Marea Britanie vrea ca mesajele de pe WhatsApp sa poata fi decriptate. "Este total inacceptabil ca nu pot fi deschise"

61875191

Ministrul britanic de Interne, Amber Rudd, a declarat ca serviciul de mesagerie WhatsApp ar trebui sa sprijine serviciile de securitate prin decriptarea aplicatiei.

El a cerut companiilor online sa fie mai agresive in inchiderea site-urilor care sunt folosite de teroristi, in urma atacului de la Londra, transmite Bloomberg, citat de News.ro

Presa a dezvaluit sa Khalid Masood, care a ucis patru oameni in timpul atacului din apropierea Parlamentului de la Londra, a folosit WhatsApp cu putin timp inainte de atac, iar Rudd a spus ca compania trebuie sa faca mai mult pentru a combate terorismul.

”Este total inacceptabil” ca mesajele nu pot fi deschise. Trebuie sa ne asiguram ca serviciile de securitate au capacitatea de a intra in servicii criptate cum este WhatsApp”, a spus ministrul.

Dupa atac, ministrii britanici au criticat companiile care ofera servicii online ca nu au luat masuri adecvate pentru a opri raspandirea mesajelor care transmit ura.

Russa scris in Sunday Telegraph ca Internetul ”este folosit pentru incitarea si inspirarea violentei si raspandirea ideologiei extremiste”.

Ministrul de Externe Boris Johnson a declarat publicatiei Sunday Times ca aceste companii ”trebuie sa se opreasca sa faca bani din materiale violente ”

Rudd a mai spus ca a cerut directorilor de companii din industria Internetului sa aiba o intalnire.

”Avem nevoie de ajutorul companiilor de media sociala cum sunt Google, Twitter, Facebook. Si de al celor mai mici, platforme precum Telegram, Wordpress si Justpaste.it”, a afirmat ministrul.

Rud a adaugat ca este nevoie ca operatorii de media sociala sa aiba o atitudine mai proactiva, de lideri in impiedicarea teroristilor de a abuza de platformele lor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Riposta fermă a SUA asupra Iranului a vizat 80 de ținte. Ce au lovit americanii înaintea represaliilor Teheranului

De la Ankara, Donald Trump a anunțat că armistițiul cu Iranul s-a încheiat și i-a numit pe iranieni „oameni bolnavi și malefici”. 

Cum l-a calmat Mark Rutte pe Donald Trump la Ankara, în timp ce îi ataca pe aliații din NATO. Schema cu care l-a îmbunat

La summitul NATO din Turcia, Donald Trump a fost extrem de critic, în public, cu aliații și mult mai reținut în spatele ușilor închise cand a stat față în față cu șefii de stat ori de guvern. 

Grecia montează bariere plutitoare pentru a proteja turiștii de peștii-balon toxici de pe litoral

Grecia a început să instaleze bariere plutitoare de-a lungul plajelor din regiunea Eubeea pentru a-i proteja pe înotători de meduze și de populația tot mai numeroasă de pești-balon toxici.

Recomandări
Victorie pentru tabăra anti-Bolojan din PNL. Congresul, „anulat” temporar de judecători

Instanța a decis suspendarea provizorie a hotărârilor Congresului Extraordinar al PNL din 21 iunie 2026, inclusiv a alegerii noilor organe de conducere. Până la o soluționare ulterioară, pe fond, rămân în vigoare toate deciziile interne anterioare.

Cum își întărește apărarea România după summitul NATO. Programele în care a intrat țara noastră

România a anunțat la summitul NATO că va înființa, alături de alte state membre, „Banca pentru Apărare, Securitate și Reziliență”, prin intermediul căreia va fi sprijinită producția de echipamente militare. Unul dintre sediile instituției va fi la noi.

Harta salariilor nete din România. Județele în care se câștigă cel mai bine și cele rămase la coadă

În 2026, salariile românilor au continuat să crească, însă ritmul nu este același în toate domeniile. Diferențele nu se văd doar între meserii, ci și între județe.