Premiul Nobel pentru Pace 2020, acordat Programului Alimentar Mondial (WFP) din cadrul ONU

×
Publicitate

Premiul Nobel pentru Pace în 2020 a fost acordat Programului Alimentar Mondial (WFP) din cadrul Organizației Națiunilor Unite.

 

Premiul Nobel a fost acordat organizației pentru „eforturile sale de a combatere foametea, pentru contribuția la îmbunătățirea condițiilor pentru pace în zonele de conflict și pentru că a acționat ca o forță conducătoare în eforturile de a prevenit foametea ca o armă de război și conflict".

Premierul etiopian Abiy Ahmed a fost laureatul Premiului Nobel pentru Pace în 2019. A primit această distincţie pentru eforturile sale în scopul reconcilierii istorice a ţării sale cu Eritreea, potrivit Institutului Norvegian Nobel.

Prima distincţie de acest gen a fost acordată în 1901, în comun, fondatorului Crucii Roşii, Henry Dunant, şi conducătorului mişcării pacifiste de atunci, Frederic Passy.

Premiul Nobel pentru Pace a fost acordat de 100 de ori, printre laureaţi numărându-se persoane, instituţii sau organizaţii internaţionale care au depus eforturi deosebite pentru instaurarea sau restabilirea păcii într-o zonă de conflict.

Înalta distincţie nu a fost acordată în 19 situaţii, în timpul celor două războaie mondiale, între 1914-1916 şi 1939-1943, precum şi în anii 1918, 1923, 1924, 1928, 1932, 1948, 1955, 1956, 1966, 1967, 1972.

Comitetul Internaţional al Crucii Roşii a primit premiul de trei ori şi Biroul Înaltului Comisariat al Naţiunilor Unite pentru Refugiaţi a fost distins de două ori cu acest premiu, numărul celor premiaţi fiind de 107 persoane, din care 17 sunt femei, iar cel al organizaţiilor la 24.

Au fost acordate 68 de premii pentru pace unui singur laureat, 30 de premii au fost împărţite de doi laureaţi. De două ori premiile au fost împărţite de trei persoane (1994 - Yasser Arafat, Shimon Peres, Yitzhak Rabin; 2011 - Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee şi Tawakkul Karman), potrivit www.nobelprize.org.

Trei laureaţi ai Premiului Nobel pentru Pace se aflau în stare de arest la momentul atribuirii: pacifistul german şi jurnalistul Carl von Ossietzky, politicianul birmanez Aung San Suu Kyi şi activistul chinez Liu Xiaobo.

Cel mai tânăr laureat al Premiului Nobel pentru Pace este Malala Yousafzai, care a avut 17 ani, în anul acordării premiului (2014). Cel mai în vârstă laureat al Premiului Nobel pentru Pace este Joseph Rotblat, care avea 87 de ani în momentul acordării înaltei distincţii (1995).

Între laureaţii Premiului Nobel pentru Pace din secolului XXI, se numără: medicul congolez Denis Mukwege şi activista yazidi pentru drepturile omului Nadia Murad (2018); Campania Internaţională pentru Abolirea Armelor Nucleare (2017); preşedintele columbian Juan Manuel Santos (2016); Cvartetul pentru Dialog Naţional Tunisian (2015); tânăra pakistaneză Malala Yousafzai şi indianul Kailash Satyarthi (2014); Organizaţia pentru Interzicerea Armelor Chimice (2013); Uniunea Europenă (2012); Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Roberta Gbowee şi Tawakkul Karman (2011); disidentul chinez Liu Xiaobo (2010); preşedintele american Barack Obama (2009).

Printre laureaţii Premiului Nobel pentru Pace în secolul XX s-au numărat: organizaţia Medici fără Frontiere (1999); Jody Williams (1997); Rigoberta Menchú Tum (1992); fostul preşedinte al URSS Mihail Gorbaciov (1990), Lech Walesa (1983); Betty Williams, Mairead Corrigan (1976); Organizaţia Internaţională a Muncii (1969); UNICEF (1965); fostul secretar de stat american George C. Marshall (1953); Emily Greene Balch (1946); Jane Addams (1931); Aristide Briand, Gustav Stresemann (1926); Tobias Michael Carel Asser, Alfred Hermann Fried (1911); Bertha von Suttner (1905); Institutul de Drept Internaţional (1904), fiind doar câţiva dintre câştigătorii intraţi în istorie care au fost răsplătiţi cu această înaltă distincţie.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Un tren a lovit un autobuz școlar, în Belgia. Doi copii și doi adulți au murit

Doi elevi și doi adulți au murit într-o coliziune între un tren și un microbuz școlar în Buggenhout, Belgia.

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare pe terasa unui restaurant din SUA

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare în timp ce se afla într-un restaurant situat lângă un lac din statul american Carolina de Sud, afectat de rafale puternice de vânt, au anunţat luni autorităţile, citate marți de EFE.

Diplomații UE au decis să rămână în Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi bombardamente: ”Rămânem alături de Ucraina”

Diplomații UE își vor continua activitatea la Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi atacuri aeriene de amploare.

Recomandări
CSM atacă dur noua lege a salarizării și avertizează asupra unui pericol pentru justiție: „Conține soluții normative absurde”

Consiliul Superior al Magistraturii reacționează ferm după publicarea Proiectului de Lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acuzând că prevederile propuse afectează grav independența justiției.

Sondaj INSCOP: 27% dintre români văd corupția drept principala problemă a țării. Salariile și pensiile, marile priorități

Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP.

Un an la Cotroceni cu Nicușor Dan. De ce este criticat acum președintele României de unii dintre foștii săi susținători

În 26 mai 2026 se împlinește un an de când Nicușor Dan a depus jurământul ca președinte al României. Un an cu vizite diplomatice importante, numiri controversate la parchetele de justiție și o criză politică guvernamentală de amploare.