Putin dă vina pe SUA pentru războiul din Ucraina, la primirea ambasadorului american. UE, acuzată de o confruntare cu Rusia

62337446

Vladimir Putin a dat vina pe SUA pentru războiul din Ucraina și a acuzat Uniunea Europeană că a pornit o ”confruntare” cu Rusia, declarațiile fiind făcute la ceremonia de primire a scrisorilor de acreditare din partea unor noi ambasadori.

 

Preşedintele rus Vladimir Putin a primit miercuri scrisorile de acreditare din partea a 17 noi ambasadori, printre care şi cei ai SUA şi UE, spunându-i noii ambasadoare americane în Rusia, Lynne Tracy, că sprijinul acordat de Washington "lovituri de stat" din Ucraina în 2014 a condus la actualul conflict armat ruso-ucrainean, când relaţiile dintre Rusia şi SUA sunt într-o "criză profundă", în timp ce în faţa noului ambasador al UE a afirmat că aceasta a început o ”confruntare geopolitică” cu Rusia, relatează Reuters şi AFP.

putin

"Dragă doamnă ambasador, nu vreau să tulbur atmosfera solemnă a prezentării scrisorilor de acreditare şi ştiu că s-ar putea să nu fiţi de acord cu mine, dar nu pot să nu afirm că folosirea de către SUA în politica sa externă a unor instrumente precum aşa-numitele ”revoluţii colorate”, susţinerea în acest sens de către Statele Unite a loviturii de state de la Kiev în 2014 au condus în cele din urmă la actuala criză ucraineană", a remarcat Putin, adresându-se noii ambasadoare a SUA la Moscova.

Putin acuză UE că ”se află la originea unei confruntări geopolitice cu Rusia”

"Relaţiile dintre Rusia şi SUA, de care depind securitatea şi stabilitatea lumii, traversează din nefericire o criză profundă", a adăugat preşedintele rus.

La primirea scrisorilor de acreditare ale noului ambasador al UE în Rusia, francezul Roland Galharague, liderul de la Kremlin a apreciat că "Uniunea Europeană se află la originea unei confruntări geopolitice cu Rusia". Relaţiile între Rusia şi UE "s-au deteriorat puternic în aceşti ultimi ani", a completat Putin.

kremlin

Printre noii ambasadori străini care i-au prezentat scrisorile de acreditare s-a numărat şi cel al Danemarcei. Putin a cerut cu acest prilej guvernului danez să susţină propunerea Rusiei de stabilire a unei comisii internaţionale independente care să investigheze exploziile care au avariat în septembrie gazoductele Nord Stream ce leagă Rusia de Germania şi care au devenit inutilizabile în urma acelui sabotaj.

În declaraţia sa de deschidere a ceremoniei primirii scrisorilor de acreditare Putin a insistat că Rusia rămâne deschisă parteneriatelor cu toate ţările şi că nu se va izola, în pofida situaţiei internaţionale complexe.

 

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Cum a arătat Olena Zelenska în prima vizită externă alături de soțul ei după izbucnirea războiului GALERIE FOTO

Olena Zelenska, soția președintelui Ucrainei, a fost miercuri pentru prima dată într-o vizită de stat externă alături de soțul ei, de la începutul războiului rus, pe 24 februarie 2022.

 

Incendiu în clădirea Ministerului rus al Apărării. Zeci de mașini de pompieri au fost trimise la fața locului | VIDEO

Un incendiu a izbucnit, miercuri seara, într-una dintre clădirile Ministerului rus al Apărării din centrul Moscovei, informează agenția de presă TASS, citată de Baha.

Gestul ascuns făcut de Donald Trump când a părăsit sala de judecată: „Cel mai dramatic moment al procedurilor”

„Țara noastră se duce de râpă” - a decretat Donald Trump după ce a fost dus în fața instanței din New York pentru a i se citi cele 34 de capete de acuzare.  

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.