Planul Italiei după relaxarea restricțiilor: măști gratuite și o aplicație de urmărire

62121318

Domenico Arcuri, comisarul extraordinar al guvernului italian pentru criza COVID-19, a subliniat marţi necesitatea de a impulsiona producţia internă a măştilor de protecţie.

El a precizat că din luna mai va funcţiona şi o aplicaţie de telefon pentru a urmări contactele cu persoanele pozitive, relatează EFE.

Arcuri a susţinut decizia guvernului, criticată însă de cei care au calificat-o drept economie de război, de a stabili preţul maxim al măştilor de protecţie la 0,50 eurocenţi bucata. Deocamdată a fost încheiat un acord cu unele firme care produc măşti în Italia pentru a putea fi vândute în medie cu 0,38 eurocenţi şi acorduri cu alte 106 companii pentru ca măştile să fie fabricate pe plan intern.

El a asigurat că nimeni nu poate vinde măşti medicale cu peste 0,50 eurocenţi bucata, precizând că doar în acest mod vor fi prejudiciaţi speculanţii şi "cei care vor să facă bani profitând de starea de urgenţă şi de suferinţă".

De aceea, a explicat el, statul trebuie să cumpere toate măştile avute la dispoziţie şi să impulsioneze producţia, subliniind că "cine se gândeşte că fixarea unui preţ maxim reduce capacitatea unei firme italiene de a le produce dă dovadă de superficialitate sau este prost informat". Arcuri a precizat că deocamdată au fost distribuite 4 milioane de măşti şi că în depozitele regionale se află în total 47 de milioane de unităţi.

Începând de luni 4 mai, când va fi reluată circulaţia liberă a persoanelor, "vor fi distribuite câte 12 milioane de măşti pe zi; în iunie 18 milioane de bucăţi zilnic; în iulie, 25 de milioane iar în septembrie când vor începe cursurile cantitatea va ajunge la 30 de milioane", a promis Arcuri.

El a asigurat că Italia este ţara care a realizat cel mai mare număr de teste în rândul populaţiei. Până în prezent au fost efectuate 1.789.662 de teste pentru coronavirus, iar în ultimele patru zile 147.306 de teste. Ceea ce înseamnă că am efectuat 2.260 de teste la 100.000 de locuitori", a declarat Arcuri, subliniind că Italia este pe primul loc în lume în realizare de teste pe număr de locuitori.

Alte 2 milioane de teste au fost distribuite comunităţilor regionale în perspectiva următoarelor faze.

În ce priveşte aplicaţia de telefon (app), pentru a urmări contactele cu persoanele pozitive, aceasta va fi disponibilă din mai şi va putea fi descărcată voluntar pe smartphone-ul personal. Aplicaţia se numeşte 'Immuni' şi avertizează utilizatorul dacă a intrat în contact cu o persoană pozitivă la coronavirus.

Deşi premierul italian, Giuseppe Conte, nu a menţionat-o la conferinţa de presă în care a prezentat primele măsuri de relaxare a restricţiilor, Arcuri a asigurat că se lucrează deja la această aplicaţie. "În mai vor începe primele funcţii precum urmărirea contactelor iar pe viitor vor fi active şi altele precum prezentarea zilnică a datelor clinice", a explicat Arcuri.

Deocamdată nu s-a decis dacă datele colectate vor fi înmagazinate în dispozitivele mobile ale utilizatorului, sau înr-un server public. Acesta este unul dintre subiectele cele mai controversate ca urmare a necesităţii garantării intimităţii persoanelor. Arcuri a explicat că programul va detecta contactele cu persoanele care durează aproximativ 15 minute şi care se află la doi metri distanţă prin utilizarea tehnologiei bluetooth a telefonului.

"Aplicaţia de urmărire a contactelor va activa alerta, de exemplu, dacă domnul Rossi a intrat în contact timp de peste 15 minute cu o persoană pozitivă la coronavirus. Cercetătorii asigură că timpul minimum de contagiere în cazul unui contact cu o persoană declarată pozitiv este de 15 minute, iar distanţa de risc variază între unul şi doi metri, astfel încât trebuie avută în vedere limita maximă", a avertizat el.

După emiterea alertei, persoana respectivă trebuie să ia legătura cu serviciile sanitare pentru a începe protocolul şi a se supune testului pentru detectarea coronavirusului.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Reacția lui Donald Trump, după ultima ofertă făcută de Iran pentru încheierea războiului. VIDEO

Președintele american Donald Trump a declarat vineri că nu este mulțumit de ultima ofertă a Iranului pentru încheierea războiului cu SUA și Israelul, care durează de două luni, transmit dpa și Reuters.

Preşedintele unei țări din UE a respins legea „divorţului rapid”. Decizia stârnește reacții dure din partea guvernului

Președintele conservator polonez Karol Nawrocki a folosit joi dreptul de veto pentru a respinge o reformă adoptată de parlament, care propunea simplificarea divorțului pentru cuplurile fără copii minori, printr-o procedură la Oficiul de Stare Civilă.

SUA adoptă noi sancţiuni împotriva Iranului şi avertizează navele să nu plătească taxe la traversarea Strâmtorii Ormuz

Statele Unite au introdus vineri noi sancţiuni împotriva intereselor iraniene şi au avertizat navele din terţe ţări să nu le achite iranienilor niciun fel de taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, informează AFP.

Recomandări
Ruptură în Opoziție înainte de votul moțiunii. „N-aș vrea să fim instrumentul prin care partidele își ating obiectivele”

În timp ce majoritatea românilor erau atenți să nu li se ardă carnea pe grătar, pe scena politică a continuat lupta pentru moțiune, prin care PSD și AUR vor să dea jos Guvernul Bolojan. 

Scumpiri la carburanți în minivacanța de 1 Mai. Cât a ajuns să coste un litru de benzină astăzi

Zilele libere au început cu scumpiri în benzinării. După ieftinirile din ultima perioadă, prețurile carburanților au început din nou să urce.

Iranul vine cu o ofertă surpriză pentru Washington. Ar putea debloca negocierile de pace

Iranul a prezentat Statelor Unite o nouă propunere menită să relanseze negocierile pentru a pune capăt războiului în mod durabil, a anunţat vineri presa iraniană de stat, pe fondul impasului privind deblocarea strategicei strâmtori Ormuz, relatează AFP.