Preşedintele Myanmarului, Htin Kyaw, a demisionat. Anunțul a fost făcut pe Facebook

61948101
AFP

Preşedintele Myanmarului, Htin Kyaw, care s-a aflat în umbra liderei de facto Aung San Suu Kyi, a demisionat miercuri, la aproape doi ani de la preluarea mandatului, într-un moment sensibil pentru ţara sa, acuzată de epurare etnică,

"Preşedintele Htin Kyaw a cerut pe 21 martie 2018 să fie demis din funcţie", a anunţat preşedinţia într-un scurt comunicat publicat pe pagina sa de Facebook.

Acest intelectual, fiul unui renumit poet birmanez şi prieten din copilărie al lui Aung San Suu Kyi, a devenit în aprilie 2016 primul civil în această funcţie de zeci de ani.

Preşedinţia nu a oferit niciun motiv pentru a explica demisia, însă Htin Kyaw a părut foarte slăbit în ultimele luni şi speculaţiile despre starea sa de sănătate s-au înmulţit în presă.

Aung San Suu Kyi l-a numit pe Kyaw în acest post, care este în principal onorific, deoarece ea nu poate ocupa această poziţie din motive constituţionale - le este interzis persoanelor care au copii de naţionalitate străină - cum este cazul lui Aung San Suu Kyi, care are doi fii britanici - să deţină funcţia de preşedinte.

Neputând schimba Constituţia, ea a explicat foarte clar după alegeri că va avea puteri sporite faţă de preşedinte.

Aung San Suu Kyi are la dispoziţie şapte zile pentru a-i găsi un înlocuitor celui care s-a exprimat foarte puţin în timpul celor doi ani de activitate şi aproape niciodată asupra problemelor delicate, comentează France Presse. 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Metoda prin care autoritățile din SUA vor să convingă tinerii să nu folosească telefonul la volan

În Statele Unite, tinerii pot să conducă de la 16 ani. E vârsta la care nu se dezlipesc de telefonul mobil şi mulţi continuă să stea cu ochii în ecran şi după ce urcă la volan.

Magazin de ceasuri scumpe, jefuit de doi bărbați mascați și înarmați

Doi bărbaţi mascaţi şi înarmaţi au jefuit ieri un magazin de ceasuri scumpe din Luxemburg.

Două noi explozii a unor colete-capcană în Texas. Două persoane au fost rănite

Încă două explozii s-au produs marți în oraşul american Austin, din Texas.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității a fost votată. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot, astăzi, Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.