Partenera lui Francois Hollande a fost spitalizata dupa ce a aflat de relatia acestuia cu o actrita

×
Publicitate

Jurnalista Valérie Trierweiler, partenera declarata a presedintelui Frantei, a fost spitalizata "pentru odihna si efectuarea unor analize medicale.

 

Potrivit ziarului Le Parisien, Valérie Trierweiler era foarte abatuta si marcata dupa dezvaluirile despre relatia pe care presedintele François Hollande ar avea-o cu actrita Julie Gayet. Prima Doamna a Frantei a fost internata intr-un spital din Paris de joi seara.

 

Biroul lui Valérie Trierweiler a confirmat ca aceasta a fost internata "vineri", dupa dezvaluirile revistei Closer, "pentru odihna si efectuarea unor analize medicale".

Valérie Trierweiler, in varsta de 48 de ani, ar urma sa fie externata luni.

Presedintele Frantei, Francois Hollande, este supus presiunilor pentru clarificarea situatiei personale, dupa dezvaluirile privind relatia cu actrita Julie Gayet, seful statului urmand sa faca marti un anunt important. Hollande este supus unor presiuni intense pentru clarificarea situatiei personale, in contextul in care revista Closer a dezvaluit ca ar avea o relatie secreta cu actrita Julie Gayet, in timp ce nu a fost facut un anunt oficial despre statutul relatiei cu actuala partenera, Valérie Trierweiler, care locuieste in continuare la Palatul Elysee si il va insoti pe presedinte in vizita oficiala la Washington.

Potrivit BBC, o conferinta de presa majora care urma sa fie o platforma pentru lansarea programului economic pe anul 2014, programata marti, ar urma sa devina o ocazie prin care presedintele Hollande va fi fortat sa faca un anunt oficial despre viata sa personala.

Jurnalista Valérie Trierweiler, partenera declarata a lui François Hollande, a pastrat tacerea dupa dezvaluirile privind o relatie amoroasa pe care presedintele Frantei ar avea-o cu actrita Julie Gayet.

Georges Fenech, un parlamentar din cadrul partidului de opozitie Uniunea pentru o Miscare Populara (UMP, de dreapta), a cerut demisia presedintelui Francois Hollande, argumentand ca exista riscul "distrugerii valorilor natiunii", dupa dezvaluirile privind relatia amoroasa a sefului statului francez. "Trebuie sa se puna problema demisiei lui François Hollande inainte ca valorile care au fondat o natiune sa fie distruse definitiv", a scris Georges Fenech, deputat UMP de Rhône, pe propriul blog. Intr-o reactie la dezvaluirile revistei Closer despre o relatie amoroasa a presedintelui François Hollande cu actrita Julie Gayet, parlamentarul a ridicat semne de intrebare in legatura cu cheltuirea fondurilor publice de catre presedintele socialist, criticat oricum pentru gestionarea crizei economice care afecteaza Franta si pentru o serie de masuri controversate, inclusiv permiterea casatoriilor intre persoane de acelasi sex. "Cum sa nu fim preocupati de prejudicii intolerabile aduse imaginii Frantei cand seful statului, care nu este un cetatean ca ceilalti, nu ezita sa intretina in fata intregii lumi o relatie nelegitima la Elysée, fiind surprins pe scuter mergand la intalniri galante, insotit de agenti de securitate remunerati din fonduri publice", a scris deputatul UMP, conform site-ului postului Europe1.

Georges Fenech este primul politician care cere demisia presedintelui Hollande. Liderul Frontului Popular, Marine Le Pen, si Harlem Désir, secretarul general al Partidului Socialist, au exprimat sustinere pentru respectarea vietii private a presedintelui.

Revista Closer a dezvaluit ca François Hollande, in varsta de 59 de ani, are o relatie amoroasa cu actrita Julie Gayet, in varsta de 41 de ani. Presedintele Francois Hollande a sugerat ca ar putea da in judecata publicatia pentru incalcarea vietii private, dar nu a negat informatiile despre relatia cu Julie Gayet.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
Citește și...
O femeie a renunțat la genele false și a descoperit că suferă de o boală rară. „Nu mă așteptam la așa ceva”

O femeie din Anglia susține că renunțarea la genele false i-a salvat viața, pentru că acestea ascundeau o tumoare cerebrală aflată în spatele ochiului. 

Avertismentul lui Viktor Orban: „O criză energetică serioasă se apropie”. Întreaga economie europeană este amenințată

Prim-ministrul Viktor Orban a declarat că Europa se confruntă cu o criză energetică serioasă și accelerată, care ar putea fi însoțită de penurie de energie și creșterea prețurilor. 

Averile miliardarilor, lovite de conflictul din Iran. Cei mai bogați oameni ai lumii, mai săraci cu 100 de miliarde de dolari

Războiul din Iran lovește averile miliardarilor. Cei mai bogați oameni ai lumii au pierdut peste 100 de miliarde de dolari într-o singură lună.

Recomandări
Germania, Italia, Spania, Portugalia și Austria cer UE taxă pe profiturile uriașe din energie. Măsurile luate de România

Marile economii europene revin la o soluție folosită în 2022: taxarea profiturilor excepționale ale companiilor din energie. În timp ce Bruxelles-ul analizează măsura, România taxează deja profiturile excepționale din petrol.

ANPC a facut controale înainte de Paște. Au fost aplicate amenzi de peste 7 milioane de lei. Neregulile găsite

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și super-marketuri din toată țara.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.