Politico: Klaus Iohannis, pe lista scurtă pentru șefia Comisiei Europene. Ce șanse are să o înlocuiască pe von der Leyen

×
Publicitate

Politico a enumerat o serie de posibili succesori ai Ursulei von der Leyen, șefa Comisiei Europene. Printre ei se numără și președintele României, Klaus Iohannis.  

Deși actuala președintă a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, rămâne favorită să obțină un nou mandat, poziția ei nu mai este la fel de sigură ca în trecut, scrie Politico, care enumeră o serie de posibili înlocuitori ai acesteia.

Klaus Iohannis se află pe lista posibililor succesori. Actualul președinte al României își va încheia mandatul în toamna acestui an și și-a anunțat deja intenția de a ocupa șefia NATO.

Cine ar putea prelua conducerea Comisiei Europene

Bruxelles-ul este plin de speculații cu privire la cine ar putea fi ales următorul șef al executivului UE. Actuala șefă a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, este în continuare favorită pentru a obține un al doilea mandat în fruntea executivului UE.

Însă, dacă până acum câteva săptămâni realegerea Ursulei von der Leyen era de la sine înțeleasă, o serie de eșecuri politice din ultima perioadă fac ca noul mandat al acesteia să nu mai fie atât de sigur.

Președintele României este un favorit al liderilor europeni, în special al conservatorilor, scrie Politico. Atât Macron, cât și cancelarul german Olaf Scholz l-au lăudat pentru că și-a menținut țara ancorată în tabăra pro-occidentală și pro-europeană după invazia Rusiei în Ucraina - ceea ce nu se poate spune despre Ungaria, Slovacia sau Bulgaria.

Spre deosebire de Polonia, România a respectat, de asemenea, cu strictețe regulile pieței unice a UE și nu a impus în mod unilateral restricții în ceea ce privește cerealele ucrainene, ceea ce a întărit reputația lui Iohannis ca „jucător de echipă pro-european”.

„Mulți susțin că a venit timpul ca Europa de Est să conducă UE”

În acest caz, Iohannis este bine plasat, provenind din aceeași familie politică PPE ca von der Leyen. Decizia PPE de a-și organiza congresul electoral la București atestă, de asemenea, poziționarea sa în rândul liderilor conservatori ai grupului.

„Având în vedere că al doilea său mandat se încheie în decembrie, Iohannis este în căutarea unui post de top la nivel internațional”, spune Politico.

Luna trecută, el a fost de acord să candideze la funcția de viitor lider al NATO - dar aceasta va fi o luptă dificilă, având în vedere sprijinul larg răspândit pentru premierul olandez Mark Rutte.

„De ce nu? Oferta de ultim moment a lui Iohannis de a-i fura lui Rutte rolul de lider NATO a stârnit furia unor țări din Europa de Vest”, transmite sursa citată.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Americanii au lovit aproape 140 de ținte din Iran, în cel mai nou atac. De ce a ordonat Washingtonul uriașa ofensivă

Statele Unite au lovit aproximativ 140 de ţinte în Iran duminică, a anunţat Comandamentul Central al SUA (Centcom), ca represalii la atacul forţelor iraniene asupra unei nave comerciale în strâmtoarea Ormuz.

Taifunul Bavi amenință estul Chinei. Peste 1,8 milioane de oameni au fost evacuați

China a evacuat sâmbătă peste 1,8 milioane de persoane, pe măsură ce taifunul Bavi se îndrepta cu viteză spre marele oraş Wenzhou din estul ţării.

Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

Recomandări
Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

ANM a emis cod galben de furtuni. Ploi torențiale și grindină, duminică, în București și în alte regiuni | HARTĂ

Mai multe regiuni ale ţării intră duminică, de la ora 12:00, sub avertizare Cod galben de furtună, fiind aşteptate rafale de vânt de 50-70 de kilometri la oră, ploi torenţiale şi căderi de grindină.

Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor.