Emmanuel Macron, despre înfrângerea Franței în finala Cupei Mondiale: „Les Bleus ne-au făcut să visăm” | GALERIE FOTO

macron si mbappe
IMAGO

Preşedintele Emmanuel Macron, care a venit din nou în Qatar pentru a asista din tribune la finala Cupei Mondiale, pierdută de Franţa în faţa Argentinei după loviturile de departajare, a avut o primă reacţie pe Twitter.

Les Bleus ne-au făcut să visăm”, a scris ulterior pe Twitter preşedintele francez, dând glas tristeţii, dezamăgirii, dar şi aprecierii, sentimente faţă de echipa naţională pe care le împărtăşeau mulţi francezi duminică seara, după un meci extrem de disputat, în care au revenit spectaculos după ce au fost conduşi cu 2-0, au intrat în prelungiri, unde au fost conduşi cu 3-2, apoi au egalat în ultimele minute, pentru ca în final să piardă titlul la loviturile de la 11 metri.

Suporter înfocat al naţionalei, Emmanuel Macron a venit şi miercuri în Qatar şi le-a purtat noroc fotbaliştilor francezi, care au obţinut calificarea în finală. Emmanuel Macron trebuia să participe în acea zi la un summit UE-ASEAN, dar l-a rugat pe cancelarul german Olaf Scholz să-l reprezinte.

În timpul finalei de duminică, imaginile transmise de camerele de televiziune l-au surprins pe preşedintele francez în tribuna oficială bucurându-se şi gesticulând în picioare după fiecare gol înscris de naţionala Franţei. După înfrângere, preşedintele a fost văzut consolându-l pe Kylian Mbappe chiar pe terenul de fotbal.

Mulţi comentatori sunt de părere că finala Franţa - Argentina din 2022 a fost una dintre cele mai frumoase finale din istoria Cupei Mondiale.

Înaintea meciului pe care Franţa l-a avut cu Polonia în optimile de finală ale Cupei Mondiale, Emmanuel Macron dăduse corect scorul şi a nimerit şi marcatorii, arătând că se pricepe la fotbal.

În 2018, când Franţa a câştigat Cupa Mondială în faţa Croaţiei, preşedintele Macron, dar şi preşedinta de atunci a Croaţiei, Kolinda Grabar-Kitarovic, au asistat la meci în tribune, la Moscova, alături de preşedintele ţării gazdă, Vladimir Putin.

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Staţia de metrou „Argentina” din Paris, situată pe magistrala 1 de la Paris, a fost redenumită „Franţa - Allez Les Bleus!” cu ocazia finalei de dumincă, de la Cupa Mondială din Qatar.

Croația a învins Marocul în finala mică a Cupei Mondiale la fotbal | GALERIE FOTO

Selecționata Croației a încheiat Cupa Mondială 2022 pe ultima treaptă a podiumului, după ce, sâmbătă, a dispus de Maroc, în finala mică, scor 2-1.

Incidente violente în Franța, după meciul Franța-Maroc. Peste 100 de persoane, arestate. Un copil a fost călcat cu mașina

Poliţia a efectuat 115 arestări în zona Parisului, în urma victoriei Franţei în meciul de la Cupa Mondială în faţa Marocului. La Montpellier, un băiat de 14 ani a murit după ce a fost lovit de o mașină.

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce Messi a făcut spectacol în fața Croației | GALERIE FOTO

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială din Qatar. "Pumele" au trecut, marți, în semifinale, de Croația, scor 3-0.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.