Fiul fostului președinte yemenit, ucis de rebeli, cere răzbunare

Ali Abdullah Saleh
AFP

Fiul lui Ali Abdullah Saleh, fostul preşedinte yemenit ucis luni de rebelii houthi după ce a schimbat tabăra în războiul civil din ţara sa, a chemat la răzbunare împotriva mişcării şiite proiraniene.

Informația a fost transmisă de televiziunea saudită al-Ekbariya TV, preluată de Reuters, care precizează că nu a putut verifica deocamdată autenticitatea informaţiei, scrie Agerpres.

'Voi conduce bătălia până când ultimul houthi va fi alungat din Yemen (...) Sângele tatălui meu va fi iadul răsunând în urechile Iranului', a declarat Ahmed Ali Saleh, citat de televiziunea saudită.

El le-a cerut susţinătorilor tatălui său să 'ia înapoi Yemenul din mâinile miliţiilor houthi iraniene'.

Fostul preşedinte Saleh a fost ucis luni într-un atac al rebelilor houthi după ce şi-a abandonat aliaţii şiiţi în favoarea coaliţiei conduse de Riad.

Citește și
Al-Qaida
Şapte presupuşi membri ai Al-Qaida, ucişi cu o dronă în Yemen

Moartea lui Saleh complică şi mai mult conflictul din Yemen, a cărui evoluţie va depinde în mare măsură de partea de care se vor situa partizanii fostului preşedinte.

Coaliţia condusă de saudiţi miza pe fostul preşedinte pentru a le oferi un avantaj decisiv în război.

Saleh avea o largă susţinere în Yemen, inclusiv în rândul ofiţerilor din armată şi al liderilor tribali care s-au aflat în trecut sub comanda sa, iar aliaţii săi ar putea încă să aibă un impact asupra conflictului din ţară.

Ahmed Ali Saleh s-a aflat în arest la domiciliu în Emiratele Arabe Unite - membru cheie al alianţei arabe conduse de Arabia Saudită -, unde a deţinut funcţia de ambasador înainte de a se alătura Arabiei Saudite în lupta împotriva rebelilor houthi, care până în această săptămână au condus o mare parte din Yemen împreună cu fostul preşedinte Saleh.

Conform unor surse politice, Ahmed Ali Saleh fusese ţinut sub pază şi fără posibilitatea de a comunica cu exteriorul, într-o vilă din capitala Emiratelor, Abu Dhabi.

Prima sa declaraţie făcută publică ar putea semnala că foştii săi inamici din coaliţie îl aruncă în luptă împotriva houthi.

Ahmed Ali, puternicul fost comandant militar al Gărzilor Republicane de elită ale Yemenului, a părut să fie pregătit pentru a fi succesorul tatălui său şi ar putea fi ultima şansă a familiei sale de a-şi recâştiga influenţa.

Liderul houthi, Abdul Malik al-Houthi, a salutat luni, într-un discurs, moartea lui Saleh drept o victorie împotriva unei conspiraţii trădătoare a inamicilor saudiţi ai Yemenului şi a chemat la o mare adunare, marţi, în apropierea locului loviturilor aeriene. El a întins de asemenea o mână partidului politic al lui Saleh, declarând că mişcarea sa nu are nicio dispută cu acesta, o afirmaţie semnificativă pentru influenţa pe care aliaţii lui Saleh o deţin încă în Yemen, notează Reuters

Articol recomandat de sport.ro
Sorana Cîrstea, cel mai greu anunț al carierei | FOTO
Sorana Cîrstea, cel mai greu anunț al carierei | FOTO
Citește și...
Rachetă de croazieră trasă în direcția unei centrale nucleare din Abu Dhabi
Rachetă de croazieră trasă în direcția unei centrale nucleare din Abu Dhabi

Rebelii houthi din Yemen au anunţat că au tras o rachetă de croazieră în direcţia unei centrale nucleare aflate în Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite (EAU), relatează duminică agenţia Reuters.

Şapte presupuşi membri ai Al-Qaida, ucişi cu o dronă în Yemen
Şapte presupuşi membri ai Al-Qaida, ucişi cu o dronă în Yemen

Şapte presupuşi membri ai Al-Qaida au fost ucişi de o dronă, noaptea trecută, în sudul Yemenului, a anunţat un responsabil al serviciilor de securitate, conform Le Figaro.

ONU: Lumea va vedea cea mai mare foamete din ultimele decenii, cu milioane de victime
ONU: Lumea va vedea cea mai mare foamete din ultimele decenii, cu milioane de victime

Șeful Biroului ONU pentru afaceri umanitare a avertizat miercuri că, în cazul în care coaliția condusă de Arabia Saudită nu va permite accesul ajutorului umanitar în Yemen, aceasta va provoca "cea mai mare foamete pe care a văzut-o lumea de multe decenii”

Prinţ saudit, mort într-un accident de elicopter. Imaginile filmate înainte de prăbuşire
Prinţ saudit, mort într-un accident de elicopter. Imaginile filmate înainte de prăbuşire

Prinţul saudit Mansour ben Moqren, viceguvernatorul provinciei Assir, a murit, duminică, într-un accident de elicopter în sudul Arabiei Saudite, aproape de graniţa cu Yemenul.

Recomandări
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Bucureștenii aleg noul Primar General al Capitalei. Prezența la vot, 10%
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Bucureștenii aleg noul Primar General al Capitalei. Prezența la vot, 10%

Pe 7 decembrie 2025 bucureștenii sunt chemați la urne pentru a-și alege noul primar general al Capitalei, în cadrul alegerilor locale parțiale. Scrutinul are loc după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale.

Alegeri locale 2025. Nicușor Dan: Am votat pentru o Românie în Occident, pentru aceste valori care cred că ne definesc. VIDEO
Alegeri locale 2025. Nicușor Dan: Am votat pentru o Românie în Occident, pentru aceste valori care cred că ne definesc. VIDEO

Președintele României Nicușor Dan a votat pentru alegerile locale de la Primăria Municipiului București la ora 9:15. Fostul edil al Capitalei a votat la școala Luceafărul din sectorul 5 din București, însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru.

Traian Băsescu: Am votat îngrijorat. România nu e într-o situaţie grozavă. Nu alegerile acestea vor rezolva lucrurile
Traian Băsescu: Am votat îngrijorat. România nu e într-o situaţie grozavă. Nu alegerile acestea vor rezolva lucrurile

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat duminică, după ieşirea de la urne, că a votat "îngrijorat", pentru că România nu este într-o situaţie "grozavă", adăugând că nu alegerile pentru Capitală vor rezolva lucrurile.