Cel mai important lacas crestin, in pericol. Ce se intampla cu Biserica Sfantului Mormant

Biserica Sfantului Mormant, Ierusalim

Un inalt prelat de la Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim a anuntat ca fondurile institutiei au fost blocate de autoritatile israeliene, din cauza unei neintelegri, privind o factura neplatita la utilitati.

Preotul ortodox Isidoros Fakitsas spune ca in prezent, biserica nu poate plati salarii sau facturi, din aceasta cauza, scrie Fox News.

Conducerea lacasului de cult se gandeste la o forma inedita de protest in urma acestei decizii: sa inchida biserica timp de o zi intreaga.

Conturile institutiei au fost blocate in urma cu 2 saptamani si deja este pe rol in proces intre Biserica Sfantului Mormant si compania care furnizeaza apa.

Fatiksas spune ca o solutie ar fi deschiderea unui alt cont bancar. Lacacul de cult a fost dintotdeauna scutit de la plata facturii la apa, pana in urma cu cativa ani, cand o companie israeliana a inceput sa ceara achitarea datoriilor, care in prezent se ridica la 2,3 milioane de dolari.

Citește și
Lumina Sfanta
10.000 de credinciosi au mers la Ierusalim ca sa vada miracolul din biserica Sfantului Mormant

Fiecare cult crestin din sfantul lacas si-ar fi platit factura, insa aceasta datorie a fost uitata, declara prelatul.

In prezent, din cauza blocarii conturilor, biserica nu poate plati salariile a 500 de preoti, a 2.000 de profesori si functionarea a 30 de scoli crestine din Iordania si Cisiordania.

Avand in vedere importanta deosebita a acestei biserici, ministerul israelian al turismului va media conflictul dintre cele 2 parti. O situatie similara a avut loc si in 2010, cand primaria Ierusalimului a amenintat ca va opri alimentarea cu apa din cauza neachitatii facturilor.

Biserica Sfantului Mormant se afla pe locul unde crestinii cred ca a fost rastignit si ingropat Iisus Hristos. Cladirea a fost construita in anul 325, la ordinul imparatului Constantin, pe locul unde se afla un templu pagan inchinat Afroditei.

In anul 1009, biserica initiala a fost distrusa complet, la ordinul califului Al-Hakim bi-Amr Allah, iar cladirea a fost reconstruita in 1048. In decursul anilor au avut loc redecorari si extinderi ale cladirii, iar forma actuala dateaza din anul 1870.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Descoperire istorica la Ierusalim. Prima dovada care atesta existenta orasului unde s-a nascut Iisus
Descoperire istorica la Ierusalim. Prima dovada care atesta existenta orasului unde s-a nascut Iisus

O pietricica de dimensiunea unei monede este una din cele mai importante descoperiri arheologice din Israel. Ea atesta existenta orasului Betleem, asa cum a fost el descris in Biblie.

10.000 de credinciosi au mers la Ierusalim ca sa vada miracolul din biserica Sfantului Mormant
10.000 de credinciosi au mers la Ierusalim ca sa vada miracolul din biserica Sfantului Mormant

Patriarhul Teofilos al treilea a coborat in mormintul sacru al Mantuitorului, de unde s-a intors cu lumina pe care a impartit-o pelerinilor. Ritualul aprinderii focului sfant in Sambata Mare este cel mai vechi ritual crestin, datand din secolul al IV-lea.

Descoperirea care schimba 2.000 de ani de Crestinism.
Descoperirea care schimba 2.000 de ani de Crestinism. "Iisus nu a INVIAT"

Arheologii au descoperit la Ierusalim un mormant din secolul I d.Ch. Acesta adaposteste un osuar cu o inscriptie care sugereaza ca acolo este posibil sa fi fost ingropat Iisus.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.