Macron își cere scuze pentru eșecul Franței de a opri genocidul din Rwanda

62339032
Getty

Președintele Emmanuel Macron își va cere scuze pentru eșecul Franței de a opri genocidul din Rwanda la aniversarea a 30 de ani de la dezastrul umanitar, potrivit presei franceze.

Într-un mesaj video care va fi publicat duminică pe rețelele de socializare, Macron va recunoaște că „Franța, care ar fi putut opri genocidul cu aliații săi occidentali și africani, nu a avut voința să facă acest lucru”.

Duminică se împlinesc trei decenii de la începutul genocidului din Rwanda, care a fost ucis în masă a aproximativ 800.000 de persoane, în principal membri ai minorității etnice tutsi, de către militanții hutu între aprilie și iulie 1994.

Macron a fost invitat la o ceremonie în capitala Rwandei, Kigali, care comemora aniversarea genocidului, dar nu va participa. Franța va fi reprezentată în schimb de ministrul de externe Stéphane Séjourné și de supraviețuitorul genocidului, născut în Rwanda, Hervé Berville, secretar de stat.

Genocidul a fost mult timp o sursă de tensiune între Franța și Rwanda.

Un raport comandat de guvernul ruandez și publicat în 2021 a constatat că Franța a jucat un rol „semnificativ” în „permiterea” vărsării de sânge cu sprijinul său pentru regimul din Rwanda.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Cutremur în Taiwan. Momentul în care mai multe infirmiere care se agaţă de incubatoare pentru a salva bebeluşii

Cutremurul cu magnitudinea de 7,4 care a lovit Taiwanul săptămâna aceasta ar fi putut avea consecinţe grave pentru nou-născuţii de la o maternitate.

Cele 18 persoane date dispărute în urma cutremurului din Taiwan, în continuare de negăsit. Zeci de replici au zguduit zona

Salvatorii din Taiwan caută 18 persoane care mai sunt date dispărute, vineri, după cutremurul cu magnitudinea de 7,2 care a afectat zona montană pitorească de pe coasta de est a insulei.

Când ar urma să fie reluat transportul prin Portul Baltimore după prăbușirea podului Francis Scott Key

Corpul de ingineri al Armatei SUA a declarat că se aşteaptă să deschidă un nou canal spre Portul Baltimore până la sfârşitul lunii aprilie, dând astfel cale liberă transportului comercial blocat de podul prăbuşit

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii. 

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan.