Coreea de Nord s-a suparat si pe China, singurul ei aliat. Beijingul, acuzat ca "a depasit linia rosie"

61881985

Presa nord-coreeana a avertizat, joi, ca Beijingul a depasit "linia rosie" in relatia cu Phenianul. Un comentariu in cotidianul Rodong Sinmun a promis ca tara nu va renunta la programul sau nuclear.

Publicatia a acuzat China ca "danseaza dupa cum ii canta Statelor Unite" si ca ofera motive Washingtonului pentru a aduce mai multe resurse militare in peninsula coreeana, informeaza CNN.

Comentariul le-a solicitat ziarelor chinezesti Daily People si Global Times sa se abtină de la a face remarci care risca sa submineze relatiile dintre cele două tari. Articolul vine pe fondul intensificarii tensiunilor din regiune.

"Nu vom implora niciodata"

Rodong Sinmun a criticat in mod special apelul presei chineze pentru mai multe sanctiuni impotriva Coreei de Nord ca o modalitate de a preveni razboiul. "Nu am trecut" linia rosie "a relatiei (Coreea de Nord) -China", a spus comentatorul. Se spune ca cele doua publicatii chineze au afirmat ca programul nord-coreean al armelor nucleare reprezinta o amenintare pentru China. "Ei chiar vorbeau prostii precum Coreea de Nord provoaca tensiuni in nord-estul Asiei si "ofera motive americanilor pentru folosirea unor active strategice in regiune", a spus comentariul atribuit unui autor pe nume Kim Chol.

Acesta a afirmat ca programul nuclear al Coreei de Nord exista pentru a proteja tara de invazie, iar Phenian nu o va elimina pentru a usura tensiunile. "Coreea de Nord nu va implora niciodata pentru mentinerea prieteniei cu China, riscand programul sau nuclear care este pretios ca si viata sa, indiferent cat de valoroasa este prietenia", a spus acesta.

„Hiper-agresiv“

Intrebat despre comentariul de joi, purtatorul de cuvant al Ministerului chinez al Afacerilor Externe, Geng Shuang, a declarat ca Beijingul a fost ferm in apelul sau pentru denuclearizarea peninsulei coreene "pentru a mentine pacea si stabilitatea regiunii". Global Times, un tabloid sanctionat de stat, a lovit joi Rodong Sinmun intr-un articol: "Editorialul nu este altceva decat o piesa hiperagresiva complet plina de pasiune naționalista". Phenianul se confrunta in mod evident cu o anumita forma de logica irationala asupra programului sau nuclear".

Publicatia a oferit o usoara lauda pentru Phenian, pentru ca nu a efectuat inca un al saselea test nuclear si pentru ca a fost "retinut" in testele de rachete recente. Ultimul dintre acestea a fost saptamana trecuta, cand o racheta de testare din Coreea de Nord a explodat pe teritoriul nord-coreean, inainte de a ajunge in ocean.

Intre timp, SUA au continuat exercițiile militare care au infuriat Coreea de Nord. Cel mai recent dintre acestea a fost luni, cand doua bombardiere americane B-1 din Guam au efectuat un exercitiu comun cu Coreea de Sud si fortele aeriene japoneze deasupra Peninsulei Coreene, potrivit Fortelor Aeriene ale SUA. Dupa acest exercitiu, Phenian a spus ca actiunile SUA au adus regiunea "intr-un punct aproape de razboiul nuclear".

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Cel putin 15 persoane au fost ranite, in urma unei explozii la o fabrica chimica din Spania. VIDEO

O explozie puternica a izbucnit, joi, intr-o fabrica chimica din orasul spaniol Arganda del Rey.

Printul Philip, sotul Reginei Elisabeta, nu isi va mai indeplini indatoririle publice. Anuntul facut de Casa Regala

Printul Philip al Marii Britanii nu isi va mai indeplini indatoririle publice incepand cu aceasta toamna, transmite Reuters. Potrivit Palatului Buckinghan, Regina Elisabeta va continua sa-si desfasoare toate activitatile aferente functiei regale.

Fotbalist arestat in Brazilia in timpul unui meci, fiind acuzat ca face parte dintr-un grup de infractori

Fotbalistul brazilian Marlon Natanael de Lima Alexandre a fost arestat, miercuri, la Porto Alegre, in timpul unui meci din liga secunda regionala din Río Grande do Sul, el fiind acuzat ca face parte dintr-un grup de infractori, informeaza cotidianul As.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.