Dronă americană de 110 milioane de dolari, doborâtă cu o rachetă de pe un camion

sua, iran, sanctiuni, avion, militari, drona, donald trump,
AP

O dronă americană a fost distrusă la 20 iunie de o rachetă iraniană, ceea ce a fost la un pas de a declanșa un conflict armat între cele două țări.

Potrivit CNN, americanii au pierdut în acest incident o dronă RQ-41, a cărei valoare se ridică la 110 milioane de dolari, iar ce este și mai îngrijorător, pentru Pentagon, este faptul că această dronă a fost doborâtă de o rachetă instalată pe un camion.

Imagini cu sistemul folosit pentru doborârea dronei în galeria foto

Drona denumită Global Hawk are nevoie de trei oameni pentru o pilota. Cu o lățime ca cea a unui Boeing 737, dotată cu un motor Rolls Royce, drona poate zbura cu o viteză de 800 de kilometri pe oră și poate furniza imagini de la o înălțime de 20.000 de metri, pentru a nu fi în raza rachetelor balistice.

Chiar dacă se apropie prea mult, acestea sunt dotate cu un radar și un sistem de avertizare.

Citește și
Iran
Cum s-au derulat atacurile cibernetice contra Iranului. "Moarte Americii!", în parlament

Drona americană a fost doborâtă în timp ce se afla la o înălțime de 6.700 de metri, ceea ce semnifică faptul că Teheranul a investit foarte mult în capabilitățile sale militare, scrie CNN.

"Iranienii lucrează. Incidentul arată că atunci când iranianii fac investiții, atunci chiar contează. Știam că se întâmplă asta la capitolul rachete balistice, dar nu și la nivelul scutului de apărare. În urmă cu câțiva ani, un astfel de incident ar fi fost o surpriză, însă acum sistemul lor defensiv arată mult mai bine", a declarat Jeremy Binnie, editor al publicației Jane's Defence Weekly.

Deși americanii susțin că drona a fost doborâtă deasupra Golfului Oman, în apele internaționale, la o distanță de 34 de kilometri de teritoriul Iranului, versiunea Teheranului este că drona se afla pe teritoriul Iranian, pentru o ''misiune de spionaj''.

Americanii au dat publicității o imagine cu locul în care a fost doborâtă drona, lăsând să se vadă și traseul de zbor al acesteia, pentru a arăta că nu a ajuns în spațiul aerian Iranian.

 

Iranienii au folosit un sistem de rachete Khordad 3

 

Iranienii au anunțat că au folosit un sistem de rachete Khordad 3 pentru a doborî drona, care are o rază de acțiune de 75 de kilometri și care poate lovi un obiect aflat la până la 30 de kilometri. "Însă, se pare că acest sistem se afla pe un camion în momentul în care a reușit să doboare drona", mai scrie CNN.

Doborârea dronei s-a produs într-un context extrem de tensionat după ce tancuri petroliere aflate în Marea Oman au fost ţinta unor atacuri de origine necunoscută. Washingtonul a susţinut că cele două nave au fost atacate de Iran, afirmând că a recuperat fragmente de mine magnetice ale armatei iraniene, în timp ce Iranul a respins orice implicare în acest atac, iar preşedintele iranian Hassan Rouhani a calificat acuzaţiile americane drept ''propagandă''.

Ulterior, președintele Donald Trump a declarat că a fost la un pas de a declanșa un conflict armat, dar că s-a răzgândit.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Rusia susţine că drona americană doborâtă se afla în spaţiul aerian al Iranului
Rusia susţine că drona americană doborâtă se afla în spaţiul aerian al Iranului

Secretarul Consiliului Securităţii Rusiei, Nikolai Patruşev, a afirmat marţi că drona americană doborâtă de Iran se afla în spaţiul aerian iranian şi nu în spaţiul aerian internaţional după cum susţine Washingtonul, informează AFP.

Cum s-au derulat atacurile cibernetice contra Iranului.
Cum s-au derulat atacurile cibernetice contra Iranului. "Moarte Americii!", în parlament

Donald Trump a oprit aproape în ultimul moment bombardamentele. Au fost, totuși, represalii după ce iranienii au doborât o dronă americană fără pilot, pe 20 iunie.

Donald Trump a explicat de ce NU a mai bombardat Iranul
Donald Trump a explicat de ce NU a mai bombardat Iranul

Donald Trump a explicat în două mesaje pe Twitter că a fost la un pas de a lansa un atac asupra Iranului, dar că a renunțat pentru că atacul nu ar fi fost proporțional. 

Iranul a publicat primele imagini cu drona americană distrusă. VIDEO
Iranul a publicat primele imagini cu drona americană distrusă. VIDEO

Iranul a publicat primele imagini în care ar apărea drona americană distrusă. 

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.