Conflict sângeros în estul Ucrainei. Separatiştii au ucis 5 soldaţi, dar au suferit pierderi grele

61981466
AFP

S-au dat lupte grele între militarii Kievului şi separatiştii pro-ruşi din Lugansk, cu doar câteva zile înainte de intrarea în vigoare a armistiţiului legat de începerea anului şcolar.

 

Cinci soldaţi ucraineni şi-au pierdut viaţa şi alţi şapte au fost răniţi joi, în ajunul Zilei Naţionale a Ucrainei, în cele mai violente confruntări din ultimele luni cu separatiştii proruşi în estul ţării, cu numai câteva zile înainte de intrarea în vigoare a unui armistiţiu legat de începerea anului şcolar la 1 septembrie, informează France Presse.

Potrivit unui purtător de cuvânt al armatei ucrainene, Dmitro Guţuliak, rebelii au încercat să cucerească puncte de observaţie aflate sub controlul forţelor proguvernamentale în regiunea Lugansk (est).

'După luptele care au durat cinci ore, patru soldaţi ucraineni au fost ucişi, iar alţi şapte s-au ales cu răni de o gravitate diferită', a afirmat acelaşi purtător de cuvânt, adăugând că un alt militar ucrainean a fost ucis de tiruri cu arme grele într-un incident separat.

Aşa-zisele autorităţi separatiste ale autoproclamatei republici populare Lugansk susţin însă că forţele ucrainene le-au atacat poziţiile.

Într-o intervenţie televizată, preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a reacţionat, afirmând că opt militari separatişti au fost 'neutralizaţi' şi alţi 11 răniţi. 'Ruşii au eşuat, încălcând regimul de încetare a focului şi acordurile de la Minsk', a adăugat el.

Conflictul între separatiştii proruşi şi armata ucraineană s-a soldat cu peste 10.000 de morţi de la declanşarea sa în 2014. Acordurile de pace semnate în 2015 la Minsk şi instituirea numeroaselor armistiţii au permis reducerea considerabilă a confruntărilor, dar violenţe au loc în continuare cu regularitate.

Partea politică a acestor acorduri a rămas literă moartă, cele două tabere pasând una alteia responsabilitatea pentru eşec.

Miercuri, un nou armistiţiu care urmează să intre în vigoare la 29 august, pentru începerea anului şcolar, a fost anunţat de către purtătorul de cuvânt ucrainean de pe lângă Grupul de Contact, compus din reprezentanţi ai Kievului, Moscovei şi Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).

Preşedintele Petro Poroşenko a prezentat scuze joi pentru că a 'făcut promisiunea unui succes rapid al operaţiunii antiteroriste' după alegerile din mai 2014. 'De la început, era necesar să-i îndreptăm pe toţi spre o luptă lungă pentru pământul nostru', a afirmat el.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Resturile podului din Genova s-ar putea prăbuşi peste oraş. Avertismentul experţilor

43 de oameni au murit în prăbuşirea podului Morandi, iar acum autorităţile se tem că părţile rămase în picioare ar putea provoca o nouă tragedie.

O nouă epidemie de Ebola, în Congo. Sunt peste 60 de morţi

Febra hemoragică Ebola afectează acum o regiune din R. D. Congo unde are loc şi un conflict armat, iar riscul ca epidemia să se extindă este foarte mare.

Un turist va sta peste 11 ani după gratii din cauza unei sticle cu băutură

Un artist rus a fost condamnat la 11 ani şi jumătate de închisoare pentru că a adus dintr-o excursie în Peru o sticlă cu o băutură conţinând substanţa halucinogenă cunoscută drept ayahuasca.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.