Experţii ONU susţin că au găsit rămăşiţele unei rachete nord-coreene la Harkov

62420826
Getty

Resturile unei rachete care a lovit orașul ucrainean Harkov în data de 2 ianuarie proveneau de la o rachetă balistică nord-coreeană.  

Observatorii care monitorizează respectarea sancţiunilor ONU au întocmit un raport adresat unui comitet al Consiliului de Securitate. În raportul de 32 de pagini consultat de Reuters, experţii ONU au ajuns la concluzia că „resturile recuperate de la o rachetă care a aterizat în Harkov, Ucraina, la 2 ianuarie 2024, provin de la o rachetă din seria Hwasong-11 a RPDC" şi încalcă embargoul asupra armelor impus Coreei de Nord.

Cunoscută în mod oficial sub numele de Republica Populară Democrată Coreeană (RPDC), Coreea de Nord se află sub incidenţa sancţiunilor ONU pentru programele sale balistice şi nucleare încă din 2006, iar aceste măsuri au fost consolidate de-a lungul anilor.

Trei observatori ai sancţiunilor s-au deplasat în Ucraina la începutul acestei luni pentru a inspecta resturile şi nu au găsit nicio dovadă că racheta a fost fabricată de Rusia. Ei „nu au putut identifica în mod independent de unde a fost lansată racheta şi nici de către cine", se spune în raport.

„Informaţiile privind traiectoria furnizate de autorităţile ucrainene indică faptul că a fost lansată de pe teritoriul Federaţiei Ruse", au scris aceştia într-un raport datat pe 25 aprilie şi adresat către Comitetul pentru sancţiuni împotriva Coreei de Nord al Consiliului de Securitate.

„O astfel de locaţie, în cazul în care racheta se afla sub controlul forţelor ruseşti, ar indica probabil că a fost achiziţionată de către cetăţeni ai Federaţiei Ruse", au spus ei, adăugând că aceasta ar fi o încălcare a embargoului asupra armelor impus Coreei de Nord în 2006.

Misiunile Rusiei şi Coreei de Nord la Naţiunile Unite nu au răspuns imediat la o solicitare de comentarii cu privire la raportul celor care monitorizează sancţiunile, precizează Reuters.

Statele Unite şi alte ţări au acuzat Coreea de Nord că a transferat arme către Rusia pentru a le folosi împotriva Ucrainei. Atât Moscova, cât şi Phenianul au negat acuzaţiile, dar şi-au promis anul trecut să aprofundeze relaţiile militare.

La o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU din februarie, SUA au acuzat Rusia că a lansat rachete balistice furnizate de RPDC împotriva Ucrainei în cel puţin nouă ocazii.

Observatorii ONU au declarat că rachetele balistice din seria Hwasong-11 au fost testate pentru prima dată în mod public de Phenian în 2019.

Luna trecută, Rusia şi-a exercitat dreptul de veto la reînnoirea anuală a mandatului experţilor care monitorizează sancţiunile ONU. Ei monitorizează de 15 ani aplicarea sancţiunilor ONU asupra Coreei de Nord prin programele sale nucleare şi balistice. Mandatul actualului grup de experţi va expira marţi.

La câteva zile de la atacul din 2 ianuarie, biroul procurorului din regiunea Harkov a prezentat presei fragmente din rachetă, afirmând că aceasta era diferită de modelele ruseşti şi că „este posibil să fie o rachetă care a fost furnizată de Coreea de Nord", conform news.ro. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Zelenski, discuție de urgență cu șeful NATO, Jens Stoltenberg. Cele două mari solicitări ale liderului de la Kiev

Șeful NATO, Jens Stoltenberg, a efectuat, luni, o vizită neanunțată la Kiev. Cu această ocazie, el a discutat cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

SUA acuză armata israeliană de încălcarea drepturilor omului și anunță o decizie controversată. Ce va face Washingtonul

Departamentul de Stat al SUA a găsit cinci unităţi ale armatei israeliene responsabile de încălcări grave ale drepturilor omului în incidente individuale, dar spune că acestea vor continua să primească sprijin militar american, relatează BBC.

Regele Charles al III-lea, primul angajament public major după ce a fost diagnosticat cu cancer. Gestul suveranului britanic

Regele Charles al III-lea efectuează, marţi, primul său angajament public major după ce a fost diagnosticat cu cancer, anunţă BBC.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.