Putin ordonă o continuare a ofensivei în Ucraina, după cucerirea regiunii Lugansk

62257167
StirilePROTV

Vladimir Putin a ordonat luni forţelor ruse să continue ofensiva în estul Ucranei - după ce acestea au cucerit întreaga regiune ucraineană Lugansk -, într-o întâlnire cu ministrul rus al Apărării Serghei Şoigu, relatează AFP, scrie News.ro. 

Forţele ruse ”trebuie să-şi încheie planurile deja aprobate”, îndeamnă Putn în această întâlnire cu Şoigu, transmisă în direct la televiziune.

”Sper ca în sectoarele lor totul să decurgă cum a decurs la Lugansk”, a adăugat liderul de la Kremlin.

Putin face aceste declaraţii la o zi după ce forţele ucrainene şi-au anunţat retragerea din Lîsîceansk, o cucererie prin care Rusia şi separatişti ucraineni proruşi puşi la putere de Moscova preiau controlul asupra regiunii ucrainene Lugansk.

Regiunile ucrainene vecine Lugansk şi Doneţk formează împreună Donbas, un bazin minier în estul Ucrainei pe care forţele Moscovei vor să-l cucerească în întregime.

Ministrul rus al Apărării Serghei Şoigu a anunţat luni că forţele Moscovei sunt pe cale ”să demineze oraşul Lîsîceansk”.

”EROI AI RUSIEI”

 

Vladimir Putin a anunţat că doi dintre generalii săi - Aleksandr Lapin şi Esedula Abacev, urmează să fie făcuţi ”eroi ai Rusiei” pentru rolul pe care l-au jucat în lupte în Ucraina, fără să facă alte precizări.

Rusia, foarte secretă în privinţa acestui tip de informaţii, a dezvăluit recent numele a doi generali - Serghei Surovkin şi Aleksandr Lapin -, însărcinaţi cu ofensiva la Lîsîceansk.

Putin a anunţat luni că cei doi i-au ”raportat în mod direct (luni) cu privire la cursul execuţiei misiunilor şi propuneri cu privire la o continuare a operaţiunilor ofensive”.

Cucerirea Lîsîceanskului, care forma împreună cu oraşul vecin Sievierodoneţk o verigă strategică, le permite forţelor ruse şi separatiste proruse să înainteze mai uşor către vest, către oraşele-cheie Sloviansk şi Hramatorsk, cele mai mari oraşe ucrainene aflate în continuare sub controlul aratei ucrainene.

Un reprezentant separatist prorus de rang înalt, Vitali Kiseliev, a anunţat că forţele ruse înaintează de-acum în două direcţii, către localitatea Siversk, pe drumul către Slovansk şi Hramatorsk.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Șeful spionajului militar ucrainean: Rusia s-ar putea destrăma în mai multe state

Șeful spionajului militar ucrainean, Kirilo Budanov, a vorbit, într-un interviu acordat RBC-Ucraina, despre cum ar putea arăta viitorul Rusiei după schimbarea conducerii de la Kremlin.

Video. Aeronavă comercială interceptată de un avion de vânătoare după ce s-a dat o alarmă cu bombă la bord

O aeronavă care aparține companiei easyJet a fost escortă de un avion de luptă spaniol după ce un turist britanic de 18 ani ar fi anunțat că la bord se află o bombă, scrie Mirror.co.uk. 

100 de muncitori români și ucraineni s-au bătut la o fermă din Germania. Mai multe persoane, la spital

O sută de muncitori români și ucraineni s-au bătut la o fermă din Germania. Este vorba despre o fermă pentru turiști, care apoi a fost închisă.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.