Peskov acuză Turcia de trădare. Erdogan a eliberat cinci soldați ucraineni înainte de sfârșitul războiului

×
Codul embed a fost copiat

Forțele ucrainene au făcut progrese în sudul țării, avansând în două direcții în regiunea Zaporojie - spre Melitopol și Berdiansk. Informațiile au fost făcute publice duminică seară de șeful armatei Kievului.

În luptă, ar urma să se întoarcă și cei 5 comandanți care au apărat oțelăria Azovstal din Mariupol, cel mai mare oraș capturat de Rusia în război.

Soldații au revenit în Ucraina în același avion cu președintele Zelenski. Gestul a stârnit furie la Moscova, care acuză Turcia de încălcarea unei înțelegeri privind eliberarea lor.

Volodimir Zelenski, președintele ucrainean: „I-am adus acasă pe 5 dintre eroii noștri, comandanții apărării din Mariupol și uzina Azovstal. Au luptat eroic pentru Ucraina! Sunt recunoscător Turciei și președintelui Erdogan personal pentru ajutorul dat în eliberarea oamenilor noștri”.

Este discursul entuziast prin care președintele Ucrainei a marcat repatrierea celor 5 comandanți de la uzina Azovstal, deveniți simboluri ale rezistenței eorice în fața rușilor. I-a adus în Ucraina chiar Zelenski, în avionul luat pentru întoarcerea din mini-turneul său european.

Citește și
vladimir putin, valeri gherasimov
Bloggerii militari ruşi scriu că Putin i-ar fi luat lui Gherasimov conducerea operaţiunii din Ucraina

Purtătorul de cuvânt al președinției ruse a denunțat o trădare din partea Turciei. Dmitri Peskov a subliniat că, în condițiile acordului, luptătorii ar fi trebuit să rămână în Turcia până la sfârșitul războiului.

Peskov susține că Rusia nu a fost informată cu privire la eliberarea celor 5 comandanți. E totuși greu de crezut că președintele Erdogan ar fi luat o asemenea decizie fară măcar să-l prevină pe Vladimir Putin. Președintele rus ar urma să viziteze Turcia în august.

În altă ordine de idei, înainte de deschiderea summitului de la Vilnius, NATO a transformat capitala lituaniană într-o fortăreaţă apărată cu armament performant.

De marți, preşedintele american Joe Biden şi ceilalţi lideri ai Alianţei se vor întâlni la doar 32 km de gardul de frontieră al Lituaniei cu Belarusul și 150 de km de granița rusă.

Pentru a proteja reuniunea, 16 aliaţi NATO au trimis în total 1.000 de soldaţi, dar și sisteme avansate de apărare antiaeriană de care statele baltice nu dispun.

Germania a desfăşurat 12 vehicule lansatoare de rachete Patriot, folosite pentru a intercepta rachete balistice şi de croazieră sau avioane de război. 10 dintre acestea au fost instalate pe aeroportul din Vilnius, 8 îndreptate în direcţia Kaliningradului rusesc, celelalte două - spre Belarus.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Veste rea pentru Ucraina de la cel mai puternic aliat al său, SUA. Joe Biden: ”Și vorbesc serios, ceea ce spun”
Veste rea pentru Ucraina de la cel mai puternic aliat al său, SUA. Joe Biden: ”Și vorbesc serios, ceea ce spun”

Președintele Joe Biden a declarat pentru CNN, într-un interviu exclusiv, că Ucraina nu este încă pregătită pentru aderarea la NATO.

Bloggerii militari ruşi scriu că Putin i-ar fi luat lui Gherasimov conducerea operaţiunii din Ucraina
Bloggerii militari ruşi scriu că Putin i-ar fi luat lui Gherasimov conducerea operaţiunii din Ucraina

Şeful Statului Major General al armatei ruse, generalul Valeri Gherasimov, ar fi fost îndepărtat de la comanda războiului din Ucraina unde a fost pus în decembrie 2022, potrivit unor bloggeri militari ruşi citaţi de The Moscow Times.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.