ECDC: A fost depășit pragul de 200.000 de decese cauzate de COVID-19 în țările europene

62153699
Getty

Numărul persoanelor care au decedat în urma infectării cu noul coronavirus a depăşit 200.000 în Uniunea Europeană şi statele europene, potrivit statisticii furnizate duminică de Centrul European pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (ECDC).

ECDC indică un număr de aproape 4,8 milioane de cazuri de infectare şi 200.587 de decese, potrivit Agerpres.

Cele mai multe decese au avut loc în Marea Britanie (peste 43.000), urmată de Italia, Spania şi Franţa.

Datele acoperă Spaţiul Economic European (SEE), care cuprinde ţările Uniunii Europene, fosta ţară membră Marea Britanie,
plus Norvegia, Islanda şi Liechtenstein. Elveţia nu este inclusă în această statistică.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii include în jur de 53 de state în regiunea 'Europa', raportând astfel un bilanţ mai mare al infectărilor şi deceselor: 7,8 milioane de infectări, din care 255.000 de decese.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | O prezentatoare meteo, ritual bizar pentru echipa Mexicului
FOTO | O prezentatoare meteo, ritual bizar pentru echipa Mexicului
Citește și...
Premierul britanic Keir Starmer a avertizat că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030

Rusia ar putea ataca NATO "până în 2030", a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație.

Cum va fi anunțată omenirea dacă este detectată viață inteligentă în Univers: cercetătorii actualizează protocolul global

Cercetătorii care caută semne ale vieții extraterestre inteligente au publicat noi recomandări privind modul în care ar trebui gestionate eventualele semnale provenite de la civilizații din afara Pământului, în speranța că vor evita panica, dezinformarea.

Bulgaria a intensificat supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanţa

Forţele Navale bulgare au luat măsuri de consolidare a supravegherii coastei bulgare a Mării Negre, în urma exploziei de vineri a unei drone maritime ucrainene în portul Constanţa, a anunţat Ministerul Apărării de la Sofia, transmite agenţia EFE.

Recomandări
Nicuşor Dan: „Prima opţiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate”

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima opțiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac a fost opțiunea cea mai bună.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.