şi rata foarte mare de închisoare în rândul aborigenilor, precum şi decesele - peste 400 în ultimii treizeci de ani - ale membrilor acestei comunităţi în timp ce erau reţinuţi de poliţie.

Proteste masive pe mapamond împotriva rasismului - 2

"Regatul Unit nu este nevinovat"

 

La Londra, ignorând instrucţiunile oficiale de distanţare pentru a combate răspândirea noului coronavirus, dar cu feţele acoperite cu o mască de protecţie în cazul unora, sute de manifestanţi s-au adunat în faţa Parlamentului, ţinând pancarte cu sloganul "Black Lives Matter" (Vieţile negrilor contează).

Această mişcare mondială de protest se adaugă furiei care a cuprins Statele Unite după moartea lui George Floyd, asfixiat de un poliţist alb la sfârşitul lunii mai, în Minneapolis. Această dramă a reînviat aspiraţiile de schimbare după ce a scos la iveală rănile rasismului, scrie Agerpres.

"Regatul Unit nu este nevinovat", au denunţat la Londra manifestanţii, bătând la tobe. La fel ca în capitala britanică, numeroşi britanici au ieşit în stradă în Manchester (nord-vest), de asemenea pentru a aminti că a fi negru nu este o crimă şi pentru "a pune capăt rasismului", o altă "pandemie".

Inspirat de evenimentul tragic, celebrul artist de stradă Banksy a dezvăluit o nouă lucrare pe Instagram, unde se vede o lumânare arzând alături de o fotografie a unei persoane de culoare care dă foc drapelului american. "Oamenii de culoare sunt abandonaţi de sistem. Sistemul alb ", a deplâns el.

Mii de manifestanţi s-au adunat în piaţa centrală Alexanderplatz din Berlin pentru a protesta împotriva rasismului şi
violenţei poliţiei, alte adunări fiind planificate în 25 de oraşe germane. Poliţia din Berlin le-a cerut pe Twitter protestatarilor să nu mai vină în piaţă, declarând-o "plină" la 45 de minute după ce demonstraţia anti-rasism trebuia să înceapă, scrie dpa.

Jucătorii de la Bayern Munchen, campioana Germaniei, şi-au arătat solidaritatea făcând încălzirea sâmbătă cu un tricou marcat "Cartonaş roşu împotriva rasismului - BlackLiveMatters", înaintea meciului din Bundesliga împotriva Leverkusen.

În Liege, în estul Belgiei, 700 de persoane au sfidat interdicţia şi au participat la un marş împotriva rasismului, potrivit poliţiei.

La Paris, două manifestaţii planificate sâmbătă împotriva violenţei poliţiei, pentru "amplificarea mişcării internaţionale de solidaritate împotriva impunităţii forţelor de ordine", au fost interzise din cauza crizei de sănătate. Câteva sute de oameni s-au adunat totuşi la începutul după-amiezii în apropiere de ambasada americană.

În Tunis, aproximativ 200 de persoane au cerut "dreptate" şi să poată "respira" în faţa rasismului, care "sufocă". "Acest flagel există şi în Tunisia", a declarat un oficial al asociaţiei tunisiene pentru sprijinul minorităţilor, în timp ce migranţi din Africa sub-sahariană afirmă adesea că sunt victime ale agresiunii verbale şi fizice din ţară.

Duminică sunt aşteptate alte proteste, în special la Londra şi Madrid.

Epicentrul furiei, alimentat de noi exemple de brutalitate a poliţiei, Statele Unite se aşteaptă la mitinguri masive sâmbătă, zi în care va avea loc şi de o nouă ceremonie în memoria lui George Floyd.

Sute de mii de oameni au ieșit pe stradă în SUA

 

La capătul unor proteste de aproape două săptămâni, în SUA, după moartea lui George Floyd - capitala Washington D.C se aşteaptă sâmbătă la cea mai mare manifestaţie împotriva rasismului şi a brutalităţii poliţiei.

Peste 43.300 de membri ai Gărzii Naţionale au fost mobilizaţi sâmbătă în Statele Unite pentru a răspunde protestelor anunţate.

Proteste masive pe mapamond împotriva rasismului - 1
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Bulgaria intră în alertă după explozia dronei din Constanța. Autoritățile introduc restricții și monitorizează litoralul

Guvernul de la Sofia a crescut nivelul de alertă pe litoralul Mării Negre, după explozia dronei maritime în Portul Constanța.

Un institut de informații din China dezvăluie când va fi atacată Cuba: SUA vor avea o operațiune de decapitare și paralizare

SUA vor ataca Cuba cel mai probabil vara aceasta, a anunțat o companie privată de apărare din China, apropiată puterii de la Beijing, pe baza datelor sale și a inteligenței artificiale. 

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.